Kinu brine Junkerov predlog za ograničavanje stranih akvizicija

BM

Kina je izrazila zabrinutost zbog predloga Žan-Kloda Junkera da joj se ograniči kupovina evropskih kompanija iz sektora infrastrukture, energetike i haj-tek industrije. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lu Kang pozvao je EU da poštuje principe Svetske trgovinske organizacije, posebno one nediskriminatorske.

Kina je juče izrazila zabrinutost zbog predloga šefa Evropske komisije Žan-Kloda Junkera da joj se ograniči kupovina evropskih kompanija iz sektora infrastrukture, energetike i haj-tek industrije, prenosi Rojters.

Naime, Junker je u prošlonedeljnom osvrtu na stanje Evropske unije izneo okvirni predlog kontrole investicija, s ciljem da se članicama EU obezbede instrumenti za intervenciju u slučajevima direktnih stranih ulaganja u stratešku imovinu, posebno ako ih sporovode strana preduzeća koja kontroliše ili finansira država.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lu Kang izjavio je da je EU dugo promovisala slobodnu trgovinu i činila investiranje lakšim, što je evropskim zemljama donelo istinsku korist. “Zatvaranjem vrata se neće postići trajan razvoj. Sprovođenje trgovinskog i investicionog protekcionizma radi kratkoročnih interesa, gledano iz dugoročne perspektive, doneće više štete nego koristi”, rekao je Lu na dnevnom brifingu za medije. On je pozvao EU da poštuje principe Svetske trgovinske organizacije, posebno one nediskriminatorske, u svim merama koje je usvojila, dodajući da Unija mora da izbegne pogrešne, zbunjujuće i negativne poruke spoljnom svetu.

U junu ove godine, francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je Evropsku komisiju da izgradi sistem za proveru ulaganja nečlanica Unije u strateške sektore država unutar EU.

Nemačka je u julu postala prva zemlja EU koja je pooštrila propise o preuzimanjima koja sprovode strane korporacije, posle niza ugovora koji su Kini omogućili pristup zapadnim tehnologijama i ekspertizi.

Francuska već ima nacionalnu regulativu za blokiranje takvih ugovora u određenim sektorima, kao što su energetika i telekomunikacije.

Prošlogodišnja akvizicija nemačkog proizvođača robota, kompanije Kuka, koju je izvršilo kinesko preduzeće Midea, izazvalo je zabrinutost da Kina dobija preveliki pristup ključnim zapadnim tehnologijama, a svoje kompanije štiti od stranih preuzimanja, podseća Rojters.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...