Nastavljen dijalog u Ženevi, a Asad održao izbore

D. Ćirović

Parlamentarni izbori održani su u Siriji u 12 od 14 provincija, koje su pod kontrolom režima. Zvanični Damask tvrdi da je izlazak na birališta bio „ustavna obaveza“, te da nema veze sa činjenicom da su istog dana nastavljeni mirovni pregovori. Dok je Bašar al Asad poručio sa biračkog mesta da teroristi nisu uništili nacionalni identitet Sirije, Zapad je ocenio da su izbori farsa a opozicija ih je bojkotovala
(foto, Bašar al Asad glasao sa suprugom Asmom (levo) u Damasku - SANA)

Parlamentarni izbori u Siriji održani su u sredu, i to samo u oblastima koja su pod kontrolom režima. Birališta nisu bila otvorena u provincijama Raka i Idlib koje drže Islamska država i Al Nusra front, ogranak Al Kaide. Očekivalo se da vladajuća Baat partija osvoji većinu, s obzirom na to da „viđenija“ opozicija, koja uživa podršku Saudijske Arabije i Zapada, nije ni učestvovala, ocenjujući da izbori remete pregovore. Naime, istog dana, u Ženevi je počela druga runda mirovnog dijaloga.

sirija-birališta-do-ponoci

Zbog velikog odziva birališta bila otvorena do ponoći (PresTV)

„Snovi“ o tranzicionoj vladi

Prva runda, koja je startovala 24. marta u uslovima dogovorenog prekida vatre, završila se neslaganjem predstavnika opozicije i zvaničnog Damaska oko ostanka na vlasti sadašnjeg režima. Prema međunarodnom dogovoru, u Siriji bi trebalo omogućiti tranzicioni period od 18 meseci, koji za cilj ima zaustavljanje petogodišnjeg sukoba, kao i političku klimu za organizovanje demokratskih izbora. Opozicija insistira na tome da sadašnji režim i predsednik Sirije Bašar al Asad ne treba da uzmu bilo kakvo učešće u pomenutom tranzicionom periodu, dok Damask uporno ističe da bi takva vlast bila neustavna, te da ne podrazumeva ostavku šefa države. Slične poruke su se mogle čuti i sa biračkih mesta u sredu.

Zamenik ministra spoljnih poslova Sirije Fajsal Mekdad odbacio je „snove o tranzicionoj vladi bez predsednika Bašara al Asada“, prenosi iranska PresTV, ističući da bi ovakva ideja bila ravna državnom udaru.

„To se neće desiti, ni sada ni sutra, niti bilo kada. Takva ideja ne može da uspe, zastarela je i nikad neće biti prihvaćena. Zapravo vodi u državni udar“, rekao je on, dodajući da tranziciono telo može da predstavlja određeni vid nacionalnog jedistva, čiji bi deo bili i predstavnici opozicije.

Asad: Narod uvučen u rat

Predsednik Sirije glasao je rano ujutru sa suprugom Asmom u Damasku i poručio da je narod uvučen u rat koji traje pet godina, i kroz koji su teroristi prolili krv nevinih žrtava i naneli ozbiljnu štetu infrastrukturi države.

„Ipak, nisu uspeli da ostvare primarni cilj koji im je postavljen – da unište principe Sirije, odnosno socijalnu strukturu nacionalnog identiteta“, istakao je Asad.

Premijer Sirije Vael al Halaki izjavio je da je država, pored održanog glasanja za parlament i uspeha Sirijske arapske vojske, dokazala istrajnost građana i njihovu rešenost da ponovo izgrade domovinu. Zainteresovanost kandidata i birača za ove izbore upravo je odgovor neprijateljima Sirije, dodao je on, „koji bi da unište patriotsku svest naroda“.

Šef diplomatije Valid al Moalem istakao je posle glasanja da „narod Sirije odlučuje o sudbini države“.

„Niko drugi nema pravo da kaže da je ovo ’legitimno’ ili ’nelegitimno’ u ime naroda i njegove volje“, dodao je Moalem.

Gradani-glasanje-Homs-

Građani u redu za glasanje na biračkom mestu u Homsu (PresTV)

Izbori kao „ustavna obaveza“

Izbori za parlament održavaju se, prema sirijskom zakonu, svake četiri godine. Režim tvrdi da je njihovo raspisivanje bilo „ustavna obaveza“, te da nema nikakve veze sa mirovnim pregovorima, koji su istog dana nastavljeni u Ženevi. Opozicija je, ipak, bojkovala izbore i istakla da izlazak na birališta u trenutnoj situaciji – dok jedva da se primenjuje sporazum o prekidu vatre, i nakon pet godina građanskog rata – samo dovodi do „nepovoljne klime“ za drugu rundu dijaloga.

Zalivski mediji objavljuju kritike Zapada, koji odbacuje održavanje izbora kao neozbiljan potez i provokaciju, i kojima se potcenjuje dijalog u Ženevi. Iz Velike Britanije stigle su ocene da izlazak na birališta u ratom zahvaćenoj zemlji samo pokazuje „koliko je Damask daleko od realnosti“. Izbori nisu u skladu sa odlukom Saveta bezbednosti UN, tvrdi zvanični London, kako prenosi Al Arabija iz Rijada, a koja predviđa glasanje za novu vlast posle isteka tranzicionog perioda od 18 meseci.

S druge strane, Rusija je pozdravila parlamentarne izbore koji će, kako je istakao šef diplomatije Sergej Lavrov, učvrstiti zemlju dok ne dođe trenutak da se putem mirovnih pregovora „poploča put“ za novo glasanje.

Glasalo se pet sati duže - do ponoći

U sredu se glasalo u 12 od 14 sirijskih provincija, odnosno na 7.300 biračkih mesta, objavila je državna agencija SANA. Naime, severna provincija Raka je pod kontrolom džihadista Islamske države, dok Idlib na severozapadu zemlje drži ogranak Al Kaide – grupa Al Nusra front.

Sirijsko Visoko sudsko veće objavilo je tokom dana da će biračka mesta biti otvorena pet sati duže nego što je planirano (do ponoći), zbog velikog odziva građana. Predsednik Veća, sudija Hišam al Šar istakao je tom prilikom da na biralištima „nije bilo nikakvih incidenata“, ali da će glasanje biti ponovljeno danas na nekoliko mesta u Alepu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...