Cenom protiv alkoholizma: votka poskupljuje za 30 posto

M. Lazarević

Ruska vlada od 2010. godine povećava minimalnu cenu votke ali to zasad nema mnogo efekta jer se povećava ilegalna produkcija tzv samogonke
(ilustracija - votka je omiljeno alkoholno piće širom sveta)

Ruska vlada nastavlja krstaški rat protiv alkoholizma i ponovo, kao i svake godine od 2010, povećava minimalnu cenu votke. Od Nove godine, kako je saopšteno, minimalna cena votke povećaće se 30 posto i iznositi, za klasičnu bocu od pola litra 199 rubalja tj oko 4,4 evra (jedan evro vredi 45,1 rublju). 

U odgovarajućj srazmeri biće povećane cene votke i u kafananama. Naredno poskupljenje, kako je saopšteno na Internet stranici vlade, uslediće već u avgustu iduće godine kada će se minimalna cena votke povećati još za oko 10 posto tj na 220 rubalja.

Poskupljenje votke se obično odrazi na promet u prodavnicama i kafanama ali stručnjaci upozoravaju da se istovremeno povećava tražnja za ilegalno proizvedenom votkom, tzv samogonkom koja je često veoma opasna po zdravlje i život. Zdravstvena istraživanja pokazuje da alkoholizam učestvuje sa čak 30 posto u svim smrtnim slučajevima u zemlji, kod muške populacije blizu 50 posto.

Od 2010, kada je pokrenuta dugoročna kampanja protiv alkoholizma, zabranjena je reklama za alokoholna pića, izrazito je povećan porez na sva alkoholna pića, ograničena je prodaja posle 23 časa, zabranjena je prodaja u kisocima i trafikama...

U parlamentu se sada raspravlja o predlogu da se poveća starosna granica za dozvoljavanje upotrebe alkohola sa 18 na 21 godinu. Pripremaju se mere protiv proizvođača koji izvrdavaju ograničenjima i poskupljenjima tako što votku prodaju u manjim bocama od pola litra. Pretpostavlja se da će se propisati da jednostavno najniža cena važi i za sva pakovanja od pola litra i manje od toga.

Sa alkoholizmom (neuspešno) se decenijama bore razne vlade. Poslednji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov pokušao je da alkohol suzbije oštrim zabranama i uništavanjem vinograda što ga je svojevremeno koštalo dobrog dela popularnosti. Još mnogo pre njega, poslednji ruski car Nikola II je na početku Prvog svetskog rata zaveo prohibiciju koja je potrajala sve do 1925. (zli jezici tvrde da su se boljševici stabilizovali na vlasti tek kada su ukinuli prohibiciju). Svi ti pokušaji su propadali, kako zbog otpora stanovništva ali i zato što se država tradicionalno finansirala dobrim  delom prihodima iz poreza na alkohol. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...