Iračkim dobrovoljcima status redovne vojske, suniti negoduju

D. Ćirović

Dok je većinski šiitski parlament u Bagdadu usvojio predlog da se narodne jedinice (većinski šiitskog) Hašd al Šabija priznaju i dobiju status redovne vojske Iraka, sunitski političari su se pobunili da je ovo „još jedan pokazatelj diktature većine“ koji će dovesti do produbljivanja jaza između verskih zajednica u zemlji
(foto, Pripadnici dobrovoljačkih snaga slikani u irčkoj pustinji Samara, AP-Al Arabija)

Parlament Iraka usvojio je predlog da jedinice narodnih dobrovoljačkih snaga, poznatijih kao Hašd al Šabi, dobiju status redovne vojske. Jedinice učestvuju u borbi protiv džihadista Islamske države otkako je ova teroristička grupa zauzela velike delove zemlje pre više od dve godine, te predstavljaju bitne snage u opsežnoj operaciji oslobađanja Mosula koju je Bagdad pokrenuo 17. oktobra.

Međutim, iako su dobrovoljci pripadnici različitih verskih zajednica, Hašd al Šabi se ipak uzima kao šiitska boračka grupa, s obzirom na to da šiiti predstavljaju većinu i da je jedinicu osnovala i podržala zvanična (šiitska) vlast u Bagdadu. Suniti su se odmah podigli protiv predloga da se priznaju pomenute snage jer bi to moglo da dovede do daljeg jačanja šiita a na uštrb sunitske manjine, te su verske podele još jednom došle u prvi plan, i to u jeku napredovanja u odlučujućoj bici za Mosul.

Premijer-Hajder-al-Abadi

Premijer Hajder al Abadi pozdravio predlog (Iraki njuz)

Nudžaifi: Diktatura šiitske većine

Sunitski političari i poslanici u Iraku pobunili su se protiv „legalizovanja“ dobrovoljačkih snaga, nazivajući ovo još jednim „pokazateljem diktature šiitske većine“, prenosi saudijska stanica Al Arabija.

„Većina nema pravo da odredi sudbinu svima drugima. Mora da postoji istinski politički dijalog i ovaj predlog mora da se revidira“, rekao je Osama al Nudžaifi, jedan od trojice zamenika predsednika Iraka i uticajni političar iz redova sunita.

Sunitski poslanik Ahmed al Masari ocenio je da predlog unosi sumnju u učestvovanje svih zajednica Iraka u političkim procesima. Masari je istakao i da se dobrovoljačke jedinice ovim dovode u „opasnu paralelu sa vojskom i policijom države“.

Plate i penzije kao u redovnoj vojsci

Predlog je podneo šiitski blok, koji u iračkom parlamentu predstavlja većinu, a koji podrazumeva da se jedinice i zvanično stave pod komandu premijera Hajdera al Abadija, kao i da se borcima dodele plate i penzije, srazmerno onima koje primaju i članovi redovne vojske i policije.

Abadi je u saopštenju pozdravio predlog, ističući da dobrovoljačke snage čine pripadnici svih verskih zajednica, iako, kako objavljuje Al Arabija, suniti predstavljaju uočljivu manjinu. Dobrovoljačke snage broje više od 100.000 boraca.

„Čestitam iračkom narodu i herojima Hašd al Šabija i želim da istaknem značaj usvajanja ovog predloga, koji će omogućiti da se borcima propisno zahvalimo za njihove žrtve. Prema novom zakonu, Hašd al Šabi će biti pod direktnom kontrolom glavnog komandanta oružanih snaga Iraka i štitiće sve Iračane gde god da se oni nalaze“, istakao je Abadi, a prenosi portal Iraki njuz.

Iraki njuz je objavio i da je hrišćanska brigada, deo većinski šiitske Hašd al Šabi jedinice, takođe pozdravila stavljanje dobrovoljačkih snaga u „legalne tokove“. Rajan al Kildani, predstavnik takozvane Babilonske brigade, rekao je da će se sa usvojenim predlogom i suniti „blagovremeno složiti“.

Izbeglice-napustaju-Mosul

Izbeglice koje napuštaju Mosul, na punktu u Kajari krajem oktobra (Rojters-Al Arabija)

Optužbe za maltretiranje sunitskih izbeglica

„Ove šiitske jedinice većinom podržava susedni Iran, a vlada Iraka je počela da učestvuje u snabdevanju novcem i oružjem nakon što je Islamska država upala na teritoriju zemlje u leto 2014“, navode mediji iz (sunitskog) Zaliva. Mnoge od grupa koje su se slile u Hašd al Šabi postojale su i pre pojave ID-a, piše Al Arabija, i tada su se na ulicama borile protiv Amerikanaca između 2003. i 2011.

Valja podsetiti da su šiiti na vlasti u Iraku od pada Sadama Huseina, koji je pripadao suni islamu. Sunitska zajednica od tada je na meti „novog“ Bagdada.

Al Arabija objavljuje i da suniti iz Iraka često ističu da su pripadnici Hašd al Šabija uništavali njihovu imovinu i maltretirali stanovništvo u oblastima iz kojih bi bili isterani džihadisti ID-a. Stanica podseća na snimak koji se pojavio na internetu, na kojem se vidi da su pripadnici pomenutih snaga maltretirali Iračane koji su bežali za vreme borbi za Mosul krajem oktobra. „Nekoliko iračkih stranaka, međunarodne humanitarne organizacije i UN već su optužile ove šiitske snage da su počinile više verskih zločina protiv sunitskih civila još od 2014. naovamo“, objavljuje saudijska stanica. 

Komandanti Hašd al Šabija odbacuju ovakve optužbe, ističući da se radi o „izdvojenim incidentima“. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...