STO DANA NA ČELU EVROPE

M.L.

Češki premijer Topolanek otišao iz Brisela i za sobom ostavio knjigu...

Sporazum o nastavku isporuka ruskog gasa Evropi diskutovan je u toaletu, hit medju visokim političarima su vicevi o pravnicima, Francuzi su najmanje 28 puta tokom tri meseca doveli u pitanje sposobnost Čeha da vode EU, Mirek Topolanek se u vodjenju Unije daleko najbolje od svih evropskih lidera slagao sa Angelom Merkel, a ubedljivo najlošije sa Sarkozy-jem (i zašto)... O tome i nizu drugih zanimljivih stvari u vezi sa svojim predsedavanjem u EU, koje je trajalo, gotovo u dan, famoznih 100 dana (posle kojih se obično neka vlada prvi put ocenjuje), govori knjiga „Sto dana ma čelu Evrope“. Izdata je ekspresno, praktično odmah pošto je prošlog vikenda Mirek Topolanek otišao s dužnosti češkog premijera, a time i predsednika Saveta EU.



"Topol"

Knjigu je napisao portparol Topolaneka, kao predsednika saveta EU, Jiri Potužnik ali sadrži, uglavnom, priču samog Topola, kako ga u Češkoj zovu, o tome šta se dogadjalo iza kulisa diplomatskih i poličkih igara. Knjižica od 150 stranica počinje opisom preuzimanja predsedničke štafete od Francuske i pominje nekoliko uvodnih kurc-šlusa sa predsednikom Nicolas-om Sarkozy-jem i drugim zvaničnicima Francuske, medju njima i ono prekrštavanje češkog premijera u francuskoj štampi u „Miralek Topalek“.

Topolanek tvrdi da su najmanje 28 puta francuski funkcioneri, na čelu sa predsednikom Sarkozy-jem, doveli u pitanje sposobnost Češke za predsedavanje Unijom. Naravno, ne elaborira dalje ko, kako i i kad, ali to ostavlja dojam egzaktnosti. Predsedavanje je bilo, kako kaže, obeleženo njihovim uzajamnim odnosom koji je „ne toliko lično, bio zaoštren pirodnim sukobom na više nivoa: stara i nova zemlja EU, velika i mala, zemlja južnog krila s pritiskom za regulaciju, dotacije i protekcionizam, protiv liberalne, otvorene zemlje, zemlje duboke integracije i federalizma protiv eurorealizma češke provenijencije, ukratko Francuska protiv Češke republike“. U tome nešto, naravno, ima, a moglo bi se zanimljivo i dalje spekulisati u tom stilu - vino protiv piva, Napoleon protiv Švejka....




Nasuprot Francuskoj i Sarkozy-ju, Česi su najviše razumevanja i podrške imali od nemačke kancelarke Angele Merkel, kod koje se Topol, kad je o njoj govorio, primetno raznežio. „Ne znam da li zbog toga što je u pitanju žena, ili što je sa Istoka (iz bivše Istočne Nemačke-prim.ML) ili što je konzervativna...ne pamtim kad su neki nemački i češki političar bili toliko bliski...“




Pikantne detalje iz tromesečnog vodjenja Unije, Topolanek navodi naročito iz posredovanja izmedju Ukrajine i Rusije tokom plinske krize. Najpe je uspeo, kaže ne zna kako, da pomiri premijerku Timošenko i predsednika Juščenka pa ih je lično ukrajinski šef države svo troje dovezao autom sa aerodroma, a onda su se tokom pregovora ukrajinski lideri posvadjali pa su evropski posrednici morali najednom svi u toalet da bi tamo dogovorili šta dalje...




A Vladimir Vladimirovič, kako familijarno Topolanek oslovljava Putina, bio je veoma impresioniran uspehom svog gosta u mirenju posvadjanih ukrajinskih državnika što njemu nikad nije pošlo za rukom.. A Putin je Topola impresionirao erudicijom, posebno kad je reč o vicevima o pravnicima koji su izgleda u velikoj modi kod svetskih državnika. Topol je, odmah kad su se sastali u Kremlju, ispričao jedan za koji je mislio da je najnoviji i najsmešniji: „Znate onaj, Vladimire Vladimiroviču? Kakva je razlika izmedju pregaženog psa i pregaženog pravnika? Ispred psa je duži trag kočenja“.

„Znam, Mireku, jedan sličan. Šta biva kad zapitate pravnika koliko je sati? Uzme vam sat, kaže koliko je sati, a sat zadrži...“

Tada su upravo, kako dodaje junak ove knjižice, već više od sat čekali na pravnike...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...