UZNEMIRENOST U BEČU ZBOG EVROPSKOG PRVENSTVA

Izvor: Der Spiegel

Bečlije se mnogo prijatnije osećaju u svetu pozorišta i vrhunske umetnosti, kafe i kolača. Narednog vikenda će u njihov grad stići na hiljade fudbalskih navijača. Ne raduju se svi toj navali.

Bio je to istorijski momenat. Godine 1978. u Beču je puštena u rad prva linija metroa, a proslava je prema očekivanjima bila pompezna. Konačno su stanovnici radničkog kvarta Favoriten mogli da stignu u centar grada za manje od 20 minuta. Međutim, nisu svi bili srećni zbog toga. Kako je tada pisao bečki dnevnik Die Presse, grad će preplaviti "mase" i mnogi su se slagali s takvim stavom redakcije.



Evropa odbrojava dane do početka prvenstva u fudbalu. U Beču su, međutim, skeptični iako je
taj grad jedan od domaćina. Vlada velika zabrinutost da će grad preplaviti nekulturni navijači.


Ove godine, mase će ponovo preplaviti grad. Za manje od nedelju dana u Austriji i Švajcarskoj počeće evropsko prvenstvo u fudbalu Euro 2008. Mnogi navijači planiraju da se zapute pravo u Beč. Gradske vlasti predviđaju da će se, nakon uvodnog meča između Češke Republike i Švajcarske 7. juna, u austrijsku prestonicu uputiti oko dva miliona navijača – ili 100.000 gostiju dnevno. Očekuje se da će stići na desetine hiljada Poljaka i Hrvata i oko 400.000 ljubitelja fudbala iz Nemačke – jer njihove reprezentacije sa Austrijom igraju u grupi B.

Hoteli s tri i četiri zvezdice su već mesecima rezervisani. Čak će i ultraluksuzni hotel Zaher, preko puta Bečke opere, biti pun, kaže direktor Rajner Hajlman. Lista čekanja je poduža a vrlo su male šanse da će neko otkazati smeštaj, čak i kada nakon prve faze takmičenja neki timovi budu eliminisani.

"Ne preblizu"

U hotelu se trude da svi gosti koji stignu do recepcije dobiju najbolju moguću uslugu. Od portira do sobarice, svi moraju da znaju kada se igraju utakmice i ko su protivnici. Šoferi se trude da zapamte koje će ulice biti zatvorene da bi limuzina s gostima uspela da se probije do stadiona. U hotelskom lobiju, dekorisanom u antičkom stilu, umesto obaveštenja o predstojećim operskim i pozorišnim predstavama biće važne informacije o fudbalskom prvenstvu.



Torta na nebu ili balon u obliku pobedničkog pehara. Ova atrakcija trenutno
leti iznad Cuga u centralnoj Švajcarskoj, zemlji koja je zajedno sa Austrijom
domaćin Eura 2008.


Uprkos pripremama, viša bečka klasa je pre skeptična nego uzbuđena zbog predstojećeg takmičenja. "Neka Euro 2008 bude održan, ali ne preblizu", izgleda da je stav tih ljudi.

"Imam majku staru 86 godina. Da li treba da je zaključam u kući?", upitala je savršeno doterana gospođa zabrinutim glasom na nedavno održanom javnom skupu u gradskoj većnici.

Poput nje, i mnogi drugi su zabrinuti za svoju bezbednost i svoja parking mesta. Međutim, najrašireniji je strah od fudbalskih huligana, pijanih navijača koji tumaraju gradskim centrom, i od Engleza. Vest da engleska reprezentacija nije uspela da se kvalifikuje za prvenstvo kao da nije doprla do svesti viših slojeva Beča.

Hajnc Palme u potpunosti razume zabrinutost svojih sunarodnika. Visoki 46-godišnjak je bio glavni organizator neverovatno uspešnog Svetskog prvenstva 2006. godine u Nemačkoj. Sada je na čelu austrijskog organizacionog komiteta, zaduženog da naciju skijaša pretvori u zaljubljenike u fudbal.



Švajcarski umetnik Geri Hofšteter je za Euro 2008 napravio ovu
svetlosnu projekciju u Bernu. Za nekoliko dana 16 reprezentacija
će početi takmičenje za naslov prvaka u fudbalu Starog kontinenta.

