Sarkozijevi agenti iza rušenja Štros-Kana?

Aleksandar Manić, PARIZ

Američki novinar je načinio opširnu analizu dogadjaja koji su prethodili hapšenju Štros-Kana, kao i njegovom političkom padu
(foto: Dominik Štros-Kan, žrtva zavere ili poroka)

Engleske novine Gardijan objavile su 27. aprila razgovor sa Dominik Štros-Kanom, bivšim direktorom Medjunarodnog monetarnog fonda, u kome je on govorio u vezi dogadjaja u njujorškom hotelu Sofitel (lanac luksuznih francuskih hotela), 14. maja prošle godine. Izgledalo je da trenutak nije izabran slučajno, nego da je postavljen nedelju dana pre drugog kruga predsedničkih izbora u kome se sukobljavaju socijalistički kandidat Fransoa Oland i desničarski, odlazeći predsednik Nikola Sarkozi. Prirodno, političke posledice bi mogle da budu loše za Sarkozija, jer je prikazan u negativnom svetlu.

Veselje zbog hapšenja

Medjutim, u nedelju 29. aprila, Dominik Štros-Kan je demantovao autentičnost "razgovora", rekavši da on nije govorio za Gardijan, nego da je članak sačinjen na osnovu knjige "Three Days in May: Sex, Surveillance and DSK" američkog novinara Edvarda Epstajna. Naime, ova knjiga će se u elektronskom obliku pojaviti u ponedeljak 30. aprila na Internetu. Američki novinar je načinio opširnu analizu dogadjaja koji su prethodili hapšenju Štros-Kana, kao i njegovom političkom padu zbog medjunarodnog skandala. Inače, Edvard Epstajn je krajem prošle godine, pokrenuo pitanje političke manipulacije kada je opisao scenu veselja dvoje zaposlenih u njujorškom hotelu Sofitel, zabeleženu kamerama za video nadzor, neposredno po prijavljivanju Štros-Kana njujorškoj policiji.

Nezavisno od komercijalne manipulacije u koju su se upustili Epstajn i Gardijan, knjiga poteže nekoliko zanimljivih pitanja u poznatoj seksualnoj aferi koja se dogodila maja prošle godine. Štros-Kan, bivši potencijalni kandidat socijalističke partije za predsednički izbore u Francuskoj, posredno je optužio Nikolu Sarkozija da stoji iza montaže krivičnog postupka koji je doveo do medjunarodnog skandala.

"Možda sam naivan na političkom planu, ali ja jednostavno nisam mogao da poverujem da će oni otići tako daleko (…), nisam mislio da će naći nešto što bi moglo da me zaustavi", izjavio je Štros-Kan.

Planetarni skandal iz političkih razloga

Govoreći o "njima", DSK sugeriše na postojanje "agenata" francuskog predsednika Sarkozija. Takodje, on smatra da dogadjaj u Sofitelu, oralni seks sa crnom sobaricom Nafisatu Dialo, nije bio namešten. Medjutim, nastavak, odnosno montiranje kriminalne afere, uradile su osobe koje su imale političke ciljeve, da bi sprečile njegovu kandidaturu, smatranu vrlo opasnom za ponovni izbor Sarkozija. Štros-Kanov cilj bio je da svoju kandidaturu ozvaniči 15. juna i, po njegovom kao i po većini mišljenja u Francuskoj, on je trebao da bude predsednički kandidat socijalističke partije za ovogodišnje izbore.

Po rečima DSK, francuska obaveštajna služba nadzirala ga je već više nedelja pre njegovog boravka u njujorškom hotelu i prisluškivala njegove telefonske razgovore. Potom, ljudi u uskoj vezi sa predsednikom Sarkozijem, potrudili su se da Nafisatu Dialo podnese prijavu policiji protiv Štros-Kana za primoravanje na felacio. Po njegovim rečima, nije bilo nikakvog nasilja, niti prinude, nego dogovor dvoje ljudi. Medjutim, hapšenje DSK pred američkim televizijskim kamerama pokrenulo je planetarni skandal i eliminisalo Štros-Kana kao potencijalnog predsedničkog kandidata i izuzetno opasnog Sarkozijevog protivnika.

Istovremeno, skandal u njujorškom Sofitelu privukao je pažnju javnosti na tajni seksualni život francuskog političara, o kome se nagadjalo. Naime, DSK je poznat po brojnim ljubavnicama, po čestim posetama svingerskim klubovima, a takodje ima reputaciju kao ljubitelj grupnog seksa i kao potrošač plaćenog seksa. Posle afere Sofitel, na svetlo dana je izbila afera sa mladom francuskom spisateljicom Tristan Banon i njenom majkom, kao i brojne veze sa francuskim i belgijskim svodnicima. DSK je čak optužen da je kroz seks sa prostitutkama podržavao svodništvo u hotelu Karlton u Lilu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...