Poljska – prva zemlja u EU koja ukida pomeranje časovnika?

M.L.

Mnogi tvrde da pomeranje časovnika izaziva kod njih zdravstvene probleme. Predlog prošao "prvo čitanje" u poljskom parlamentu. Ima tu, međutim, jedno "ali" koje, kao u onom starom vicu, "devojci sreću kvari"
(Promene vremenskog režima mogu izazvati nagle promene raspoloženja, poremećaje sna i povećanje rizika od srčanih udara i saobraćajnih udesa)

Poljska bi mogla biti prva zemlja u EU koja će ukinuti redovno pomeranje časovnika i prelaske na režime letnjeg i zimskog vremena, koje se uvek  sprovodi u jesen i u proleće. A što je neoubičajeno za poljsku oštro podeljenu poltičku scenu, u parlamentu je predlog za ovu promenu podržan s visokim stepenom saglasnošću poslanika.

Osnovni smisao pomeranja vremena jeste da se što bolje koristi sezonsko svetlo. Kritičari ovog običaja koji se raširio ne samo u EU, nego i po svetu, upozoravaju, međutim, da ove promene kod mnogih ljudi izazivaju zdravstvene probleme. Građani u više zemalja EU su proteklih godina pokretali razne peticije za vraćanje "normalnog" vremena tj ukidanje zimskog i letnjeg vremena ali - bez uspeha. U Poljskoj je, međutim, zakon o tome ušao u parlamentnarnu proceduru i prošao kroz tzv prvo čitanje, sa dobrim izgledima da bude usvojen.

"Promene vremenskog režima mogu izazvati neravnotežu biološkog vremena što dovodi do naglih promena raspoloženja, poremećaja sna i povećanja rizika od srčanih udara i saobraćajnih udesa", tvrdi Bronislav(Bronislaw) Karasek iz Poljske narodne stranke koja je podnela ovaj predlog u parlamentu.

Oni koji su, međutim, protiv ovog "vraćanja na staro", ukazuju da tu postoji jedno "ali" (kao u onom starom vicu "što devojci sreću kvari") koje dovodi do ogromnih problema. Pre svega, morali bi da se promene računarski sistemi.

"To bi se odrazilo na život svakog pojedinca i svake institucije, počev od podešavanja vremena u "pametnim telefonima" i računara sa složenim sistemima koji kontrolišu, na primer, naftovode. Spisak stvari koje bi se morale promeniti, jeste skoro beskonačan", tvrdi potpredsednik Poljske komore informacionih tehnologija i komunikacija Vjeslav Palušinski (Wieslaw Paluszynski).

Ukidanje pomeranja časovnika bi značilo, na primer, da bi Poljska tu bila neusklađena sa svojim susedima u Uniji, među njima i sa najvećim ekonomskim partnerom, Nemačkom. Uz to, ne samo sa susedima, nego i sa svim ostalim članovima Unije i dobrim delom "ostatka sveta".

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...