"Sve vreme pokušavamo da objasnimo da tokom takmičenja kao što su Svetski kup i Evropsko prvenstvo dolaze uglavnom normalni navijači – oni koji samo žele da se zabavljaju", kaže Palme. Huligani, ističe on, uglavnom su navijači klubova a ne nacionalnih reprezentacija.

Cilj koji treba dostići, dve godine posle Svetskog kupa, zaista je visoko postavljen. Bukvalno svi se slažu da je Svetsko prvenstvo u Nemačkoj bio organizacioni trijumf i prvoklasno takmičenje. Međutim, kaže Palme, Austriji treba samo malo sreće da ponovi uspeh. U svakom Bečliji, ubeđen je, "može se pronaći poklonik fudbala".

Kao i 1990. godine. Tada je zemlja iskusila "talas uzbuđenja", kada je austrijska reprezentacija uspela da pobedi Istočnu Nemačku sa 3:0 u kvalifikacionom susretu za svetsko prvenstvo. Ovoga puta, nada se Palma, ako vremenske prilike budu povoljne i ako austrijska reprezentacija odigra svoje susrete samo malo bolje od očekivanja, turnir bi mogao da predstavlja veliki austrijski uspeh.



Maskote prate svaki sportski događaj, pa ni Euro 2008 nije izuzetak. Triks
i Fliks u šetnji pred početak prvenstva. Više posla imaće 7. juna kada
Švajcarska igra protiv Češke Republike na otvaranja prvenstva.

Nigde nema euforije

Za sada, međutim, euforije nema nigde na vidiku. Istraživanja pokazuju da jednu trećinu Austrijanaca ovo prvenstvo uopšte ne interesuje. U srcu Beča je gotovo nemoguće naći bilo kakve naznake da drugi po značaju svetski fudbalski događaj počinje za nekoliko dana – iako će Euro 2008, zajedno sa Zimskom olimpijadom 1976. godine, biti jedan od najvažnijih sportskih događaja u istoriji zemlje. Na samo nekoliko raskrnica su postavljene crveni, plavi i žuti modeli fudbalera napravljeni od drveta, a u prodavnicama se mogu kupiti suveniri i sitnice koje imaju veze s fudbalom. I to je sve.



Austrijanci nisu previše uzbuđeni, delom i zbog činjenice da njihova reprezentacija
igra strahovito loše. Modne kreacije, među kojima i ženski donji veš, ukrašene su
sloganom "gubitnici su domaćini".

Ipak, nešto će se promeniti. Kada lopta bude počela da se kotrlja po terenima u Austriji i Švajcarskoj, centar Beča biće lokacija "navijačke milje", poput onih kojih je bilo po celoj Nemačkoj pre dve godine. Osam stotina metara čuvene ulice Ringštrase, koja okružuje srce prestonice, biće zatvoreno da bi 70.000 navijača moglo da prati prenose utakmica na ogromnim ekranima. Tri nedelje će centar Beča – kojim uobičajeno gospodare otmeno obučene dame i gospoda što iz muzeja žure u kafee na poslepodnevnu kafu i slatkiše – biti prepušten fudbalskim entuzijastama koji uživaju u pivu.

Čak će i fijakeri morati da iznalaze alternativne pravce. "Biće nam teško – sve ulice sa poznatim objektima će biti zatvorene", kaže Volfgang Fašing, fijakerista s neuobično uvijenim brkovima, dugim konjskim repom i iznošenim polucilindrom. "Lično, uzbuđen sam zbog prvenstva", kaže on dok svojim konjima daje kantu vode. "Međutim, kao fijakerista ću biti srećan kada sve bude završeno."



Ogromne fudbalske lopte mogu se videti po celoj Švajcarskoj, pa i na ovom malom
kružnom toku u Šatel Sen Deniju.

Samo nekoliko koraka dalje je Folksgarten, čuveni park u centru Beča. I on će biti zatvoren tokom trajanja prvenstva. U njemu raste više od hiljadu grmova ruže, a među njima su i retke vrste kao što su "Gloria Dei" i "Zvono slobode". One moraju da budu zaštićene i sačuvane po svaku cenu, kaže Gerd Koh, domaćin vrta.

"Vrt je nastao 1820. godine. Kada bi navijačima bilo dozvoljeno da ulaze u Folksgarten, biljke bi bile ugrožene."

