Samit vođa dve Koreje

Petar Popović

“Srećan sam što te susrećem.Velika je Tvoja odluka da dođeš ovde”, pozdravio je Kim Džong Una predsednik Mun Dže In. “Tvoja je odluka velika, da pređeš toliki put i sretneš me. Predugo smo čekali ovaj dan. Vezani smo istom krvlju i ne možemo biti odvojeni – jedna smo zemlja, jedan narod i ne treba da budemo razdvojeni neprijateljstvom”, odgovorio je lider Severa. Čarobni ključ koji je korejska vrata otvorio zove se “denuklearizacija”
(Panmunjom, 27.04.2018 - istorijski susret lidera Severne Koreje Kim Džong Una i predsednika Južne Koreje Mun Dže Ina u južnokorejskom delu demilitarizovane zone u Panmundžomu)

U finalu procesa započetog pod plaštom jednog sportskog događaja, izborom zajedničke ekipe atleta Severne i Južne Koreje za minule zimske olimpijske igre u Pjongčangu – Pjongjang i Seul, do nedavno u zavadi, pristupili su u petak, zastupljeni šefovima država Kim Dzong-unom i Mun Dze-inom stolu političkog dogovaranja, obećavši podeljenoj naciji od osamdeset miliona ljudi ratno pomirenje i “denuklearizaciju” poluostrva na kojem inače napeto koegzistiraju.

Očekuje se da će isticanje te jedne reči Kim Dzong-una kao ključne – pojma krajnje suprotnog pojmu “nuklearizicije”, što podrazumeva bombe i rakete koje su Pjongjang štitile od agresije SAD i zločinstava kakva su zadesila Irak ili Libiju, biti sada to što otvara put eventualnom susretu i pregovorima Kim Dzong-una i predsednika Donalda Trampa.

Takva mogućnost “na dugačkom je štapu” i dalje, ali reagovanje Vašingtona na vest pozitivno je.

Ipak, kako god krenulo između Severne Koreje i SAD ubuduće, već ovo što je bilo nezamislivo a zbilo se – da Kim Dzong-un prestupi preko međunarodno povučene demarkacione linije i zakorači na zabranjeno tle srodnika na jugu, jeste “istorija”.

koreja-lideri-zagrljaj-

Panmunjom, 27.04.2018 - predsednik Južne Koreje Mun Dže In i lider Severne Koreje Kim Džong Un posle potpisivanja zajedničke deklaracije u pograničnom selu Panmundžomu, sa južnokorejske strane demilitarizovane zone

Razmena političkih nežnosti

Da nije svesti o politici kao vrhunskom scenaristi, scenografu i reditelju sličnih događaja, posmatrač korejskog susreta ukočio bi se od ganuća. Čak i na distaci, samo čitajući agencije sa izveštačima uz događaj.

Korejski sabrat Kim Dzong-una s Juga, predsednik Mun Dze-in, prešao je bio “liniju”, zašao nekoliko koraka u prostor Severa, i široko osmehnut, pružio ruku prispelom rođaku – da onda obojica, držeći se šaka uz šaku, zakorače prostorom južnog sektora, kao kad iz jedne sobe podeljene kuće roditelja ulaze u drugu.

“Srećan sam što te susrećem!”, pozdravio je gosta predsednik Mun. “Velika je Tvoja odluka da dođeš ovde”, rekao je ( citirale su evropske agencije i preneli zapadni listovi ).

“Tvoja je odluka velika, da pređeš toliki put i sretneš me. Predugo smo čekali ovaj dan. Vezani smo istom krvlju i ne možemo biti odvojeni – jedna smo zemlja, jedan narod i ne treba da budemo razdvojeni neprijateljstvom. Uzbuđen sam susretom baš na ovom mestu”, citirani su lideri.

Legendarni Panmundžom

“To mesto”, to je istorijski Panmundžom, selo za koje zna celi svet, na nekadašnjoj liniji prekida vatre posle ideološki motivisanog korejskog građanskog rata, komunističkog severa i proameričkog juga, uz koje su se bile postrojile velike sile, pre svega SAD i Kina.

