Lane u EU zatražilo azil 728 hiljada ljudi, najviše u Nemačkoj

M. L.

Zahteva je manje nego 2016. za 44 posto ali, ipak, više nego pre početka migracione krize 2015. Na rešenje zahteva čeka preko 954 hiljada ljudi
/foto, Grupa izbeglica u luci Katanija, Sicilija, jul, 2017.)

Tokom prošle godine u zemljama Evropske unije zatražilo je azil ukupno 728.400 ljudi. To je 44 posto manje nego u 2016 godini, saopštiila je u svom izveštaju za prošlu godinu evropska služba za azil EASO. Ali, to je i dalje više nego prethodne, tj 2015. godine, dakle pre početka migrantske krize.

Preliminarne brojke o predatim zahtevima visoke su i prvih meseci ove godine tokom koje se broj novih zahteva ustalio na oko 50 hiljada mesečno.

izbegli-spasavanje-mediteran-s

Spasavanje migranta iz Sredozemnog mora, 30 kilometara od obale Libije, oktobra 2016. godine

Brže rešavanje izbegličkih zahteva

Migracioni pritisak na spoljne granice i dalje ostaje jak. Broj zahteva opada, pre svega, zbog smanjenog broja migranata u istočnom i srednjem Mediteranu. Približno oko 15 posto podnosilaca zahteva za azil  dolazilo je iz Sirije, na drugom mestu su bili Iračani, na trećem Avganistanci.

Na rešenje zahteva za azil čekalo je krajem prošle godine 954.100 ljudi. To je, u odnosu na 2016, pad od 16 posto što se, prema EASO, ima zahvaliti efikasnijem radu organa koji u zemljama Unije koji odlučuju o ovim zahtevima. To je vidljivo i u radu organa koji odlučuju o žalbama na rešenja.

Lane je u zemljama EU, zajedno sa Norveškom i Švajcarskom (EU+), doneto ukupno 996.685 rešenja u prvom stepenu, što je u odnosu na 2016. pad od 13 posto. Skoro polovina rešenja, odnosno 462.355, je pozitivno ali je u celini broj pozitivnih rešenja bio za 14 posto niži nego 2016.

izbegli-norveska-aktivisti-

Norveški aktivisti protestvuju u korist "izbeglica koji se utapaju po morima"

Nemačka prima najviše

Najviše je zahteva za azil primljeno u Nemačkoj, potom u Italiji, Francuskoj, Grčkoj i V. Britaniji (u navedenih pet zemalja predato je tri četvrtine ukupnih zehteva). Nemačka je već šest godina za redom prva po broju primljenih zahteva. Uprkos padu u odnosu na 2016,  ukupan lanjski broj predatih zahteva u Nemačkoj i dalje je osetno viši nego u drugim zemljama.

Zanimljivo da je procentualno najviše zahteva za azil pozitivno rešeno u zemljama izvan EU – u Švajcarskoj je pozitivno rešeno 90 posto zahteva, a u Norveškoj 71 posto. Visok procenat pozitivno rešenih zahteva imaju i dve male zemlje EU, Malta – 68 i Luksemburg - 66 posto.

Ovo saopštenje objavljeno je usred poslednjih dana naglo pojačanih rasprava između zemalja EU i unutar njih o načinu rešavanju niza pitanja povezanih sa primanjem izbeglica i migracionim pritiskom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...