Saradnja Izraela i Emirata u gasnom projektu

Autor:   B.D.

Izraelska energetska kompanija spremna je da proda svoj udeo u poslovima eksploatacije gasnog polja u istočnom Mediteranu vodećoj državnoj kompaniji iz Abu Dabija, za više od milijardu dolara. U pitanju je najveći komercijalni projekat posle normalizacije odnosa dve zemlje. (Izraelska kompanija Delek Driling prodaće 22 odsto udela u gasnom polju Tamar kompaniji iz Emirata Mubadala Petroleum. Foto: en.globes.co.il)

Izraelska kompanija Delek Driling (Delek Drilling) saopštila je da potpisuje neobavezujući Sporazum o razumevanju sa kompanijom Mubadala Petroleum (Mubadala Petroleum) iz Emirata za prodaju svojih 22 procenta udela u gasnom polju Tamar u istočnom Mediteranu, navodi se u zajedničkom saopštenju dve kompanije koje prenosi portal World Energy.

Predstavnica za štampu izraelske kompanije najavljuje da bi prodaja mogla da bude završena do kraja maja.

U saopštenju se navodi i da će ova transakcija, ukoliko bude finalizovana, biti najveći komercijalni ugovor između dve kompanije iz Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata od kako su uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država dve zemlje prošle godine potpisale sporazum o normalizaciji odnosa.

Saradnja Izraela i Emirata u gasnom projektu
Prodaja udela izraelske kompanije u gasnom projektu u istočnom Mediteranu bi trebalo da bude okončana do kraja maja. (Platforma Tamar, izraelska kompanija Darlek Driling. Izvor: tekmormonitor.com)

Generalni direktor kompanije Delek Driling Josi Abu ocenio je da ugovor dve kompanije predstavlja „strateško prestrojavanje na Bliskom Istoku i da prirodni gas postaje izvor saradnje u regionu“.

Mubadala Petroleum, deo kompanije Mubadala Investment, koja je vlasništvo vlade Abu Dabija, saopštila je da je predložena transakcija „u skladu sa strategijom traženja investicija visokog kvaliteta koje će ojačati gasni sektor kompanije na putu ka ciljevima energetske tranzicije“.

Postoji veliki interes kompanija iz Persijskog zaliva za potencijale gasnih polja u istočnom Mediteranu, prenosi arapski portal National News.

Mubadala Petroleum već je aktivna u istočnom Mediteranu, na polju Zor, uz obale Egipta, sa udelom od 10 procenata.

Saradnja Izraela i Emirata u gasnom projektu
Mubadala Petroleum je saopštila da je predložena transakcija u skladu sa strategijom traženja investicija visokog kvaliteta. (Izvor: Mubadala Petroleum)

Veliko gasno polje Tamar nalazi se u istoj regiji istočnog Mediterana a udaljeno je oko 80 kilometara od severne obale Izraela.

Na gasnom polju Tamar eksploatacija prirodnog gasa počela je 2013. godine a operacije vodi izraelsko američki konzorcijum. Gas se sa polja, gasovodom, prebacuje do izraelske luke Ašdod i uglavnom je namenjen izraelskom tržištu, ali je deo namenjen i susednim državama, Jordanu i Egiptu.

Prema sporazumu Deleka i Mubadale izraelska kompanija prodaje kompaniji iz Emirata svih 22 procenata koje poseduje u konzorcijumu koji eksploatiše gas u polju Tamar kao i partnerska prava, za iznos od 1,1 milijardi dolara.

Drugi partneri u koncesiji na polju Tamar su američka kompanija Noble Energy, sa 25 odsto učešća, američko-izraelska Isramco sa 28,75 odsto i Tamar Petroleum sa 16,75 procenata vlasništva. Kompanije Dor Gas i Everest poseduju 4 odnosno 3,5 procenata.

Saradnja Izraela i Emirata u gasnom projektu
U izraelskoj kompaniji ocenjuju da ugovor predstavlja strateško prestrojavanje na Bliskom Istoku i da prirodni gas postaje izvor saradnje u regionu. (Izvor: jns.org)

Otkriće značajnih rezervi prirodnog gasa u istočnim Mediteranu prethodnih godina izazvalo je tenzije u regionu, posebno između Turske i njenih suseda.

Izrael, Grčka i Kipar potpisali su prošle godine sporazum IstMed (EastMed) o izgradnji velikog gasovoda koji će gas iz istočnog Mediterana transportovati u Evropu.

To je izazvalo reakciju Turske koja pokušava da nađe načine kako ne bi bila isključena iz trke za gasom iz bogatih mediteranskih izvora.

Izrael je prošlog oktobra počeo, za sada neuspešne, pregovore sa Libanom oko pomorske zone uz obalu obe države zbog obezbeđivanja uslova za eksploataciju gasa. Izrael i Liban su zvanično još u ratu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...