Bregzit - dobar za Rusiju?

M. Lazarević

Analitičari u istočnij Evropi ukazuju da bi izlazak Britanije iz EU (što je logično) oslabio poziciju Unije prema Rusiji
(ilustracija londonskog Gardijana povodom približavanja datuma britanskog referenduma o napuštanju članstva u EU)

Eventualni izlazak Britanije iz Unije bi obradovao Rusiju jer bi oslabio poziciju evropske 28-osmorice. Takvi stavovi se, kako prenosi češki dnevnik E-15, otvoreno izražavaju u nekim zemljama istočne Evrope kao što su Češka, Poljska, Slovačka i pribalitičke zemlje bivšeg SSSR-a. Pri tome se ukazuje naročito da bi uspeh britanskog refereneduma, zakazanog za 23. juni, nesumnjivo ojačao separastističke tendencije, a samim tim oslabio međunarodnu poziciju Unije, tvrdi se u tim komentarima.

"Sigurno je da bi pravi pobednik bregzita bila putinovska Rusija: EU, oslabljena unutrašnjom nestabilnošću i neizvesnostima - šta više od toga može poželeteti Kremlj?", pita se  retorički bivši češki ambasador u SAD i Rusiji, Peter Kolar, sada ugledni češki analitičar, svojevremeno, inače, blizak pokojnom češom predsedniku Vaclavu Havelu.

Analitičarka Lena Rovna, šefica za evropske studije na katedri društvenih nauka Karlovog univerziteta, ukazuje da bi istovremeno oslabila i Velika Britanija.

"Nijedna velika zemlja u Evropi ne može igrati važnu ulogu u svetu izvan EU, bez toga je  njihov uticaj mnogo manji", tvrdi ona.

Oba ova češka eskperta su skeptični prema tome koliko je rezultat britanskog refereneduma  nepovratan.

"Nepovratna je samo smrt, ali ponovo sastavljeni razbijeni lonac nije nikad isti kao onaj raniji, celi",  dodaje Kolar. No, Rovna smatra da tesni rezultat u prilog bregzita ne bi morao da znači istupanje iz Unije, već bi verovatnije otvorio pregovore s Britanijom za proširivanje izuzetaka koje ova zemlja već ima u okviru evropskog zakonodavstva. A u samoj Britaniji bi verovatno izazvao pad konzervativne vlade, možda i nove izbore...

Rovna upozorava da bi bregzit verovatno izazvao "novi talas nacionaizma” s možda i katastrofalnim posledicama koje Evropa iz svoje istorije već dobro poznaje. Kolar smatra da je britanski referenedum, pre svega, "korak u nepoznato" i da bi kao takav mogao izazvati seriju sličnih refereneduma u drugim zemljama Unije.

Mnogo je i drugih nepoznanica – na primer, da li bi posle bregzita odnosi EU sa Britanijom bili isti onakvi kakve ima s Norveškom ili Švajcarskom? Ili, malo ili dosta drugačiji? Za obične ljude, posebno Poljake, Čehe, Slovake, i Baltijce, pitanje je kakav će posle bregzita biti

status njihovih gastarbajtera kojih u Britaniji ima oko dva miliona.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...