Cipras pobedio u Grčkoj ali ne i u EU

Nikos Arvanites, Atina

Unutrašnja politika ne vredi u Evropskoj uniji i kod međunarodnih kreditora
(foto, grčki premijer Aleksis Cipras u teškoćama oko ispunjavanja predizbornih obećanja vezanih za grčke dugove)

Ciprasova i Sirizina politika u Grčkoj nije i politika EU prema Grčkoj, niti je Ciprasova međunarodna politika u skladu sa unutrašnjom. Dakle, Cipras je premijer Grčke ali njegovi politički potezi nisu dovoljno dobro primljeni u EU a sve je vidljivija i polarizacija među njegovim pristalicama na unutrašnjem planu.

To govori da se Cipras nalazi u nekom obliku političke i lične defanzive i da vodi dvojnu politiku koja ne uživa poverenje ni podršku u EU.

Izostala podrška

EU ne namerava, posebno ne evro zona, da bitnije menja svoju politiku prema Grčkoj, jer bi se tako pokazalo da jedna vlada može da pritiska i menja politiku administracije Brisela ili da umanji moć Nemačke u evrozoni. Pokazuje se da Cipras nema ozbiljne „karte u rukama“ već vadi „iz rukava“ džokere.

Žan   Klod-Junker, predsednik Evropske komisije izjavio je da grčki premijer mora reći grčkom narodu da je njegovo predizborno obećanje o ukidanju oštrih mera štednje - neodrživo i da izbori ne menjaju sporazume sa Evropskom unijom... Na ovaj način Junker šalje poruku Ciprasu da je na prevarama i obmana pobedio i došao na vlast i da ga u EU ne prihvataju sa značajnim respektom. Posebno što su u većini država evrozone i EU na vlasti partije koje su uskladile svoje interese sa principima MMF i EU kao i ECB i što u Evropi vladaju umerena desnica ili umerena levica koje imaju slične politike.

Cipras računa na unutrašnju „pobunu „ u evrozoni prema merama MMF i EU ali je jasno da te promene neće biti tokom 2015. godine kako je on očekivao.

Jedno obećano, drugo moguće!

Zato Junker kaže:

„Cipras mora da izgovori da neka od obećanja na osnovu kojih je izabran neće biti ostvarena. Izbori ne menjaju sporazume Evropske unije", izjavio je Junker za španski list Pais.

Grčka namerava da tokom marta predloži reforme evropskim partnerima kako bi odmah dobila novac koji joj je neophodan, Ministar finansija Janis Varufakis  kaže:

„Predstaviću 9. marta paket sa šest reformi a s našim partnerima ću razgovarati o tome da se mere (isplate novca) odmah primene.“

Novac iz EU neće stići pre aprila tako da će se Ciprasova vlada „kuvati“ i biće pred značajnom vatrom građana Grčke, posebno pred početak turističke sezone koja je glavna za ekonomiju Grčke. Kreditna pomoć od sedam milijardi evra neće biti odobrena  pre aprila pa se može očekivati politčka nervoza u Grčkoj i pritisak javnosti na Ciprasovu vladu. EU i evrozona podržače Grčku ali pod standardnim ili možda nešto blago modifikovanim uslovima.

Grčka ima u svojim planovima i opciju bankrota i napuštanje evrozone. Pritisak na evrozonu iz Grčke nije dovoljno analiziran, ni ko bi još mogao da bude deo tog sceanrija sa Grčkom, ali je izvesno da EU neće tek tako dopustiti da Grčka iziđe iz evrozone, niti će prihvatiti pritisak Ciprasove vlade na evrozonu.

Sam  ministar finansija Janis Varufakis kaže da bi najgori mogući scenario po Atinu bio izlazak iz evrozone. Varufakis je uveren da će Grčka uspeti da do marta isplati zajam od 1,5 milijarde, koliko duguje MMF-u, ali i da će obezbediti dovoljno novca za likvidnost tokom aprila, javlja Rojters.

„Uvereni smo da ćemo zajam u potpunosti otplatiti, posebno MMF-u, ali i da ćemo osigurati likvidnost tokom naredna četiri meseca“, rekao je Varufakis.

Grčka vlada je između velikih obećanja i skromnih realizacija što u datom času može da izazove provalu političkog revolta građana prema sadašnjoj, ciprasovj vladi uz unutarstranačke sukobe pa i zahteve za prevremene izbore do kraja 2015. godine.

„Zlatna zora“, mora Ciprasove vlade? 

Da bi ostvarila političku ravnotežu i smanjila pritisak na javnoj sceni, Ciprasova administracija se može odlučiti da tužilaštvo popusti u slučaju „Zlatne zore“ i da proces krene sa puštanjem optuženih da se brane sa slobode. Tako se tumači zašto je tužilac zatražio puštanje na slobodu dva poslanika grčke neonacističke partije „Zlatna zora“, optuženih u istrazi ubistva jednog antifašističkog aktiviste. Šef te stranke Nikos Mihalolijakos i njegova desna ruka, Hristos Papas, krajem marta će navršiti 18 meseci u pritvoru što je maksimalno koliko dopušta Krivični zakonik. Država, odnosno vlada ima moć uticaja na Apelacioni sud pa se može očekivati neka vrsta ublažavanja pravnog postupka. Očekuje se da tužilac zatraži i puštanje iz zatvora Janisa Lagosa, takođe poslanika „Zlatne zore“, optuženog za direktnu umešanost u ubistvo.

Ukupno je optuženo 70 ljudi iz te stranke kojima će se suditi. Ciprasova vlada treba da se pokaže kao odlučna u zaštiti ljudskih prava i pravnog poretka ali i da ne stvara političku klimu velikog unutrašnjeg zaoštravanja jer je Cipras i onako oslabio na međuarodnom planu a, u izvesnoj meri, gubi podršku i u grčkoj javnosti.

Datum početka suđenja još nije objavljen, ali se očekuje da to bude tokom aprila, rekao je medijima anonimni izvor.“Zlatna zora“, koja je prvi put ušla u Skupštinu na izborima 2012, ima 18 poslanika.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...