Broj izbeglica raste petu godinu za redom, sada ih je 68,5 miliona

M.L.

Novih izbeglica je lane bilo 16,2 miliona, što znači da svakog dana izbegne iz svojih domova 44 hiljada ljudi. Polovinu izbeglica čine deca
(foto, Izbeglički kamp Jida (Yida) i južnom Sudanu)

U svetu je lane, usled ratnih sukoba, nasilja i isterivanja iz domova, u izbeglištvu bilo ukupno 68,5 miliona izbeglica. Njihov broj, kako saopštava Visoki komesarijat OUN za izbeglice (UNHCR) raste već petu godinu uzastopce i beleži svake godine nove rekorde. Polovinu izbeglica čine deca.

Novih izbeglica, tj onih koji su lane napustili svoje domove, je 16,2 miliona. To znači da svakog dana izbegne iz svojih domova 44 hiljada ljudi. Najveći udeo u porastu broja izbeglica, kako prenosi AP, imaju sukobi u Africi i bekstvo burmskih Rohinga u Bangladeš.

Iz ovog izveštaja vidi se da 85 posto izbeglica ostaje u zemljama u razvoju i to, uglavnom, onim najsiromašnijim. To znači da nije istina ono što mnogi misle - da teret izbegličke krize najviše nose najrazvijenije zemlje.

"Našli smo se sada u takvoj situaciji kada je neohodno da se iznuđenom preseljenju suprostavimo drugačijim sredstvima i na globalni način kako države i ta društva ne bi ostali usamljeni u toj nesreći", izjavio je ovim povodom Visoki komesar za izbeglice Filipo (Filippo) Grandi.

Jedino se nije povećao broj onih koji su napustili svoje domove ali su ostali u svojoj zemlji. Takvih je krajem prošle godine bilo ukupno 40 miliona što je nešto manje nego prošlih godina. Tih "domaćih izbeglica" je najviše u Siriji ali ima ih dosta i u Kolumbiji, Kongu i Avganistanu.

Više od petine izbeglica su Palestinci a ostali su, uglavnom, iz sledećih pet zemalja – Sirija, Avganistan, Južni Sudan, Burma i Somalija.

Apsolutno najveći broj izbeglica primila je Turska, na čijoj je teritoriji ih ima čak oko 3,5 miliona, najviše Sirijaca. No, u odnosu na domaće stanovništvo najviše je izbeglicama opterećen Liban.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...