Umesto hodočasnika, u Vitlejemu suzavac

Danijela Ćirović

U iračkom gradu Mosulu proslavljen je Božić u oštećenim crkvama. Hrišćanski hramovi u Egiptu danima su pod jakim vojnim obezbeđenjem, dok su vernike i turiste u gradu u kom se rodio Isus zamenili - demonstranti i policija
(Iračani pred misu u sirijskoj katoličkoj crkvi u Bagdadu 24. decembra, AFP-Al Arabija)

Iračani su lagano punili crkvu u drugom po veličini gradu Mosulu u nedelju ujutru, kako bi prisustvovali misi za Božić, praznik koji jedva da se slavio pune četiri godine zbog okupacije i terorista Islamske države. Desetine hiljada hrišćana pobeglo je iz gradova na zapadu Iraka 2014. godine kako su džihadisti zauzeli Mosul i provinciju Nineve. Ove godine je grad konačno oslobođen, a Iračani su se uputili u crkve.

Palestinski-demonstranti-Vitlejem-s

Palestinski demonstranti i izraelska policija u Vitlejemu (AFP-PresTV)

Čaršafi na rupama u zidu

Poglavar Kaldejske katoličke crkve Iraka Luis Rafael Sako pozvao je vernike da se mole za „mir i stabilnost u Mosulu, Iraku i celom svetu“, prenosi saudijska stanica Al Arabija. Za to vreme, rame uz rame sa hrišćanima, stajali su muslimani, kao i zvaničnici vojske i lokalne vlasti. Preko rupa u zidu razvučen je beli čaršaf, dok je ispred crkve stajalo vojno vozilo.

Farkad Malko, hrišćanka iz Mosula, kaže da je za hrišćane važno da se obeleži i slavi Božić, a kako bi se ponovo uspostavio normalan život za pripadnike ove verske zajednice. Ona je jedna od retkih koja se vratila, nakon što su iračke snage preuzele Mosul od Islamske države u julu. Odlučna je, kako kaže, da radi i ide u crkvu u svom gradu.

Premijer Iraka Hajder al Abadi ovog meseca je i zvanično proglasio pobedu posle trogodišnje borbe, koju je podržala zapadna koalicija, predvođena Sjedinjenim Državama.

Jake snage oko egipatskih crkava

Nekoliko dana pred Božić po Gregorijanskom kalendaru, egipatski ministar unutrašnjih poslova naredio je da se 230.000 policajaca rasporedi oko crkava. Državna agencija MENA objavila je da je bezbednosnim snagama naloženo da budu u pripravnosti i obezbede 2.626 crkava širom zemlje, od kojih 1.326 pravoslavnih, 1.200 protestantskih i 200 katoličkih hramova. Naredba obuhvata obezbeđivanje svih hrišćanskih svetih mesta, vitalnih institucija i parkinga koji su za vreme praznika puniji nego inače.

Iranska stanica PresTV objavila je u nedelju ujutru izveštaje sa ulica Vitlejema. U gradu u kojem se Isus rodio prema Novom zavetu, izraelska vojska se sukobila sa palestinskim protestantima. Vojnici su koristili suzavac kako bi razbili proteste ispred vojnog tornja u ovom gradu na Zapadnoj obali. Demonstracije su samo nastavak protesta širom sveta povodom odluke Amerike da prizna Jerusalim kao glavni grad Izraela.

Držeći u rukama zastavu Palestine, neki od protestanata bili su obučeni u odelo Deda Mraza.

Egipatska-vojska-Crkva-kairo-s

Egipatska vojska oko Crkve Device Marije u Kairu (AFP-Al Arabija)

Turisti otkazali posetu

U ovo doba godine, Vitelejem je obično pun hodočasnika i turista iz svih delova sveta, kao i lokalnih hrišćana koji žele da proslave Hristovo rođenje baš na mestu gde se veruje da se on i rodio. Međutim, kako kažu u gradu, desetine grupa su otkazale svoju posetu nakon objavljivanja odluke Vašingtona koja je izazvala i nove sukobe u regionu.

„Ovo je napravilo novu tenziju oko Jerusalima i sasvim skrenulo pažnju sa Božića“, kaže jedan od stanovnika Vitlejema.

U Zapadnoj obali i Gazi protesti traju još od 6. decembra, otkad je američki predsednik Donald Tramp obznanio da će Vašington priznati Jerusalim i preseliti svoju ambasadu iz Tel Aviva. Ipak, Generalna skupština UN izglasala je rezoluciju protiv ove odluke u četvrtak.  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...