Zehofer i Merkel prešli brvno

Petar Popović

Tokom vikenda nabijenog dramom, kancelar i ministar Nemačke uspeli da se razumeju o postupku prema tražiocima azila, ali međusobna surevnjivost izražena i rečima, ne garantuju da će teško postignuto pomirenje dugo trajati
(foto, Angela Merkel i Horst Zehofer)

Kao biranje pape, u Berlinu se u ponedeljak posle podne satima produžilo grozničavo konferisanje kancelara Angele Merkel i Horsta Zihofera, njenog ministra unutrašnjih dela i, po pretpostavci, saveznika u vladi demohrišćana i bavarskih hrišćanskih socijalista sa socijal-demokratima, a da vojska reportera koji su ispred zdanja Konrad Adenauer iščekivali ishod, nije uspevala da zapazi “beli dim” iz sulundara nemačkog političkog zapleta.

Zalog uspeha ili neuspeha tog poduhvata bila je ništa manje nego, u krajnoj meri, sudbina nemačke vlade.

Do sudara je došlo kada se u vladi otvorilo pitanje migranata – vrlo osetljiva tema Bavarske, u kojoj još od 2015. narasta nezadovoljstvo građana, na štetu CSU, a u korist desničarske Alternative za Nemačku (AfD). Oktobra su izbori za parlament u Bavarskoj. Nagovestila se opasnost da AfD istisne CSU u njenom najvećem i tradicionalnom uporištu.

novinari-cekanje-

Novinari čekaju Zehofera. Lider CSU-a i ministar unutrašnjih poslova Horst Zehofer potvrdio je rešenje u sporu o azilu sa CDU-om i želju da ostane na položaju u vladi. "Složili smo se", rekao je Zehofer u ponedjeljak uveče posle višesatnih pregovora sa kancelarkom Angelom Merkel (CDU) u Berlinu

Ostavka pa sporazum

U petak, u izjavi za Zidojče cajtung, lider CSU je rekao da je odluka CDU 2015. da pred migrantima otvori granice Nemačke “podelila je Evropu”. Te godine - Zehofer je eksplicitno apostrofirao Angelu Merkel - zbog dopuštenja da izbeglice prispele u Mađarsku dođu u Nemačku.

“To je bila greška koja će nas pratiti dugo vreme”, izjavio je za nemački Špigl. “Ne vidim priliku da vratimo čep na bocu”, rekao je.

Nemačka glasila procenjuju da Zehofer, u svojstvu ministra unutrašnjih dela sa resornim ovlašćenjima, to što sada želi da primeni, vraćajući azilante s granice – to i pokušava, “da vrati čep na bocu”. Međutim – suprotno Dablin-protokolu Evropske unije, čijem poštovanju je privrežena Angela Merkel.

U ponedeljak posle podne, u Berlinu još nije bilo jasno kako će se ovaj sudar vođa partija-posestrima u vladi rešiti. Dan ranije, 1. jula, Zehofer je izjavio da će podneti ostavku na funkciju u vladi – da bi se potom ipak saglasio s još jednim pokušajem dogovora, u ponedeljak posle podne. Posle pet sati “rata argumentima” umesto “signala dimom” pojavio se ipak akter krize Zehofer.

“Imamo sporazum!”, izjavio je predvodnik hrišćanskih socijalista.

Sporni problem su pravo na azil, odbijanje azila i migranti.

“Ovaj sporazum spasava duh partnerstva u Evropskoj uniji a u isto vreme je i odlučujući korak prema organizovanju i kontroli sekundarne migracije”, izjavila je odmah zatim kancelar Angela Merkel.

Kriza je na oko prošla, vlada je spasena.  

zehofer-novinari-(2)-s

Za sada - pobedio: savezni ministar unutrašnjih poslova i šef CSU Horst Zehofer pred novinarima u Berlinu uveče 2. jula

Hodanje uz ambis

Po složnom tumačenju većinskog dela “žirija” javnosti, istupanje jednog od lidera tradicionalne koalicije na taj način iz vlade, ostavkom – povuklo bi u ambis i Angelu Merkel. Vladu, do koje se stiglo teškim pregovorima posle opštenacionalnih izbora jesenas, a koja je osnovni oslonac sve manje usaglašene Evropske unije.

