Huti i Saleh preuzimaju vlast u Jemenu, Saudijci prete

D. Ćirović

Šiitski pokret Huta i svrgnuti predsednik dogovorili su se da zajedno formiraju političko veće u Jemenu, dok su se njihove pristalice okupile na masovnim demonstracijama podrške u Sani. Odbegli šef države Abedrabeh Mansur Hadi i sunitski Rijad oštro su reagovali i pripretili da će napustiti političke pregovore u Kuvajtu ukoliko pobunjenici nastave da krše plan UN o okončanju sukoba. Predlog UN, inače, podrazumeva vraćanje Hadija na čelo države, dok Huti traže formiranje nove vlasti
(foto, Demonstracije u Sani 1. avgusta u znak podrške novoj političkoj koaliciji - PresTV)

Saudijska Arabija oštro je odbacila dogovor koji su tokom vikenda postigli predstavnici pobunjeničkih Huta i svrgnuti jemenski predsednik Ali Abdulah Saleh da formiraju političko veće u zemlji. Rijad je ovo ocenio kao „prepreku da se postigne politički dogovor kojim bi se zaustavilo stradanje naroda u Jemenu“. Osnivanje pomenutog tela „flagrantno je kršenje rezolucija Arapske lige, Organizacije islamske saradnje i Saveta bezbednosti UN, kao i inicijative Veća saradnje zalivskih zemalja, preduzetih koraka i ishoda obimnog nacionalnog dijaloga“, obrazložili su saudijski zvaničnici. Odbegla jemenska vlast koju podržava Zaliv preti da će potpuno izaći iz pregovora.

Stanovnici-sane-s

Stanovnici glavnog grada na ruševinama posle jednog od vazdušnih napada početkom godine (AFP-PresTV)

Masovna okupljanja u glavnom gradu

Ono što, međutim, nije zauzelo naročit prostor u javnom mnjenju u Zalivu jeste činjenica da su se 1. avgusta u jemenskoj prestonici okupile brojne pristalice Huta i Saleha kako bi dali podršku novoj političkoj koaliciji. Uz slogane protiv Rijada, poruke da „treba nastaviti oružanu odbranu“, okupljeni na ulicama Sane isticali su da bi novi savez mogao da pomogne narodu Jemena da se odbrani od invazije Saudijaca, te da ponovo uspostavi mir i red u razrušenoj zemlji. Oni su optužili Rijad da nije prekinuo sa vazdušnim napadima, iako je to bio obavezan da učini u skladu sa aktuelnim političkim pregovorima u Kuvajtu, koji su počeli još 21. aprila.

„Zaverenički planovi“ da se umanji značaj kuvajtskog dijaloga ne vode nikuda, istakli su predstavnici okupljenih demonstranata u Sani. Narod Jemena, kako prenosi iranska stanica Pres TV, „nikada neće pristati na formu mirovnog plana koji podrazumeva da se izbegli predsednik Abedrabeh Mansur Hadi vrati na vlast“.

Ban-Ki-Mun-Kuvajt

Ban Ki Mun (u sredini) na razgovorima u Kuvajtu krajem juna (AP-PresTV)

U Sani odbačen plan Ujedinjenih nacija

Šiitski pokret Huta i Saleh odbacili su predlog UN iz Kuvajta još tokom vikenda, ističući da „ne sadrži nikakvu inicijativu da se postigne jedinstvena vlada u ratom zahvaćenoj zemlji“.

Odbegla vlada, na čelu sa Hadijem, koju podržavaju Rijad i sunitske monarhije Zaliva, međutim, pozdravila je predlog UN, ali je na reakciju Huta i Saleha zapretila da će se, pod ovim okolnostima, „potpuno povući iz razgovora“.

Negodovanje Rijada saopšteno je posle sednice saudijske vlade u Džedi kojom je predsedavao princ Muhamed bin Naif, zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova. Ministar za kulturu i informisanje Adel al Turaifi dodao je i da Kabinet odbacuje „neutemeljene navode pojedinih nevladinih organizacija i grupa za zaštitu ljudskih prava“, koje iznova optužuju Rijad i arapsku koaliciju da namerno blokiraju isporuku humanitarne pomoći ugroženom stanovništvu u Jemenu, objavio je list Saudi gazet. U nedelji kada su UN i zvanično skinule ovu arapsku koaliciju sa crne liste zbog kršenja prava dece i ubijanja mališana u Jemenu tokom 2015, ministri iz Rijada nisu propustili da ponovo naglase kako upravo Saudijska Arabija upućuje najveću pomoć Jemenu, i to u vrednosti od 500 miliona dolara.

Muhamed-bin-Naif

Muhamed bin Naif tokom sednice vlade u Džedi (SPA-Al Arabija)

Rat oko predsednika Hadija

Inače, plan UN podrazumeva da se snage Huta i njihovih saveznika povuku iz tri najveća grada koja su pod njihovom kontrolom u Jemenu, uključujući i glavni grad, te da predaju teško naoružanje. Ukoliko bi Huti prihvatili ove uslove, stoji u pomenutom dokumentu, mogao bi da počne i dijalog o konačnom političkom rešenju. Huti su odgovorili da bi mirovni plan morao da bude skovan jedino tako da podrazumeva novu izvršnu vlast, kako vladu tako i predsednika, oko koje bi se obe strane saglasile.

Mirovni pregovori o Jemenu počeli u aprilu u Kuvajt sitiju, gde su se zaraćene strane složile da prekinu sa sukobima pre nego što dijalog počne. Ipak, učestale su uzajamne optužbe da napadi nisu prestali, te da se ozbiljno krši dogovor o privremenom prekidu vatre. Prema pojedinim podacima, oko 10.000 ljudi je ubijeno otkad je počelo bombardovanje Jemena pre više od godinu i po dana, a koje je preduzela Saudijska Arabija u saradnji sa arapskom koalicijom na poziv odbeglog predsednika Hadija kako bi ga vratila na vlast. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...