AMERIČKI POGLED NA SOVJETSKE TAJNE

M. Kamatović

Dvadeset godina posle raspada SSSR niz velikih tajni ostaju i dalje bez objašnjenja, piše u američkom časopisu Foreign Policy (foto: sedište KGB, Moskva, Lubjanka)

To što su za stručnjake za Stari vek - egipatske iskopine, to su za istoričare koji je bave najnovijim periodom - raspad Sovjetskog Saveza i unutrašnje funkcionisanje komunističke supersile tokom poslednjih decenija. To konstatuje u novom broju prestižni američki časops Foreign Policy čiji je godišnjeodmorski dvobroj posvećen raspadu SSSR. Podsetimo, počelo je to u leto 1991. neuspešnim pučem hardlajnerskog komunističkog krila protiv Mihaila Gorbačova, posle čega je teško potresena supersila krenula putem neizbežnog raspada, zapečaćenog krajem godine.

U jednom od glavnih priloga u časopisu je spisak 10 najvećih tajni koje su do danas vezane za SSSR ali i dalje nisu objašnjene. Na prvom je mestu pitanje šta se dogodilo sa zlatom i milijardama dolara čiji je vlasnik bila Komunistička partija SSSR koja je bila neka vrsta države u državi i faktički je u sovjetskom uredjenju stajala iznad države. Radi se i o mnoštvu tajnih računa u inostranstvu koji ni posle opsežnih traganja nisu nadjeni. Tako sve dosad u Rusiji traje mit o tajnom zlatnom blagu komunista koje je, medjutim, prema većini stručnjaka pokradeno još odmah početkom 90-ih.

Nema sumnje da najviše bojazni izazivaju tajne u vezi sa onim što se desilo sa ogromnim naoružanjem ove velesile. Foreign Policy u tom kontekstu navodi izjavu generala Aleksandra Lebeda iz 1997. koji je tvdio da su sovjetske tajne službe naručile da se izradi stotinak malih, „koferskih“ nuklearnih bombi, pripremljenih za terorističke akcije. Navodno, po Lebedu, polovina ovih portabl nuklaerki je nestala... Prema ruskim stručnjacima, koje citira Internet server Newsru.com, sporno je da li su takve bombe uopšte napravljene, a neki misle da je Lebed pomešao ove bombe sa protivpešadijskim nuklearnim minama koje su zaista bile u naoružanju Crvene armije. Još veća misterija jeste sudbina razvoja biološkog oružja koje je SSSR pripremao. A u vezi sa pripremama za nuklearni rat ostaje pitanje šta je bilo sa golemim podzemnim kompleksom Ostrij na Uralu. Prema američkim tajnim službama, tamo bi morala biti armijska komanda ali su opticaju i druge, mnogo fantastičnije verzije...

KGB i sovjetska obavještajna služba u inostranstvu radili su, takodje, na programu Fluate koji je imao za zadatak da razvije psihotronska i neurotronska oružja koja bi agenti mogli da koriste za politička ubistva.

Zbog zatvorenosti ruskih arhiva nije, takodje, jasno šta se u Kremlju dogodilo posle černobilske katastrofe koju je Mihail Gorbačov, što je je za njega dosta čudno, priznao tek 14 dana po havariji.

Nije jasno ni intrigantno poglavlje pregovora iz karipske krize izmedju sovjetskog lidera Nikite Hruščova i kubanskog vodje Fidela Castra, šta su razgovarali, ko je koga tu kočio i ko je bio zaslužan za priklon razumu....

I dan-danas se ne zna tačno koliko je SSSR davao na obranu, da li se bojao nuklearnog napada od strane SAD, da li su zaista sovjetsjki tajni agenti bili tako uspešni na Zapadu kao se priča...?

Mnogo bi stvari moglo biti objašnjeno poslednjih godina da nisu aktualni lideri Vladimir Putin i Dimitrij Medvedev (ovaj drugi znatno manje) tesno povezani sa bivšom KGB i elitama koje korene imaju još u sovjetsko doba, piše u američkom časopisu.

Rezime: 10 neobjašnjenih tajni Sovjetskog Saveza

1. Da li se SSSR plašio da će SAD udariti kao prve atomskim bombama?

2. Koliko su bili uspešni sovjetski špijuni?

3. Gde su nestale miljarde dolara i zlato KP SSSR?

4. Zašto je Gorbačov na katastrofu u Černobili reagovao tek posle dve nedelje?

5. Šta je bilo sa 50 koferskih atomskih bombi?

6. O čemu su razgovarali Hruščov i Kastro tokom raketne krize 1962.?

7. Koliko je SSSR davao na obranu?

8. Kakav je bio rezultat proba biološkog oružja koje je sprovela KGB?

9. Kakva je biološka oružja proizvodio SSSR?

10. Kakva je bila funkcija golemog bunkera ispod Urala?



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...