Ženeva: opozicija o izborima, Damask o terorizmu

Danijela Ćirović

Prva nedelja dijaloga u Švajcarskoj protekla je u znaku poziva vođe sirijske delegacije Bašara al Džafarija da svi učesnici osude teroristički napad u Homsu, insistirajući da na dnevnom redu mora da se nađe i posebna tačka – borba protiv terorizma. Nusr al Hariri ispred opozicije, s druge strane, traži od Rusije da „pritisne“ Damask na pregovare o novoj tranzicionoj vlasti
(foto, Bašar al Džafari - drugi sleva - sa delegacijom Damaska u Ženevi, AFP-PresTV)

Vođa opozicionog Visokog veća za pregovore (VVP), sirijske organizacije bazirane u Saudijskoj Arabiji, ocenio je u Ženevi da Rusija treba da izvrši pritisak na Damask i usmeri ga na razgovore o tranzicionoj vladi. S druge strane, delegacija režima insistira da se u pregovore u Švajcarskoj uvrsti i borba protiv terorizma kao obavezna tačka dnevnog reda.

„Nadamo se da se Rusija neće ’kladiti’ na jednu osobu“, rekao je Nasr al Hariri iz VVP-a, aludirajući na sirijskog predsednika Bašara al Asada.

Kako prenosi iranska stanica PresTV, jedan od zapadnih diplomata nezvanično je rekao u Ženevi da opozicija od Rusije traži „da pritisne Asada“. Predstavnik opozicije Salem al Meslet izjavio je u sredu da opozicija zahteva direktne razgovore, umesto pregovora u odvojenim prostorijama. Treba podsetiti da delegacije dveju strana do sada nisu sele za isti sto, kao i da su procene stranih diplomata da se za to „još nisu stekli uslovi“.

Nasr-al-Hariri-VVP

Nasr al Hariri, vođa Visokog veća za pregovore (AFP-Al Arabija)

Napad na Homs, poginulo 50 ljudi

Na čelu delegacije Damaska je sirijski ambasador pri UN Bašar al Džafari, dok opoziciju predvode Nusl al Hariri i Mohamad Sabra.

Džafari je na početku dijaloga u Ženevi rekao da bi borba protiv terorizma trebalo da bude prva tačka dnevnog reda razgovora, i to nakon bombaškog napada u Homsu na severu Sirije prošlog vikenda, u kojem je stradalo više od 50 ljudi. Grupa Džabhat Fateh al Šam, ranije poznata kao Al Nusra front (ogranak Al Kaide), izvela je, naime, nekoliko simultanih napada na Homs. Džafari je ocenio da ovo nije bio „tek još jedan vojni teroristički napad“, već upravo politički, izvršen „da bi skrenuo tok dijaloga u drugom smeru“.  

„Ovo je osnovni razlog zbog koga treba da imamo član o borbi protiv terorizma kao prvu tačku bilo kakvih razgovora“, rekao je Džafari. Svako ko ne bude osudio ovakav napad, dodao je on, treba da se smatra „saučesnikom terorista“. Džafari je zatražio i od specijalnog izaslanika UN za Siriju Stafana da Misture da izda saopštenje i osudi napad, te da isto to zahteva od svih učesnika u pregovorima u Ženevi.

Snage-bezbednosti-Homs-

Snage bezbednosti na Predsedničkom trgu u Homsu (AFP-PresTV)

Džafari: Otkud Islamskoj državi „tojote“?

„Kako možemo da razgovaramo sa bilo kim o bilo čemu, ukoliko ne osude terorizam“, nastavio je Džafari. Vođa sirijske delegacije dotakao se i saradnje zemalja iz regiona sa terorističkim organizacijama u Siriji, naročito kada je u pitanju ekstremistička grupa Islamska država:

„Tražili smo od odeljenja pri Savetu bezbednosti koja se bave borbom protiv terorizma, da istraže sudbinu 32.000 novih ’tojotinih’ automobila koji su prodati ID-u iz ove kompanije. Kako je Islamska država došla u posed ovih automobila? Godinu dana otkako smo postavili to pitanje, dobili smo odgovor da je ’Tojota’ kola prodala Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kataru i Turskoj.“

On je podsetio i na fotografije ruskih satelita na kojima se vide stotine kamiona i cisterni, koje su ilegalno odvozile sirijsku naftu „u Tursku, a zatim u Izrael“, dodajući da se radi o konvoju Islamske države.

SANA: Da Mistura pristao

Da Mistura jeste kasnije ocenio da su teroristički napadi u Homsu upravljeni protiv mirovnog dijaloga, koji se događaju svaki put kada počnu pregovori. On održava odvojene sastanke sa predstavnicima vlasti i opozicije i pokušaće da izmami saglasnost za Rezoluciju 2254 Saveta bezbednosti UN, koja se prevashodno odnosi na donošenje novog ustava i raspisivanje izbora.

Sirijska državna agencija SANA je pride objavila da se Da Mistura navodno složio da borbu protiv terorizma uvrsti kao posebnu tačku dijaloga u Švajcarskoj, ali on to nije ni potvrdio ni demantovao. Specijalni izaslanik UN je, kako izveštava saudijska stanica Al Arabija, kratko rekao da će zvaničnu izjavu dati nakon završetka ove runde pregovora.

Četvrta runda u Ženevi

Ovo je, inače, četrvta runda dijaloga u Ženevi u organizaciji UN, i prva od prošlog aprila. Pregovori, koji su krenuli prošlog četvrtka, imaju za cilj da stave tačku na sukobe u zemlji i da se dođe do političkog rešenja krize. Procenjuje se da je dijalog koji su organizovale Rusija, Turska i Iran u kazahstanskom glavnom gradu Astani 15. i 16. februara predstavljao dobru bazu i ubrzao održavanje i pregovora u Švajcarskoj.

PresTV podseća da je za vreme razgovora u aprilu, VVP napustio pregovarački sto zbog kršenja primirja, kako su tada istakli predstavnici opozicije, i zato što nije bilo napretka kada je u pitanju dostavljanje humanitarne pomoći.

SB-UN-o-hemijskom-oruzju-s

SB UN o rezoluciji o hemijskom oružju (Rojters-PresTV)

Rusija blokirala rezoluciju UN

U međuvremenu, Savet bezbednosti UN doneo je rezoluciju ove nedelje, koju su sastavile Velika Britanija, Francuska i SAD, a protiv sirijske vlade zbog navodnog napada hemijskim oružjem. Rusija, Kina i Bolivija su glasale protiv, odnosno uložile veto, ali je dokument dobio minimum od devet glasova „za“. Ovo je deveti put da Rusija blokira antisirijsku rezoluciju i šesti da u tome učestvuje i Kina, podseća iranska stanica.

Dokument, naime, podrazumeva da se na crnu listu stavi 11 Sirijaca, većinom vojnih zvaničnika i još 10 osoba koje su navodno bile umešane u hemijski napad 2014. i 2015. godine. Rezolucija podrazumeva i da se zabrani snabdevanje Damaska helikopterima. Oni koji podržavaju dokument tvrde da je režim bar tri puta učestvovao u hemijskim napadima, dok sirijska vlada iznova negira optužbe, ističući da su Saudijska Arabija, Katar i Turska „dostavljale toksične materijale teroristima“.

Zalivski mediji posebnu pažnju posvećuju i odluci UN, kojom je vazdušni napad Rusije i sirijskih snaga u istočnom Alepu u decembru, posle više meseci primirja, okarakterisan kao „jedan od mnogih ratnih zločina zaraćenih strana u ovom gradu“. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...