Prvi put od početka pandemije nafta više od 70 dolara

Autor:   BM

Cene nafte su danas na kratko porasle iznad 70 dolara po barelu, i to po prvi put za 14 meseci, pošto je Saudijska Arabija kao najveći svetski izvoznik nafte saopštila da su njeni naftni pogoni napadnuti u nedelju. (Iako je izbegnut direktan udar na isporuke nafte, stručnjaci smatraju da će trgovci naftom opasnost po tržište ipak shvatiti ozbiljno. Foto: stepfeed.com)

Severnomorska nafta Brent prekoračila je danas, prvi put od početka pandemije kovid-19, cenu od 70 dolara po barelu, a američka nafta je dostigla najviši nivo za više od dve godine, nakon medijskih izveštaja o napadima na naftnu infrastrukturu Saudijske Arabije.

Cena Brenta za isporuku porasla je u ponedeljak ujutru za čak 2,9 odsto, odnosno na 71,38 dolara za barel, što je njen najviši nivo od 8. januara 2020, ali su se kasno popodne cene stabilizovale tako da je Brent pao na 68,77 dolara.

Istovremeno, cena američke sirove nafte WTI, koja je najpre dodirnula kotu od 67,98 dolara ili najvišu od oktobra 2018. godine, u popodnevnim satima beleži niži iznos od 65,49 dolara.

Snage jemenskih Huta, saveznika Irana, preuzeli su odgovornost za raketne i napade bespilotnim letelicama na ključne sisteme saudijske naftne industrije, prenosi Fajnenšl Tajms.

Predstavnik vojske Huta rekao je da je ta grupacija ispalila 14 bespilotnih letelica i osam balističkih projektila u "širokoj operaciji u srcu Saudijske Arabije".

Prvi skok nafte na više od 70 dolara
Saudijska Arabija je saopštila da se dogodio napad drona na rezervoar za skladištenje nafte u Ras Tanuri, u Istočnoj provinciji. (Izvor: ednews.net)

Saudijsko ministarstvo energetike saopštilo je da je prostor oko lokacije za skladištenje nafte u Ras Tanuri pogođeno dronom koji je dolazio iz pravca Crvenog mora. U pitanju je deo kompleksa gde se nalazi rafinerija Saudi Aramka i najveće postrojenje za pretovar nafte na svetu, i koji su od vitalnog značaja za izvoz nafte.

Ministarstvo odbrane saopštilo je da je naoružani dron presretnut i uništen pre nego što je postigao cilj.

Raketni napadi koji su potresli Kraljevstvo pogodili su i dva naftna polja, što je privremeno zaustavilo više od polovine proizvodnje sirove nafte u zemlji.

Meta napada je bio i grad Dahran gde se nalaze rezidencijalni kompleksi Saudi Aramka.

Ovaj napad je okarakterisan kao najteži od septembra 2019. godine, ali je Rijad ocenio da je to bio neušpešan napad na globalnu energetsku bezbednost.

Iako je izbegnut direktan udar na isporuke nafte, Amrita Sen iz kompanije Enerdži Aspekts (Energy Aspects) smatra da će trgovci naftom opasnost po tržište ipak shvatiti ozbiljno.

Prvi skok nafte na više od 70 dolara
Ovaj napad je okarakterisan kao najteži od septembra 2019. godine, ali je Rijad ocenio da je to bio neuspešan napad na globalnu energetsku bezbednost. (Izvor: Bloomberg / Simon Dawison)

"Cena nafte već je bila na snažnoj osnovi nakon prošlonedeljne odluke Saudijske Arabije i OPEK-a da se nastavi sa ograničavanjem proizvodnje", rekla je Sen.

Moguće je da ćemo u bliskoj budućnosti videti nagli skok na tržištu nafte, pre svega zato što će tržište sada morati da ukalkulište u cenu neku vrstu premije rizika zbog učestalosti ovih napada, ocenjuju analitičari ING banke za Rojters, napominjući da ovo je bio drugi napad ovog meseca nakon incidenta u Džedi 4. marta.

U svakom slučaju, cene Brenta i WTI nafte beleže četvrti uzastopni dan rasta posle odluke Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njenih saveznika, predvođenih Rusijom da će i u aprilu nastaviti da smanjuju zalihe uprkos rastu cena sirove nafte.

Azijske akcije su takođe porasle nakon što je američki Senat usvojio zakon o paketu podrške privredi i građanima vredan 1,9 milijardi dolara, a tome su doprineli i pozitivni ekonomski podaci iz Sjedinjenih Država i Kine koji ukazuju na globalni ekonomski oporavak.

Isporuke nafte u Kinu u prva dva meseca 2021. povećane su za 4,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, jer je najveći svetski uvoznik ovog energenta pojačao svoje prerađivačke kapacitete usled daljeg rasta potražnje za gorivom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...