Ukrajina pred izborima: favorit blok Porošenka i Klička

M. Lazarević

Nacionalistička raspoloženja, izazvana odvajanjem Krima i događanjima u Donbasu, dominiraju kampanjom, u novom parlamentu lako može nastati utakmica u tome ko je veći nacionalista i ko je veći protivnik Rusije
(foto, ukrajinski parlament pred izborima za novi sastav)

Na nedeljnim parlamentarnim izborima u Ukrajini, prema poslednjim anketama, očekuje se pobeda bloka predsednika Petra Porošenka i kijevskog gradonačlenika Vitalija Klička koji uživa podršku oko 30 posto birača (prema nekim drugim istraživanjima čak 37 posto). Blok Petra Porošenka predvodi, kao operatvni lider, ministar unutrašnjih poslova Jurij Lučenko, zatvorenik u vreme vladavine Viktora Janukoviča.

Potencijalni partner za sastavljanje vlade tom bloku jeste Narodni front premijera Arsenija Jacenjuka, koja ima oko 11 posto izbornih preferencija, mada analitičari ne isključuju postizbornu saradnju pobednika sa nacionalističkom Radikalnom strankom Olega Ljaška (13 posto).

Stranka Batkivščina (Otadžbina), bivše premijerke Julije Timošenko ima 11 posto glasova, ali prema njoj Porošenko je veoma nepoverljiv, mada neki analitičari ne isključuju da bi i ona mogla biti deo nove vladine većine.

U parlament bi trebalo da uđe i Samopomoć, stranka koju je osnovao lavovski gradonačlenik Andrij Sadovi, kao i komunisti, koji će, međutim, po prvi put dobiti manje od 10 posto glasova.   

“Apsolutnu većinu imaće političke snage koje se povezuju sa evropskom integracijom i Majdanom”, smatra ugledni ukrajinski politikolog Volodimir Fesenko. Analitičari ukazuju da su izborne liste prepune imena junaka iz “Majdanske revolucije” i borbi na istoku zemlje. Očekuje se da će novi parlament imati “jaku averziju prema Moskvi”.

“U budućem parlamentu neće imati nikakve opozicije. Ali, lako može može nastati utakmica u nacionalizmu i tome ko je veći naperijatelj Rusije”, upozorava analitičar Mihailo Pohrebinski.

Najveća je, ipak, neizvesnost koliko će glasova osvojiti radikalni nacionalisti. Ljaško je poznat po oštrim rečima protiv oligarha i zalaganjem za sitne preduzetnike i po nekim istraživanjima mogao bi da dobije čak oko 15 posto. Sada je koncentrisan na pomoć dobrovljcima i njohovim porodicama. Uspeo je da privuče deo glasova nacionalističke Slobode koja će imati problem da prekorači izborni cenzus, što gotovo sigurno, ipak, neće poći za rukom najradikanijoj ukrajinskoj nacionaolističkoj organizaciji – Desnom sektoru, koju neki smatraju profašističkom.

Predizbornu kampanju nisu remetila samo narušavanje primirja u Donbasu, nego i mnogi fizički obračuni i napadi na kandidate. Ukrajinci su, uprkos, tome dosta iznenađujuće, prilično optimistični. Četvorica od njih 10 veruju da će izbori doneti promene na bolje. Pre dve godine taj procenat je iznosio manje - samo 20 posto.

U Ukrajini je parlament jednodomni i imao je ranije 450 mesta. Od prošlih izbora za parlament se biraju poslanici mešovitim sistemom – pola poslanika sa stranačkih kandidatskih celodržavnih lista na proporcionalnom principu, a drugu polovinu čine pobednici-pojednici na izborima u pojedinim izbornim jedinicama. Zbog toga što je izborna komisija isključila glasanje na Krimu i u nekim delovima Donbasa i Luganske oblasti, parlament će biti manji za 12 krimskih i 14 donbaskih poslanika.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...