"Ispijanje piva, pevanje, uriniranje i podrigivanje"

Posle Svetskog kupa iz Berlina je morala da bude uklonjena velika količina zagađenog zemljišta, kaže zabrinuto Koh. Gradske vlasti Beča čine sve da preduprede takve probleme. Duž navijačke milje biće postavljeno 1.200 pokretnih toaleta – dvostruko više od potrebnog broja. Ipak, kako piše bečki list Standard, neshvatljivo je da će plemeniti centar grada biti predat fudbalskim navijačima koje svi poznaju po sklonosti ka "ispijanju piva, pevanju, uriniranju i podrigivanju".



Velika fudbalska lopta lebdi iznad malog putničkog broda u Ženevi da bi posmatrače
podsetila šta ih očekuje naredne tri nedelje.

Takve ljudske aktivnosti će svakako izbegavati "vrlo važne osobe" koje će posećivati uglednije žurke u čast Eura 2008 – poput 600 gostiju pozvanih da u prvenstvu uživaju iz uzvišene atmosfere Burg teatra. Dve velike kompanije su zakupile pozorište, koje bi tokom trajanja prvenstva ionako zvrjalo prazno. Sve predstave su otkazane zbog buke koja se može očekivati ispred zgrade pozorišta.

Trenutno, međutim, niko ne zna kako će sve zapravo izgledati kada stotine hiljada navijača pohrle u grad koji se nalazi na listi kulturnog nasleđa Ujedinjenih nacija. Generalna proba je bila prava katastrofa. Iako je raspoloženje na stadionu bilo "vatreno" tokom prijateljskog meča između Austrije i Nemačke početkom februara, u organizaciji je došlo do ozbiljnih propusta. Autobusi i tramvaji su jedva podnosili najezdu navijača. A nakon "bliskog susreta" na uličnom štandu sa kobasicama, čak ni policija nije mogla da se probije kroz gužvu – elitna jedinica se zaglavila u saobraćaju. Nova linija metroa, sagrađena specijalno za prvenstvo, olakšaće situaciju, kažu gradski zvaničnici.



Tokom pripremne nedelje Nemačka je s Belorusijom igrala nerešeno 2:2. Golman
Jens Leman razočarano napušta teren. U nemačkoj reprezentaciji se nadaju da će
protiv Austrije 16. juna prikazati bolju igru.

I policija je imala opsežne pripreme. Bečki čuvari reda i zakona su usvojili koncept susedne Nemačke, u kojem se dijalogu i smirivanju strasti daje prednost u odnosu na primenu sile. Sistem je dobro funkcionisao tokom Svetskog kupa u Nemačkoj, ali policija u Beču nije poznata po dobroj volji, posebno kada je reč o strancima. Poznati su slučajevi imigranata koji su, čekajući na azil, umrli u policijskom pritvoru, dok su jednom nemačkom penzioneru stavili lisice na ruke i sproveli ga u stanicu sa isukanim oružjem. Austrijski policajci će tokom tri nedelje, koliko prvenstvo traje, blisko sarađivati sa svojim kolegama iz drugih evropskih zemalja. Samo Nemačka će poslati 800 svojih čuvara reda.

Drakonske kazne

Barem radnici gradske čistoće mogu da se nadaju uspehu i pohvalama. Beč se smatra jednim od najčistijih gradova Evrope i svake noći će na njegove ulice izlaziti armija čistača kako bi ujutru ulice i trotoari blistali.



U centru Beča će biti navijačka milja. Mnogi nisu srećni zbog toga. Trenutno se izvode
radovi na zvaničnoj UEFA Euro 2008 navijačkoj zoni ispred Muzeja nacionalne istorije.

Ipak, uprkos višemesečnim pripremama, Austrijanci su skoro zaboravili jedan od važnih apekata prvenstva – zabavu i proslave. Sudske vlasti su nedavno obavestile svoje sunarodnike da, prema važećim zakonima, samo visoki državni zvaničnici imaju pravo da iz automobila mašu zastavama. Svima koje bude ponela nacionalna euforija zato prete drakonske kazne.

Ministar transporta Verner Fajman je ipak bio dovoljno pronicljiv i intervenisao je pre nego što se javna diskusija pretvorila u nacionalnu sramotu. On je suspendovao to pravilo za vreme trajanja prvenstva. Patriotizam koji se iskazuje mahanjem zastavama je tako dobio i zvanično odobrenje. Neka prvenstvo počne.

Priredio: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...