SRBIJA BEZ GASA

Autor:    Jelica Putniković

Kolateralna šteta velikog sukoba oko gasa

Dok je u ponedeljak govorio o tome da Srbijagas nema najava da će Srbiji biti smanjene ili obustavljene dnevne isporuke sa Gazpromom ugovorenih 10 miliona kubnih metara gasa Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa, nije mogao pretpostaviti da će juče ujutru dobiti obaveštenje o smanjenju isporuka gasa iz Mađarske za četvrtinu, da će u podne stići obaveštenje o tome da će nam isporuke biti prepolovljene a već u 15 sati i 45 minuta faks mađarskog distributera sa informacijom da je protok gasa nula metara kubnih.



Faksimil obaveštenja o ukidanju gasa Srbiji

"Zbog toga što nam je potpuno prestala isporuka prirodnog gasa iz uvoza zatražili smo od svih kupaca - industrijskih potrošača da odmah pristupe hitnom tehnološkom zaustavljanju procesa proizvodnje, kako bi izbegli eventualne štete na postrojenjima", odmah je saopštio Bajatović, ne krijući da će gasa biti samo za nekoliko narednih sati i da će prvi kupci bez ovog energenta ostati već tokom noći. Kako je objasnio, jutros će Srbija u potpunosti ostati bez snabdevanja prirodnim gasom, jer raspoložive količine domaćeg gasa "ne mogu da održe gasovodni sistem u funkciji".

Kolateralna šteta

Jutros već "plavog energenta" nije bilo u gasovodnom sistemu. Građani Srbije koji će ovaj Božić provesti u hladnim stanovima kolateralna su šteta ukrajinsko-ruskog dugogogodišnjeg sporenja oko gasa. Gas Srbiji je, prema Bajatovićevim rečima, isključila Ukrajina na gasnoj stanici na Beregovu. U sličnoj situaciji je još 14 evropskih zemalja, pa ne čudi što iz Evropske unije insistiraju da se problem što pre reši. Već sinoć su se, doduše, što iz Gazproma što iz srpskog ministarstva rudarstva i energetike čule optimističke najave da će ruski i ukrajinski zvaničnici već odjutros ozbiljno krenuti s pregovaranjem i "prelomiti", ne česnicu već, nesuglasice.

Nezvanično su plasirane i najave da će gas već danas ponovo "poteći" na zapad i ka balkanskim zemljama, kroz tri u Ukrajini zavrnuta cevovoda. Ovaj optimizam, na temperaturi od desetak stepeni ispod nule, međutim, slabo greje, pa ne čudi što su noćas, iako je praznik oglasili i predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Mirko Cvetković.

Umesto Božićne poslanice narod je pažljivo saslušao Tadićeva uveravanja sa ekrana RTS-a da "državne vlasti čine sve kako bi, i pored prekida u isporuci gasa iz inostranstva, građanima bilo obezbeđeno grejanje". "Već tokom današnjeg dana mere koje se preduzimaju mogle bi uroditi plodom", rekao je Tadić najavljujući da bi već danas Srbija mogla da dobija gas iz inostranstva. Komentarišući da je "zbog problema u transportu gasa preko Ukrajine cela Evropska unija skočila na noge" Tadić, takođe, kaže da je uspostavljen kontakt sa Gazpromom i da se traži rešenje za ovu gasnu krizu.

Tvrdeći da "Vlada Srbije u potpunosti kontroliše situaciju u energetskom sektoru", premijer Cvetković je rekao da su "tokom večeri preduzeti svi neophodni koraci za prevazilaženje krize nastale zbog obustave isporuke gasa Srbiji. Sve mere koje je Vlada danas propisala u potpunosti se sprovode. U toku je proces zamene prirodnog gasa drugim enegentima".

Bajatović danas putuje u Mađarsku, kako bi pokušao da ugovori vanrednu isporuku prirodnog gasa. Mađarska, inače, u svojim skladištima ima prirodnog gasa ali, sada je pitanje hoće li te rezerve čuvati za sebe i koliko su spremni da ustupe, odnosno, prodaju. Srbiji ili nekoj od drugih zemalja, koje imaju manjak ovog energenta. Interesantno je da Bajatović nije ni noćas ni jutros "podgrejavao" nezvanični optimizam onih koji su plasirali vest da će gas već danas poteći ka Srbiji. Objašnjavajući da je u najboljem slučaju, da nam ponovo budu isporučivane maksimalne količine gasa potrebno 24 do 36 sati kako bi se gasovodni sistem ponovo napunio, Bajatović ponavlja apel da se svi potrošači koji to mogu preorijentišu na druge energente. Ukazujući da gro zemalja koje su delimično ili u potpunosti ostale bez ruskog gasa imaju rezerve za nedelju dana, Bajatović procenjuje da je realno očekivati da se redovne isporuke kroz Ukrajinu uspostave tek početkom naredne nedelje, konkretno, od utorka.


Vlada propisala krizne mere

Vladi Srbije ovog puta mora se, zaista, priznati da je odreagovala brzo i konkretno. Efikasnost će građani osetiti na svojoj koži. Na predlog kriznog štaba, formiranog pri ministarstvu rudarstva i energetike Vlada Srbije je juče popodne, na vanrednoj telefonskoj sednici, donela odluku o opštoj nestašici prirodnog gasa i naložila obustavu isporuke prirodnog gasa svim grupama potrošača, kao i da svi koji za to imaju mogućnosti zamene prirodni gas drugim energentima.

