SAMOUBISTVO ŠEFA FREDDIE MAC KELERMANA

M.L.

Da li će neka pitanja o odgovornosti za krizu ostati bez odgovora?

U jednom malom mestu kod Vašingtona juče je nadjeno mrtvo telo 41-godišnjeg finansijskog direktora državne hipotekarne agencije Frediie Mac Davida Kelermana.

Sudeći prema prvim nalazima istrage, radi se o samoubistvu. Nezvanično se pominje da se obesio u baru svoje vile. On je dosad najviše postavljeni finansijski menadžer koji je podigao ruku na sebe od izbijanja finansijske krize ujesen prošle godine, a nije ih bilo malo (vidi dole) Sigurno je znao dosta o tome zašto je izbila kriza, ko je i koliko kriv, ali sada to sigurno više neće moći da kaže istražiteljima.... I zato je ova tragična smrt toliko odjeknula ne samo u SAD.

Detonator finasijske krize

Ova agencija i njen konkurent Fanie Mae su bile predmet najžešćih kritika zbog „bezozbirnog postupanja“ koje je u velikoj meri bilo detonator finansijske krize. U lovu na klijente „išli“ su i na siromašnije, s nesigurnim prihodima, obećavajući niske kamate i rate. Ali i kamate i rate su išle na gore, ljudi su sve teže plaćali. Rečju, bilo je sasvim zanemareno, kako se to stručno kaže, „upravljanje rizikom“. A zakazali su regulacioni uredi....

Vlada mu je poverila funkciju finansijskog direktora u Freddie Macu, pošto je nacionalizovala agenciju, zajedno s Fanie Mae, i upumpala u njih 200 milijardi dolara radi sprečavanja kolapsa i stabilizacije tržišta hipoteka. Ova agencija, u kojoj je Kelerman radio od 1992. sada drži 13 miliona hipoteka. Kao finansijski direktor bio je odgovaran za istinitost financijskih izvještaja, a u njegovom delokrugu su bili i proračun agencije i finansijsko planiranje. „Bio je to veoma bistar momak, tokom karije je stalno išao napred. Svima je bio drag“, izjavio je o Kelermanu njegov kolega i prijatelj David Stevens koji od 2005. vodi hipotekarnu trgovinu agencije.

Privremeno, a zauvek

Freddie Mac i Fanie Mae su imali svoje ljude medju senatorima i kongresmenima, uspevali dugo da utiču na FED, tj. centralnu banku da ne podiže kamate i tako novac pojeftini do mere koja je postala opasna i ugrozila svetski finansijski sistem. Obe su, kako je obrazloženo, privremeno nacionalizovane ali posle pogubnih iskustava sa njihovim poigravanjem sa jeftinim novcem teško da će ih vlada u dogledno vreme vratiti u privatni sektor. Vlada u njima sada ima delotvoran instrument uticaja na hipotekarno tržište koga se sigurno neće lako odreći. Ako bi htele opet da budu samostalne, morale bi da federalnim vlastima vrate, s kamatama, sve što je u njih uloženo za šta bi im, kako su izračunali neki ekonomisti, trebalo bar stotinu godina. To je sigurno loš signal i za niz drugih banaka, osiguranja i drugih financijskih institucija u koje je vlada SAD ulila ogromne pare u poslednjih sedam – osam meseci. Ali i pucanje veštački naduvenog balona učinilo je da sada oko 8,3 miliona Amerikanaca duguje bankama za domove i stanove više nego što sada košta ta nekretnina.

Lista samoubica

Najveća ekonomska kriza u poslednjih 60 godina izazvala je niz tragedija koje podsećaju na seriju spektakularnih samoubistava posle čuvenog crnog petka na Njujorškoj berzi 1928. Najpre je u septembru skočio pod voz Kirk Stephenson iz investicione kompanije Olivant. U decembru je prerezao vene Thierry de la Vilehuchet iz firme Acces International Advisors koja je u fondu Bernarda Madoffa izgubila 1,4 milijarde dolara. Istog meseca sebi je oduzeo život Alex Widmer, generalni direktor švajcarske banke Julius Bar, čije su dionice pale za više od 60 procenata. U ovoj godini još češće se ubijaju. U januaru je pod voz skočio i Adolf Merckle, suvlasnik nemačke firme Heidelbergcement, a sebi je pucao u čelo Steven God, šef američke kompanije za nakretnine Sheldon God&Co. Najdrastičnije je sebe poslao na drugi svet jedan pakistanski trgovac – grlo je prerezao električnom testerom. Ubio se zbog dugova ruski poduzimač Sergej Poljakov i to objasnio u oproštajnom pismu. Pre 80 godina ubilo se dvadesetak ljudi, sada desetak, mada tačka još nije stavljena... Mnogo je više, medjutim, žrtava medju onima koji ne mogu više da plaćaju hipoteke, koji su ostali su bez posla....ali njih izgleda niko bilansira, kao da se podrazumevaju te žrtve.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...