Više od četvrtine žena-zatvorenica su kažnjene zbog droge

M. Lazarević

Ta dela su u prvom redu posledica bede i njhove socijalne isključenosti i njima je „potrebnija podrška nego kazna“, upozorava Eka Iakobišvili, koautorka izveštaja o ugroženosti žena

Više od četvrtine, a nešto manje od trećine, tojest 28 posto žena koje izdržavaju kazne u zatvorima u Evropi i Srednjoj Aziji osudjene su za delikte u vezi sa drogom.  Ovaj iznenađujući podatak saopštila je nevladina organizacija Harm Reduction International (HRI) koja ga tumači slabostima u pristupu vlasti borbi protiv protiv droga.

Drugim rečima, od ukupno 112 hiljada žena iza rešetaka u 51 zemlji Evrope i Srednje Azije, oko 31 hiljada njih je osudjeno zbog držanja, pripremanja, proizvodnje kupovine ili prodaje opojnih droga.

HRI, koja ima sedište u Londnu, upozorava posebno na zabrinjavajuću situaciju u Rusiji u kojoj je  zbog raznih delikata u vezi s drogom u zatvoru čak 20 hiljada žena, tojest dva puta više nego što ih je  u zatvoru zbog toga u zemljama EU. U Tadžikistanu broj žena, zatvorenih zbog droge, dostiže 70 posto svih zatvorenica, u Letoniji 68 posto... I u zemljama sa naprednim zakonima o drogama, procenat zatvorenih žena zbog droga je dosta veliki. U Holandiji, na primer, iznosi  31,4, u Portugalu 47,6 posto....

Žene su, šire gledano, izrazito neproprcionalno ugrožene zatvorom zbog raznih nenasilnih krivičnih dela, pri čemu su ta dela u prvom redu posledica bede i njhove socijalne isključenosti, upozorava koautorka ovog izveštaja Eka Iakobišvili. Te žene često imaju problema sa alkoholom ili drogama i njima je „potrebnija podrška nego kazna“.  Studija u biti, komentaraiše Iakobišbvili, pokazuje koliko često vlasti posežu za kaznama zatvora da bi time rešili ustvari socijalne i ekonomske probleme.

HRI poziva pomenute zemlje da revidiraju svoje zakone, posebne kazne za žene, „jer su veoma  često otrgnuti od realnosti i potreba žena koje su došle u koliziju sa zakonima“.

Izveštaj je objavljen povodom zasedanja Komisije za sredstva koja izazivaju zavisnost pri Birou OUN za borbu protiv zločina i droga (UNODC) u Beču.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...