Skandal u Iraku: poslanici pod istragom zbog trgovine oružjem

D. Ćirović

Dok se Irak priprema da napadne uporište Islamske države na severu zemlje i istera džihadiste iz Mosula, državu potresa nova afera. Parlament je, naime, pozvao ministra odbrane da bi ga ispitao o navodnom siromašenju Vojske Iraka 2014. godine, a Khalid al Obejdi je, pak, za govornicom imenovao šestoro poslanika koji su ga, kako je naveo, ucenjivali da bi izlobirali za pojedine firme i pojedince u trgovini oružjem. Premijer je optuženima zabranio da napuste zemlju

Zbog istrage i optužbi za nameštanje ugovora za kupovinu oružja premijer Iraka Hajder al Abadi saopštio je da je pojedinim zvaničnicima zabranjeno da napuštaju zemlju. Abadi je istakao da se radi o privremenoj meri dok se ne okonča istraga o korupciji u kojoj je „imenovano“ šestoro poslanika.

Bliskoistočni mediji bruje o skandalu koji je otvorio irački ministar odbrane Khalid al Obejdi, a koji je u parlamentu pre nekoliko dana rekao da su portparol Salim al Džuburi i petoro drugih poslanika pokušali da ga ucenjuju. Oni su ga ubeđivali da „treba da osigura određene ugovore“ i da ponovo zaposli saradnike koji su dobili otkaze zbog korupcije, kazao je tom prilikom. U pitanju je bilo lobiranje u više navrata u korist kompanija ili biznismena koji su hteli da prodaju avione, teško naoružanje, civilna vozila ili hranu zvaničnoj vojsci, ili da se postave pojedini oficiri i službenici na određena mesta u ministarstvu.

Obejdi je zahtevao da se svim optuženima u ovom slučaju ukine poslanički imunitet, a sednica parlamenta naglo je prekinuta.

Obejdi

Khalid al Obejdi

Došao da odgovori na optužbe

Kako je objavila stanica iz Teherana PresTV, Obejdi je u parlament prvobitno i došao da bi odgovorio na pitanja o navodnoj korupciji pri Ministarstvu odbrane koja je postavio poslanik Alija Nasajif. Prema izvorima iz regiona, sam Nasajif se, pak, našao među optuženima za podmićivanje i nameštanje ugovora o prodaji oružja. Imenovana je i poslanica Alija Nsaji, članica Fronta za promene, pokreta koji je bio deo koalicije bivšeg premijera. 

Obejdi je isticao da je „sazvan“ u parlament upravo zbog „zavere korupcionaša koji se na ovaj način brane od borbe protiv korupcije koju zemlja sprovodi“. On je rekao i da je, otkad je preuzeo resor u oktobru prošle godine, značajno smanjio troškove i isplaćivanja „’vojnika-duhova’, koji ne postoje a primaju platu“.

Premijer Abadi je odmah nakon sednice parlamenta naložio da se otvori istraga, da se politička kriza ne bi produbljivala. Takođe, oglasio se i Džuburi, koji je ocenio da je ministar izneo „kontraoptužbe“ kako bi napravio šaradu od sednice parlamenta i „izbegao ispitivanje“. On je istakao i da neće predsedavati parlamentom „dok se ne skine ljaga sa njegovog imena“.

U susret planiranom udaru na Mosul..

Iranski mediji podsećaju da je Vojska Iraka pod Obejdijevim vođstvom dobila širu javnu podršku poslednjih meseci zbog „pozitivnih rezultata“ u borbi protiv terorista Islamske države. Takođe, optužbe za korupciju dolaze u vreme kada se iračke snage u saradnji sa saveznicima, spremaju da napadnu pripadnike ID-a i pokušaju da ih isteraju iz Mosula, u koji su upali još pre dve godine. Mosul važi za glavno uporište džihadista na severu Iraka.

Državu neprestano potresaju razne optužbe za korupciju, te nisu retke ni demonstracije građana koji traže ekonomske reforme, te da se stane na put raširenom podmićivanju i nepotizmu na svim nivoima vlasti. Šiitski verski vođa ajatola Ali al Sistani upozorio je zvanični Bagdad da je vrlo malo učinio da bi sprečio korupciju, te se Abadi zavetovao da će ovaj problem „zapečatiti“ tokom 2016. godine. Bliskoistočni analitičari podsećaju da se Irak nalazi na 161. mestu od ukupno 168 zemalja na takozvanom „indeksu korupcije“ Tranparensi internešenela.

Vojska se 2014. predala džihadistima

Inače, aktuelni premijer preuzeo je vlast 2014. obećavši da će mu prvi zadatak biti da reši problem korupcije i napravi plan reforme, koji će biti prihvatljiv za sve. Korupcija među vojnim zvaničnicima bila je glavni razlog zbog koga su džihadisti ID-a, kako je utvrdio parlament u Bagdadu, tako brzo zauzeli trećinu teritorije zemlje u leto 2014.

Navodi o korupciji zbog kojih je Obejdi prošle nedelje pozvan u parlament, upravo optužuju Ministarstvo odbrane da je protraćilo milijarde dolara iz budžeta i samim tim oslabilo vojne snage koje, maltene, nikakav otpor nisu pružile najezdi džihadista 2014. godine. U to vreme premijer i ministar odbrane bio je Nuri al Maliki koji je bio prinuđen da se posle brzog napredovanja ID-a povuče sa ove funkcije. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...