Nastupa li zlatno doba gasa?

Miljenko Šunić / croenergo.eu

Opatija će i ove godine biti domaćin najveće gasne konferencije i izložbe gasne opreme u jugoistočnom delu Evrope, koja će okupiti oko 500 uticajnih igrača na hrvatskom i istočnoevropskom tržištu gasa

Međunarodni susreti, koje organizuje Hrvatsko stručno udruženje za gas i Centar za gas Hrvatske d.o.o., imaju čak 27 godina dugu tradiciju i izraziti naučni, stručni i međunarodni karakter. Tako će u maju ove godine Susreti okupiti više od pedeset uglednih stručnjaka iz Austrije, Belgije, Kine, Hrvatske, Nemačke, Mađarske, Italije, SAD, Slovenije, Srbije i Turske. Opatijski Susreti stručnjaka za gas bili su i ostali javna arena, na kojoj će se uz podršku brojnih medija i putem naučnih i stručnih predavanja, panel diskusija i okruglih stolova, raspravljati o najnovijim dostignućima i kretanjima u gasnoj privredi Hrvatske, Evrope i sveta.

Ovaj događaj je, takođe, izvrsna prilika za sve učesnike tržišta gasa za komercijalno predstavljanje njihovih proizvoda, usluga i projekata, kao i za uspostavljanje kontakata s kreatorima energetske politike Hrvatske, liderima značajnih hrvatskih i evropskih energetskih kompanija, proizvođačima i zastupnicima gasne opreme, distributerima gasa i predstavnicima domaćih i međunarodnih naučnih institucija.

Pozivna predavanja na temu „Nastupa li zlatno doba gasa?“ predložiće načine uspostavljanja energetskih politika, koji će omogućiti potpuno iskorišćenje potencijala prirodnog gasa i doprinos ekonomskom rastu, kao i nužne tehnološke i promene u načinu proizvodnje i potrošnje gasa, koje je potrebno sprovesti kako bi se u potpunosti realizovao potencijal ovog značajnog izvora energije.

Nekoliko renomiranih stručnjaka iz inostranstva predstaviće tri faktora koji imaju direktan i značajan uticaj na ulazak u zlatno doba prirodnog gasa i njegovo održavanje tokom dužeg vremenskog perioda. Gas je raspoloživ energent i najviše je dostupan, tako da se može računati na pouzdano snabdevanje. Rezerve gasa u svetu dovoljne su za narednih nekoliko stotina godina. Gas pokriva najveće područje primene, koje uključuje kuvanje, pripremu tople vode, grejanje, hlađenje i proizvodnju električne energije. Od svih raspoloživih energenata  gas je, za istu energetsku jedinicu, za više od 50 odsto jeftiniji. Gasni uređaji su vrlo efikasni i, uz korištenje obnovljvih izvora, stepen iskorišćenja je veći od 150 odsto. Ekološki je prihvatljiv energent, jer ima najmanji uticaj na okolinu radi efikasnosti konverzije gasa i obnovljivih izvora.

S obzirom da je u Evropi stupila na snagu nova regulativa i da distribuirana proizvodnja energije raste, zajedno sa rastom upotrebe obnovljivih izvora, u gasnoj privredi počela je da se koristi nova tehnologija, koja koristi inteligentne sisteme, kako bi kombinovala sve izvore energije u jedan centralizovan sistem. Nove efikasne tehnologije u proizvodnji energije, koje se temelje na inteligentim sistemima, biće predstavljene putem pozivnih predavanja i okruglih stolova značajnih proizvođača gasne opreme, koji će prikazati primere takvih sistema.

Interaktivni okrugli sto „Otvaranje tržišta prirodnog gasa u Republici Hrvatskoj“ daće kratak pregled trenutnog stanja tržišta prirodnog gasa i regulative u Hrvatskoj od 2001. do danas, a potom će se opširnije raspravljati o procesu otvaranja tržišta, zahtevima, opasnostima i okolnostima, koja su specifična za hrvatsko tržište a čuće se i predviđanja i očekivanja za kratkoročni i srednjoročni period.

Operator gasnog transportnog sistema Plinacro d.o.o. predstaviće pregled razvoja gasnih projekata i sistema koje vode prema razvijenom tržištu prirodnog gasa Jugoistočne Evrope, razvojne aktivnosti na podmorskim deonicama hrvatskog dela jonsko-jadranskog gasovoda (IAP) i objasniti povezanost razvoja terminala za tečni prirodni gas i gasne mreže s rastom regionalne potrošnje prirodnog gasa. Prestaviće, takođe, i razradu pripreme izgradnje, kao i razradu same izgradnje magistralnog gasovoda Benkovac-Split, koji je deo IV dela gasovodnog sistema Like i Dalmacije (dugog 96 km, prečnika DN 500 mm sa radnim pritiskom od 75 bara). Ovaj gasovod je tehničko tehnološki nastavak već izgrađenog magistralnog gasovoda Bosiljevo – Benkovac.

Biće reči i o pozitivnim iskustvima i saradnjama s ustanovama i ministarstvima, kao i o pozitivnim iskustvima u rešavanju imovinsko pravnih poslova.

Biće predstavljen i veliki broj radova na temu „Budućnost istraživanja i razrade kopnenih i morskih nalazišta gasa tj. konvencionalnih i nekonvencionalnih izvora“ o proizvodnom potencijalu gasnih polja na području Međumurja i potencijalu plitkih biogenih gasova u Hrvatskoj, na primerima iz jadranskog podmorja i kopnenih lokaliteta Savske depresije, kao i o budućim istraživanjima potencijala gasnih ležišta na severnom i srednjem delu Jadrana.

Ovaj Skup će obraditi i problematiku snabdevanja i distribucije gasa na postojećim i novim gasnim objektima, perspektive izgradnje objekata za pouzdano snabdevanje gasom hrvatskog tržišta, kao i preduslove za regionalnu saradnju (LNG, ofšor LNG, podzemna skladišta gasa i druge izvore), mogućnosti korištenja UNP-a na ostrvima i u ruralnom području i sigurnost korištenja gasa novim efikasnim uređajima. Održaće se i izložba gasne opreme i uređaja, na kojoj će se okupiti tridesetak domaćih i inostranih izlagača, mahom proizvođači i zastupnici gasne opreme, kao i brojne druge kompanije prisutne na tržištu gasa.

(Autor je predsednik Hrvatskog stručnog udruženja za gas)


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...