Austrija: usvojen sporni zakon o muslimanima

M. Lazarević

Među spornim novinama jeste zabrana finansiranja iz inostranstva gradnje džamija i aktivnosti muslimanskih organizacija
(foto, protest pred austrijskim parlamentom protiv novog zakona o muslimanskoj veri)

Parlament Austrije usvojio je juče zakon kojim  se reguliše praktikovanje islamske veroispovesti u ovoj zemlji. Zakon je, kako javljaju agencije, izazvao otpor među znatnim delom vernika, opozicionih političara i posebno u islamskim institucijama u Turskoj.

Novousvojeni zakon o islamu treba da zameni propise, donete još daleke 1912, čiji je prvobitni cilj bio da utvrdi prava muslimanskih žitelja u Bosni i Hercegovini koju je Austro-Ugarska monarhija anektirala oktobra 1908.

dzamija-becc

Džamija u Beču 

Među najspornijim novinama jeste zabrana finansiranja iz inostranstva muslimanskih organizacija, uključujući i gradnju džamija. Dosta otpora izaziva i zakonski zahtev da sve austrijske grupacije muslimana moraju koristiti standardizovani prevod Korana na nemački jezik.

Ovakva pravila, istini za volju, u pretežno katoličkoj Austriji nisu predviđena ni za jednu drugu versku grupu. 

Prema zvaničnim procenama, u Austriji, koja broji oko 8,5 miliona stanovnika, živi oko 600 hiljada muslimana, u ogromnoj većini iz Turske i Bosne i Hercegovine. U Austriji postoji oko 200 registrovanih džamija, a više od 55 hiljada đaka pohađa na državnim školama časove islamske veronauke.

Konzervativni ministar spoljnih poslova Sebastian Kurc (Kurz) ukazuje da se radi o nekoj vrsti specifičnog austrijskog islama jer ogromna većina muslimana potiče iz savremenene, odnosno nekadašnje Turske. Mnoge imame finansira turska uprava za verska pitanja Dijanet (Diyanet) čiji je šef Mehmet Gomez izjavio da donošenje ovog zakona, kada se radi o verskim slobodama, „vraća Austriju 100 godina unazad“.  

Najveća muslimanska organizacija u Austriji IGGiO je prihvatila, mada dosta nevoljno, novi zakon, dok je ATIB, koji se finansira iz Turske i upravlja većinom džamija u Austriji, najavio da će napasti novi zakon na austrijskom Ustavnom sudu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...