Trampov diplomata ide u Moskvu?

Petar Popović

Reks Tilerson trebalo bi da ispita teren eventualnog susreta šefa SAD i predsednika Putina, ali Kremlj odbija da komentariše misiju, ne želeći komplikacije Beloj kući
(foto, Američki ministar spoljnih poslova Reks Tilerson tokom boravka u Nemačkoj prošlog meseca na sastanjku šefova diplomatije zemalja Grupe 20)

“Sačekajmo da se saopšti službeno. Ne dok ne javi Rojters, nego da Stejt department i MID saopšte o poseti”, odgovorio je više nego oprezno Dmitrij Peskov, šef Kremlja za štampu, upitan prošle nedelje o verodostojnosti vesti da će državni sekretar SAD Reks Tilerson, eventualno, posetiti Moskvu.

Na Zapadu, vest o tome podigla je unutar-savezničku halabuku, pošto je saopšteno da Tilerson neće biti u mogućnosti da 5.i 6. aprila bude u Briselu, gde se sastaju ministri spoljnih poslova država članica NATO – već da će morati da ostane u Americi, gde će se predsednik Donald Tramp sastati sa Sijem Đinpingom, državnim šefom Kine, a sledi mu i da se odmah zatim spremi i za relativno brzu potonju posetu Moskvi.

Pomenuto je da bi to moglo da bude već 12. aprila.

tillerson-tramp-

NATO ministri bez ministra SAD

U Vašingtonu, Trampovi politički oponenti poskočili su u stolicama. Veći deo zapadne štampe proglasio je stvar skandaloznom.

“Ideja da preskočite NATO ministarski sastanak, a da nedelju kasnije idete u Moskvu, šalje signal da su Sjedinjenim Državama važniji odnosi sa Rusijom i Kinom, nego odnosi sa njihovim najbitnijim saveznicima, s kojima su rame uz rame od 1949.”, protumačio je bivši ambasador Vašingtona pri NATO paktu Ivo Daadler.

Krajnje logično, u kontekstu nastojanja da se već krajnje neizvesni budući odnosi Vašingtona i Moskve još više ne komplikuju, Kremlj je na Rojtersovu najavu dolaska šefa američke diplomatije “prosuo čabar hladne vode”.

Neslužbeno, ima nagoveštaja da se poseta Reksa Tilersona sprema, ali neslužbeno. Tilerson, koji lično poznaje i ministra Sergeja Lavrova i predsednika Vladimira Putina, trebalo bi da sondira i u kontaktu s Kremljom utvrdi o čemu bi Tramp i Putin mogli diskutovati, u slučaju da usledi susret sličan sastanku Trampa i Si Đinpinga.

tilerson-putin-orden

Kao službenik naftne kompanije Exxon, Tilerson je primio orden ruskog predsednika Putina

U Kongresu Tramp na “ruskoj vatri”

Rezervisani stav Kremlja ne tiče se samo posete američkog ministra nego i kontakta Moskve i Vašingtiona generalno. Početni optimizam Rusa, podstaknut Trampovim izjavama da nije protiv svakog političkog dogovora s Moskvom unapred, u slučaju da je sporazumevanje s Rusijom u interesu SAD – splasnuo je. Razlog je komplikovana američka situacija u kojoj se obreo Donald Tramp. Novi predsednik optužen je od protivnika da svoju izbornu pobedu duguje nedokazanom ali pretpostavljenom uplitanju u američku izbornu kampanju Rusije.

Celi jedan niz tzv. kongresnih svedočenja, gde su kroz predstavničko telo prodefilovali dajući iskaze šefovi američkih obaveštajnih službi, nije doneo ništa konkretno da se otužba potkrepi ali, “dizajn” zamisli je - da se Tramp na što duže vreme izloži “ruskoj vatri”.

Traže mu “ruski trag”

Prvi put u istoriji SAD se jedan šef države proziva za zaveru protiv zemlje kovanu u sprezi sa spoljnom, i to još neprijateljskom stranom silom, sažeo je ovo što se događa u Americi moskovski list Komersant. Konci se vuku u pravcu “impičmenta” predsednika, ali u slučaju da dokaza za kojim se traga ne bude – oponentima Trampove “ruske politike” dovoljno je ako ponavljanim optuživanjima ometu ili učine teškim njeno iniciranje.

“Za Donaldom Trampom razvlačiće ruski trag”, kaže u naslovu svog članka o američkoj epizodi ruski Komersant. “Predsedniku SAD obezbeđeni problemi do kraja roka”, uobličava ideju o stanju stvari ruski list. To što se događa, kaže Komersant – “stvara u Vašingtonu situaciju dvovlašća, čineći perspektivu normalizacije odnosa dve zemlje sve više nejasnom”.

Mehanizam pritiska stalnog

Kreiran je proceduralni mehanizam pritiska, uz zakazivanje daljih i sve novih svedočenja. Taktika protivnika je podvrgnuti Trampa pritisku, nagnati predsednika da se povuče u odbranu, i odrekne se pokušaja da vodi politiku obećanu tokom kampanje.

U anti-trampovski angažovanoj štampi, na meti je takođe Reks Tilerson, opisivan epitetima “najnesposobnijeg” šefa američke diplomatije do danas (Gardian). Ukoliko se najava Tilersonove posete Rusiji uopšte ostvari, nezahvalno rangirani predsednikov saradnik suočiće se u teškim okolnostima sa svojim ogromnim diplomatskim zadatkom politike boljih odnosa dve sile.

Ima ne malo posmatrača uverenih da je ključni trenutak takvog proboja prošao, da su SAD i Rusija na stazi fatalnog antagonizma za još neizvestan broj godina unapred. A i drugih, koji kažu – rano je otpisivati Donalda Trampa. Već sredinom aprila će sa više sigurnosti moći da se kaže da li su optimisti ili pesimisti bili u pravu. A do tada i Moskva, najradije ćuti.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...