Taj značaj, koji nemački oslonac ima za Evropu, učinio je nemačku krizu evropskim zbivanjem, nagnavši široki žiri javnosti da se o vikendu i u ponedeljak ne bez strepnje okrene Berlinu.

Nepoverenje između dvoje političkih “teškaša” je toliko “da je teško uočiti polje za međusobni manevar”, komentarisao je nemačku situaciju britanski Gardijan.

Zehofer zahteva da se tražioci azila koji žele u Nemačku, vraćaju sa nemačke granice, ukoliko su već registrovani, bilo primljeni ili odbijeni, u nekoj od drugih EU članica. Merkel je odbila predlog.

Gospođa kancelar se boji da takva praksa imala “domino-efekat” i da bi se sve završilo potpunim zatvaranjem svih granica i po prirodi stvari, nestankom zone slobodnog kretanja.

Ideja da se u Evropi uklone administrativne prepreke slobodnom kretanju ljudi, usluga i kapitala izražena je Sporazumom iz Rima 1958. Kancelar Helmut Kol i predsednik Fransoa Miteran pregovarali su 1984. i sporazumeli se o ukidanju pogranične kontrole između Nemačke i Francuske. Zemlje Beneluksa, Belgija, Holandija i Luksemburg, zatražile su nekoliko godina kasnije da se pridruže nemačko-francuskom Sporazumu iz Sarbrikena. Iz toga je kasnije izrastao i razvio se Šengen-sporazum – proširen u zonu sa više od 400 miliona stanovnika i granicom dužine 7.700 kilometara.

zehofer-merkel-1-s

Horst Zehofer

Istok i Zapad Evrope

Koncem nedelje Merkel je objavila da ima sporazum sa 14 različitih zemalja EU “o prihvatanju”, ali na principima “evropskog” a ne samo nemačkog rešenja problema – i da je to, sa stanovišta efekata ravno onome što svojim merama ministra želi da postigne Zehofer. Ministar nije međutim usvojio da je to tako. Mimo te pojedinosti, uočljivo je da Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka… uopšte nisu ni poželele da pregovaraju o prijemu migranata. A ni Italija.   

Da li je kriza u odnosima gospođe kancelara i ministra-političkog saveznika trajno prevaziđena? Ton kojim je Bavarac govorio o sporu ne obećava potvrdan odgovor na pitanje. Zehofer “ne može zamisliti da bude izbačen od osobe kojoj je pomogao da uskoči u sedlo”, izjavio je akter krize, govoreći o vikendu za Zidojče cajtung.

“Ne mogu biti otpušten od kancelara koji je kancelar samo zahvaljujući meni”, izjavio je u ponedeljak posle podne.

U ponedeljak posle podne je usledio i poslednji pokušaj da se Zehofer i Merkel sporazumeju i izbegnu političku spiralu nizbrdo, u pravcu propasti jedne već i tako teško sastavljene vlade i uz poziv Nemcima da još jednput izađu na izbore.

sojble-ponedeljak-s

Berlin, 02.07.2018 - predsednik nemačkog Parlamenta Bundestaga Volfgang Šojble napušta sedište Hrišćansko demokratske unije (CDU) posle sastanka glavnog odbora CDU u Berlinu

Posrednik Šojble

Gospođa kancelar i ministar, istovremeno I koalicioni partner, prišli su za sto razgovora u kancelariji predsednika Bundestaga, veterana nemačke politike, bivšeg ministra finansija Volganga Šojblea. U prisustvu Šojblea i, podrazumeva se, uz pokušaj njegovog posredovanja. Prostorija je u zdanju Konrad Adenauer, u glavnom stanu Hrišćansko-demokratske unije. U ponedeljak je bila opsednuta reporterima sa mesta zbivanja. 

“Nadam se da će još biti vidno kada ponovo izađem napolje”, dobacio je ministar u čijoj je šaci vlada Angele Merkel, citirao je nacionalni Dojče vele.

