Šta je bolje od goreg u Grčkoj?

Nikos Arvanites, Atina

Stvarni dometi grčkkog otpora kreditorima i mogućnost raspada Sirize na suprotstavljene frakcije do sledećih izbora

Usvojen je i drugi paket mera tako da je Cipras dobio na vremenu ali gubi na poverenju kod gradana. Za tu odluku glasao je i Varufakis iako se sve više ponaša kao  opozicija Ciprasu. Anekte i istraživanja javnog mnenja pokazuju da aktuelni premijer Aleksis Cipras sada uživa podršku od skoro 60 odsto građana, što je 10 poena više od najbližeg rivala.

Jedno su istraživanja javnog mnjenja, a drugo je faktičko stanje. Odlaganjem donošenja novih zakona u grčkom parlamentu o povećanju PDV kao i izmenama penzionog sistema, vladajuća Siriza se bliži velikom raskolu. Taj raskol preti realnim gubitkom do 40 poslanika Sirize, što znači urušavanje vladajuće koalicije.

Opozicione Pasok i Nova demokratija daju podršku Ciprasu oko usvajanja teških zakona koji dodatno siromaše grčki narod. Ciprasa će do prevremenih izbora podržavati opozicija i tako će imati većinu, dok će unutrašnja struktura Sirize biti razbijena na više parlamentarnih frakcija koje će se na novim izborima boriti protiv Ciprasove politike ali i politike Pasoka i Nove demokratije.

grci-kriza-ropstvo

Protest protiv dužničkog ropstva u Atini

Ekonomski patriotizam

Cipras je pridobio Grke svojim ekonomskim patriotizmom i izveo ih na referendum koji je uzdrmao EU i evrozonu, ali je strateški “zarobio” Grčku u dužničkom ropstvu. Grčka nema velike manevarske mogućnosti osim da sledi kreditore i da lobira u SAD da se preko MMF izvrši pritisak na EU i evrozonu oko otpisa duga od 30 do 50 odsto u narednom periodu. Ovoj meri se suprostavlja Nemačka, ali se na nju iz MMF i SAD vrši pritisak jer je i Nemačka 1953. godina doživela veliki otpis duga čime joj je omogućen oporavak.

Nobelovac Pol Krugman je više puta izjavio da je petogodišnja kriza u Grčkoj pokazala da nemilosrdne mere štednje, nametnute Grčkoj i drugim članicama evrozone koje su dobile pakete pomoći - ne spasavaju privrede u recesiji, već ih dovode u još gore stanje. Krugman je protiv drastične štednje i pritiska kreditora.

Anketa njujorške agencije Blumberg, u kojoj je učestvovalo 34 ekonomista pokazuje procene da bi Grčka do kraja 2016. godine mogla biti primorana da izađe iz evrozone i da će se dogoditi „grekzit“. Stručnjaci tvrde da, bez otpisa većeg dela duga, treći paket pomoći, vredan 86 milijardi evra, neće biti dovoljan.

Sada se daje izvesna podrška Grčkoj što se zaključuje iz postupka američke bonitetne agencije Standard i Purs (S&P) koja je povisila kreditni rejting Grčke za dva stepena, na "CCC+", nakon što je ta država počela da vraća dugove kreditorima i ponovo otvorila banke prošle nedelje.

Grčka vlada je saopštila da do 20. avgusta želi da finalizuje sporazum sa međunarodnim kreditorima o dobijanju trećeg paketa pomoći.

karik grci

Bogati i siromašni Grci u krizi i podrška EU (karikatura en.protothema.gr)

Varufakis opozicija Ciprasu?

Najbliži saradnik premijera Ciprasa mondenski ekonomista Janis Varufakis postaje opozicija odnosono frakcija unutar poslaničke grpe Sirize i, verovatno, lider nove grčke političke opcije na sledećim izborima. Varufakis, koji je „zabio prst u oko” evrozoni, postao je svojim stavom i ličnom politikom koju je vodio smetnja u Sirizi, a sada postaje i idejni vođa frakcije protiv Ciprasa.

 „Smatram da će dublja analiza obelodaniti istinu o kojoj govorim, a to je da su kreditori pre bili zainteresovani za ponižavanje i svrgavanje Ciprasove vlade ili bar da stvore okolnosti koje bi naterale vladu da sama sebe uništi, nego za sporazum koji bi im osigurao povraćaj većeg dela sredstava. Veoma je teško za mene, ma koliko god ja to želeo, da preuzmem odgovornost za politiku zbog koje sam podneo ostavku“, kaže Varufakis.

Ovo samo govori o njegovoj potrebi za distanciranjem kako bi ostvario mogućnost učešća na sledećim izoborma u ulozi vođe nove partije.

Realnu opasnost da se Varufakis osamostali u politici otkriva i namera da se on diskredituje ili protiv njega pokrene krivični postupak iako je kao ministar bio samo izvršilac poslova premijera (ako nije učestvovao i korupciji, krađi ili napravio štetu za državu). Tako je jedan atinski advokat  podneo krivičnu prijavu protiv Janisa Varufakisa, optuživši ga za prevaru i izdaju zemlje tokom pregovora s poveriocima grčke države u kojima je on bio šef vladinog pregovaračkog tima. Advokat je naveo da je Varufakis, kao ministar, naneo Grčkoj štetu od 20,8 milijardi evra tako što je „bezobzirno prekršio politički i pravni mandat koji je dobio od grčkog naroda, premijera i skupštine, kao i zakletvu koju je dao“ posle izbora za člana vlade. Varufakis je, piše advokat, time „naneo neprocenjivu štetu javnom interesu zemlje i izazvao teške posledice po većinu stanovnika... i preduzeća“, a Grčku „odveo u ekonomsko gušenje, finansijsko propadanje i novi ciklus recesije, sramoteći Grke i Grkinje“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...