Članom 76. Zakona o energetici propisano je, inače da, kada je ugrožena sigurnost snabdevanja kupca ili funkcionisanje energetskog sistema zbog nedovoljne ponude na tržištu energije ili nastupanja drugih vanrednih okolnosti, Vlada propisuje mere ograničenja isporuke električne energije, prirodnog gasa ili posebne uslove uvoza ili izvoza pojedinih vrsta energenata, način i uslove za obrazovanje i kontrolu cena, obavezu isporuke samo određenim korisnicima ili posebne uslove obavljanja energetskih delatnosti. U prevodu to znači da Vlada Srbije može , što je i učinila, narediti potrošačima da se preorijentišu na drugi energent.

Radi obezbeđivanja funkcionisanja daljinskih sistema grejanja i termoelektrana-toplana Naftnoj industriji Srbije AD je naloženo da im obezbedi redovnu isporuku potrebnih količina mazuta. Nalog za transport potrebnih količina mazuta ovim potrošačima dobile su firme koje se bave saobraćajem derivata nafte vodenim, drumskim i železničkim putevima.

Mazuta dovoljno do februara

U NIS-u za Balkanmagazin kažu da imaju zalihu mazuta koja je dovoljna za podmirenje svih potrošača u narednih mesec dana. Ako bi problem sa isporukama gasa iz Rusije potrajao i duže, NIS može iz redovne prerade sirove nafte u svojim rafinerijama proizvodnju mazuta povećati. To, doduše, ne bi bilo isplativo za NIS jer na ovom derivatu nafte najmanje se zarađuje ali, u ovoj vanrednoj situaciji i to je moguće jer, NIS je pored Srbijagasa i EPS-a kompanija koja je zadužena za ostvarenje energetskog bilansa zemlje.

Procenjujući da će porasti potrošnja struje Vlada Srbije je Elektroprivredi Srbije, "ukoliko bude potrebno i preko količina predviđenih energetskim bilansom" odobren vanredni uvoz električne energije. Procedura treba da se sprovede prema Zakonu o javnim nabavkama, i to bi, na prvi pogled, mogao biti problem jer, u ovako vanrednim situacijama teško da se usred zime može ispoštovati ova klauzula. Uz to, EPS je uoči Nove godine odustao od tenderske nabavke struje. Pitanje je da li sada, u situaciji kada više balkanskih zemalja ima problem sa grejanjem na tržištu električne energije ima raspoloživih viškova struje.

Struja jedina dostupna svima

Zato ne čudi što je u saopštenju Vlade i Cvetkovićevom ličnom obraćanju posebno istaknut apel građanima da štede struju, kako ne bi bio ugrožen rad elektroenergetskog sistema. U Srbiji se tokom poslednjih dana potrošnja struje popela na rekordnih 150 miliona kilovat sati dnevno. Gasna kriza i to što će se mnogi preorijentisati da umesto gasa troše struju kritična je, pre svega, zbog toga što niskonaponska elektrodistributivna mreža ne može da izdrži opterećenje. EPS, odnosno distribucije, imale su tokom novogodišnjih prazničnih dana velikih problema da održe redovnu isporuku struje i bez restrikcije gasa. Sada bi sutuacija mogla postati alarmantna.

U EPS-u kažu da će i u svim proizvodnim kapacitetima i u distribucijama biti povećana mobilnost zaposlenih, kako bi se sprečili bilo kakvi problemi u proizvodnji i distribuciji struje i kako bi se lokalni kvarovi otklonili u što kraćem roku. Iz EPS-a zato apeluju na građane koji to mogu da umesto električne energije troše druge energente, ogrevno drvo ili ugalja i da potrošnju struje za grejanje svedu na minimum.

A realno je da će se u gro od 200.000 domaćinstava, koji se greju na gas i stanovnici čak devet gradova u Srbiji, čije toplane nemaju mogućnost da se preorijentišu na gas već danas, da ne bi sedeli u hladnim stanovima, posegnuti za grejalicama na struju. Jer, za razliku od toplana domaćinstva koja se greju na gas nemaju rezervni energent u skladištu. Mazut ne mogu da troše toplane u Bečeju, Kikindi, Kovinu, Velikoj Plani, Beočinu i Jagodini, a bez toplih radijatora biće i delovi Pančeva, Čačka i Novog Sada, gde pojedini pogoni nemaju mogućnost supstitucije gasa. Zato je najveća opasnost za "pucanje" distributivnog sistema u ovim gradovima.

Ali, ni oni koji mogu u potpunosti da pređu na mazut treba da prištede. Iz Beoelektrana su još noćas Beograđanima poručili da "ložeći" mazut neće moći da postignu odgovarajuću propisanu temperaturu u svom sistemu i da će morati da "rade na režimu koji obezbeđuje tehničko-tehnolođku zaštitu čitavog sistema". Zbog toga iz Beoelektrana mole građane da "zavrnu" radijatore u prostorijama u stanu gde ne borave.

Radna grupa Vlade Srbije za razmatranje i praćenje situacije sa energentima je u neprekidnom zasedanju. Sve oči i bukvalno su uprte ka Moskvi, gde se očekuju pregovori sa Ukrajincima oko plaćanja duga za gas i dogovaranja redovnih tranzita gasa ka Evropi. Srbiji, donekle, odgovara što je danas neradni dan pa se ne moraju grejati kancelarije. Ali, i Srbiji i Evropi najveći problem su temperature jer, kod nas, na primer, za vikend najavljuju novi sneg.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...