U nemačkoj štampi ima komentatora koji ne vide kako uopšte ovo dvoje političara mogu produžiti da rade zajedno – u vladi koju predvodi Angela Merkel. Čak i fotografije ukazuju na visoku napetost već i pri pojavi lidera pred reflektorima.

Ima komentatora koji su procenjivali da se čitava karijera Horsta Zehofera ovim privodi kraju. A i onih koji kažu, ministar je “rešen da, u tom slučaju, povuče dole sa sobom i Merkel”.

merkel-sojble-osmeh-

Berlin, 02.07.2018 - Nasmešana kancelarka Angela Merkel napušta Rajhstag pošto je provela oko sat vremena na sastanku sa Horstom Zehoferom i Volfgangom Šojbleom

Podjednako otrežnjeni

Možda je to pomoglo kompromisu, obostrana spoznaja opasnosti.  

Već s nagoveštajem problema, bilo je i naslova u kojima je Horst Zehofer određen kao “čovek koji može oboriti Angelu Merkel”. Nemački (javni servis) Dojče vele, došao je do te ideje zagledajući u različitosti političke staze, kojom su lideri dve, inače politički sestrinske desne partije i u već uhodanoj saradnji u vlasti decenijama, unija demohrišćanske i hrišćanskosocijalne (CDU i CSU) - prispeli i kročili na političku scenu.

“Razlike između Angele Merkel i Horsta Zehofera su daleko u nazad, još od ranog detinjstva”, kaže DW, navodeći da je reč o koliziji koja postoji ne od juče.

Merkel, kćerka protestantskog teologa i učitelja. Provela je najraniju mladost u komunističkoj Istočnoj Nemačkoj. Zehofer, iz konzervativne katoličke familije južne Bavarske, rođen 1949. u porodici vozača kamiona, građevinskog radnika.

“I dok je akademska Merkel, koja je studirala fiziku, postala politički aktivna tek u svojim tridesetim, posle kolapsa komunističke Istočne Evrope, Zehofer se pridružio omladinskoj organizaciji bavarske konzervativne Hrišćansko-socijalne unije u uzrastu dvadesetogodišnjaka, postavši državni službenik i administrator”, navodi DW.

Merkel, “politički autsajder”, koja za uspon u vrh CDU, pa onda i cele Nemačke, “duguje velikom broju neočekivanih i srećnih okolnosti”. Dok Zehofer, sasvim suprotno, “sam krči sebi put kroz redove CSU” i mandat u Bundestagu zaslužuje tek 1980, dobijajući resor zdravlja u vladi kancelara Helmuta Kola, pa 1998. i mesto zamenika govornika partije u parlamentu.

zehofer-izjava-minhen-s

Munich, 02.07.2018 - izjava za novinare nemačkog ministra unutrašnjih poslova i predsednika bavarske Hrišćansko socijalne unije Horsta Zehofera posle sastaka glavnog odbora stranke u Minhenu

Vašar sujeta

Zehofer radi marljivo i strpljivo čeka da mu se, uz pomoć dugogodišnjeg lidera CSU i premijera Bavarske Edmunda Štojbera, otvori put kroz teren kojim napreduje, i kada je 2005. ponovo na čelu još jednog resora u Berlinu, to je ministarstvo u vladi Angele Merkel, koja je već kancelar. Njena karijera državnika otskače kao podignuta liftom.

Bavarac napreduje takođe, ali korača brdovitom stranom. U periodu 2008.-2018. Zehofer je i predsednik partije i premijer Bavarske. Do proletos, kada prepušta premijerstvo Markusu Zoderu, dok sebi ostavlja položaj šefa partije i dolazi u Berlin, za ministra unutrašnjih poslova, kako je utanačeno sporazumom CDU/CSU pri obrazovanju još jedne vlade Angele Merkel.

Saglasno DW, Zehoferov oproštaj s premijerstvom u Bavarskoj iznuđen je snažnom pojavom mlađeg naraštaja u partiji. Tim pre je on sada bio odlučan u nameri da, kada je već tako, “utisne lični pečat” funkcionisanju resora unutrašnjih poslova – što je pojedinost koja je, ukoliko je utisak tačan, predodredila sukob s “čeličnom kancelarkom”. Da li će primirje ova dva saveznika potrajati? 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...