Rasprava o predsednikovoj (ne)uračunljivosti

M. L.

Dileme o predsedničkim ovlašćenjima sa nuklearnim koferčetom ili nastavak rušenja Donalda Trampa?
(foto, Džon Hajden, komandant američkog nuklearnog naoružanja)

Demokratski senator Kris Marfi (Chris Murphy) izjavio je ovih dana u raspravi u kongresu da se boji toga što Donald Tramp (Trump), takav kakav je, odlučuje o upotrebi nuklearnog oružja. Prva rasprava ove vrste u poslednjih 40 godina započela je pošto je grupa demokratskih senatora inicirala opštu debatu o korišćenju ovlašćenja šefa države.

Senator Marfi, inače iz Konektikata, nije govorio uopšteno.

"Uznemireni smo zbog toga što je predsednik SAD tako nestabilne i promenljive naravi a, istovremeno, u okviru ovlašenja šefa države ima mogućnost da naredi nuklearni napad koji je u direktnom sukobu s interesima američke bezbednosti", rekao je on, prenosi Biznis insajder (Business Insider).

Hladni rat nekad i sad

Ukoliko predsednik hoće konvencionalni vojni napad, to mu mora odobriti Kongres ali je korišćenje nuklearnog oružja u pravomoći šefa države još od početka nuklearne ere. Radi se, u stvari, o ostatku ovlašćenja iz vremena "hladnog rata" koje je trebalo da odvrati nekadašnji SSSR od napada na SAD.

Vojni stručnjaci u ovome razlikuju dva scenarija. Prvi je preventivni udar nuklearnim oružjem, drugi je varijanta reagovanja na eventualni napad na SAD. U slučaju preventivnog nuklearnog napada, Trampu bi, kako tvrdi bivši šef planiranja u Pentagonu i savetnik predsednika Baraka Obame, Brajan Mek Keon (Brian McKeon), bila potrebna saglasnost Kongresa.

Šef Spoljno-političkog odbora, republikanac Bob Korker (Corker), inače, neskriveno kritičan prema spoljno-političkim potezima Trampa, odbacuje tvrdnje da je ova rasprava usmerena  isključivo protiv Trampa. Deo senatora ističe pritom da nuklaerni arsenal SAD ima, pre svega, ulogu zastrašivanja i odvraćanja mogućih napadača.

Demokratski senaror Ed Marki (Markey) iz Masačusetsa ističe da nijedan čovek ne bi smeo da ima mogućnost da sam odluči o jednostarnoj upotrebi nuklearnog oružja jer se radi o "najubistvenijoj sili koju je ikad dosad izmislio čovek".  Nažalost, po njegovim rečima, u Beloj kući nije neko ko  govori i odlučuje hladnom glavom, pa se zato Amerikanci "ne mogu oslanjati na promišljenost predsednika. A i kada nema nuklearnog napada niko ne može reći "ne" predsedniku. A niko ne može kontrolisati ni njegove ispade na Tviteru". 

Tramp i američka armija

Ne malo Amerikanaca se neskriveno boji od toga da se mogu ostvariti Trampove bombastične izjave, upućene severnokorejskom lideru Kim Čong-unu. On je, treba podsetiti, u avgustu rekao da "severnokorejske pretnje mogu razbuktati oganj i bes kakave svet još nije video". Ovim povodom nemački list Di velt (Die Welt) skreće pažnju da je predstava kako američki predsednik ima nuklearno koferče s kojim može odmah da ispali nuklearne rakete – pogrešna, pošto on mora polaziti od preporuka i predloga vojnika.

"Potrebni su mu materijali od oficira koji rade u njegovom timu", objašnjava ekspert za geopolitiku Piter Fiver (Peter Feaver) koji radio u administracijama predsednika Obame i Buša mlađeg. Predsednikov nalog mora pratiti vojno naređenje".

Ovo potvrđuje i general Robert Keler (Kehler) koji je 2011-2013. komandovao američkim nuklearnim snagama. "Armija ne ispunjava slepo svako naređenje, što važi i za nuklearno oružje. To bi trebalo da umiri javnost i naše saveznike", izjavio je on, dodajući da „svaki vojni napad mora biti primeren". On je, ipak, protiv toga da se ovo ovlašenje oduzme predsedniku. "Da bi se predupredilo korišćenje nuklaernog oružja, SAD noraju biti i dalje sasvim spremne da ga koriste".

Kad general ne bi poslušao predsednika

Podozrenje u pravi smisao ovakve rasprave, podstakla je izjava američkog generala, koja je u nekim krugovima protumačena kao stav Pentagona.

Vrhovni komandant američkih nuklearnih snaga Džon Hajten rekao je na Međunarodnom bezbednosnom forumu u Halifaksu da ne bi poslušao predsednika SAD Donalda Trampa ako bi naredio „nezakonitu“ upotrebu nuklearnog oružja. Hajten je dodao da je mnogo razmišljao o tome šta bi uradio ako bi dobio takvo naređenje. „Kao komandant Stratkoma, ja savetujem predsednika, on će mi reći šta da radim. A ako je to nezakonito, šta će se desiti? Reći ću: ’Gospodine predsedniče, to je nezakonito‘. I šta će on uraditi? Upitaće, ’Šta bi bilo legalno?‘ I izaći ćemo sa opcijama, sa kombinovanim kapacitetima kao odgovorom na svaku situaciju, i to tako funkcioniše. Nije tako komplikovano“, objasnio je Hajten. „Ako izvršite nezakonito naređenje, idete u zatvor. Mogli biste ostatak života da provedete u zatvoru“, rekao je on.

Pentagon nije odmah odgovorio na zahtev da komentariše Hajtenovu izjavu, navodi Rojters.

Vojni analitičar Oleg Glazunov, smatra da u vojsci ovakva retorika uopšte nije dozvoljena, objavljuje Sputnjik. Izjava generala Hajtena, prema njegovom mišljenju, direktan je udar na Trampovu reputaciju.

„Ko će ozbiljno da prihvati predsednika, ako vojska, za koju se podrazumeva da bi to trebalo da radi po automatizmu, to ne radi“, pita Glazunov. 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...