U Panmudzomu su se sastajali emisari dve strane. U tzv. Međukorejskoj kući, u južnom delu tada utvrđene bezbednosne zone, potpisan je 1953. dokument o obustavi rata. U toj kući, u petak je usledio je i ovaj samit, omogućen najpre izjavom Pjongjanga da je njegova serija testova sa nuklearnim oružjem i raketama-nosačima oružja okončana, i da je Sever za politiku “denuklearizacije” Korejskog poluostrva.

Kim Dzong-un je prvi vođa Severne Koreje koji je zakoračio južno od demarkacione linije, od kako je 1953 okončan rat dve Koreje.

Lideri Severa i Juga sreli su se u tom periodu svega tri puta unutar demilitarizovane zone, poslednji put 2007. kada je u Pjongjangu vladao otac današljeg vođe Kim Dzong Il

Mirovni dar celom svetu

Domaćin sastanka predsednik Mun, nazvao je odluku Severa “mirovnim darom celom svetu”. I, uopšte, reči oko toga nisu se štedele. “Počinje nova istorija. Jedna nova epoha počinje, razdoblje mira”, napisao je u Knjizi sećanja Kuće mira Munov gost predsednik Kim.

Na lokaciji zbivanja, malo dalje, lideri su zasadili “drvo sećanja” na važan susret.

Navodi se i “nezvanično” u vestima agencija, kako je Kim Munu navodno rekao “da mu više neće remetiti san” raketnim probama.

Sever neće više ponoviti “nesrećnu istoriju” i “greške iz prošlosti” i sarađivaće sa Jugom podeljene zemlje, citiran je lider Severne Koreje. “Možda će biti nazadovanja, možda teškoća i frustracija na našem putu, ali bez muka ne može biti pobede”, citiran je.

“Ovo je prekretna tačka u novom svetskom poretku i, da li se radi o vazduhu, na moru ili kopnu, neprijateljstva će prestati. Radićemo zajednički, gospodin Kim i ja, imajući poverenje jedan u drugog...i, vrlo često, razgovaraćemo ‘vrućom’ linijom i nećemo ustuknuti”, izjavio je predsednik Mun.

Dve komponente problema

Sile koje ne skreću pogled s korejske krize, prvi sused Koreje i bliski saveznik Vašingtona Japan, moćna potpora Severa Kina, naklona Rusija i neprijateljske SAD, aplaudirale su izjavi vođa Severa i Juga da žele da se “okonča Korejski rat”. Međutim, elemenat “nuklearnog”, samo je prvi deo jednačine uravnotežene uz ukupno dva računska činioca. Drugi, i za sada nepomenuti element, je zahtev Severne Koreje da, uz njeno odricanje od “nuklearnog”, i SAD i Seul takođe, sa svoje strane odgovore obustavom zveckanja oružjem – stalnim uvežbavanjem za zajednički vojni obračun sa Severom.

Vojno “rešenje” ključni je adut u politici Trampove administracije.

Predsednik vlade Japana Shinzo Abe pozdravio je međukorejski susret kao “pozitivan korak”, ali rekavši da je sada na Pjongjangu da ispuni to što je obećano. “Japan će ostati u bliskom kontaktu sa Sjedinjenim Državama i Južnom Korejom”, rekao je predsednik vlade Japana, obećavši da Tokio neće biti po strani u odnosu na proces.

Rusija je takođe izjavila dobrodošlicu među-korejskom važnom susretu. Moskva kaže, to je “dobra vest”. Pozitivno je reagovala i Kina a i Evropa.  

Sledeći susret lidera zakazan je već u petak, za mesec maj. Teme za razgovor će biti vojna pitanja i dalje smanjivanje zategnutosti, objavljeno je u štampi.

Propagandni rat obustavlja se od 1. maja.

Od narednog utorka, “obe zemlje suspenduju emitovanje političkih psovki glasnogovornicima u pojasu uz granicu i demontiraju opremu”, objavio je britanski Gardian. Dve Koreje “takođe tek tada obustavljaju i izbacivanje letaka preko granice”.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...