PRIVILEGIJE BIVŠIH EVROKOMESARA

M. Lazarević

Štampa otkriva da primaju i dalje plate od EK - iako imaju nove poslove

Bivši evrokomesari dobijaju veliki deo ranijih plata i po odlasku s funkcije u Evropskoj komisiji (EK) a to čak i u slučaju da su se našli opet na nekoj novoj dobro plaćenoj funkciji odnosno poslu. Kako piše The Financial Times Deutchland (DFT), čak 17 (bivših) komesara dobija po najmanje 96 hiljada evra godišnje.

Bivši članovi EK imaju pravo na tzv prelazno primanje u visini od 40 do 65 posto plate koja u njihovom slučaju počinje od 20 hiljada evra mesečno. Njima to treba, kako je obrazloženo prilikom uvodjenja, da pomogne dok ne nadju novi posao.


Zasedanje Evropske komisije

Mnogi od njih, medjutim, veoma brzo nadju novi posao, bilo kao dobro plaćeni političari, često i kao lobisti. Kao primer najsumnjivijeg primaoca ove „pomoći“ DFT navodi Irca Charlie-ja McCreevy-ja, bivšeg evrokomesara za unutarnje tržište. On je, naime, ubrzo po odlasku s funkcije dobio mesto u nadzornom odboru poznate low cost avio- kompanije Ryanair za šta prima 47 hiljada eura godišnje. A i dalje je na platnom spisku u EK sa mesečnom pomoći od 11 hiljada evra...

Takodje bivši evrokomesar za ribolov Joe Borg, dobija prelazno primanje iz EK, iako radi i verovatno dobro zaradjuje u lobističkoj briselskoj agenciji Fipra. Borg je informaciju potvrdio dok McCreevy nije odgovorio na više puta upućivana pitanja novinara. Prema pravilima EU, zbir prelaznog primanja i primanja na novom mestu ne bi smeo biti veći od plate koju je dotični imao kao poverenik.

Dok je bivši komesar Gunther Verheugen otišao u penziju, sa ovom pomoći svoju finansijsku situaciju i dalje pobolšjavaju komesari koji nisu ponovo dobili ranije visoke funkcije – bivša predsednica Litvanije Dalia Grybauskaite i italijanski šef diplomatije Franco Frattini.



Apsurd je svoje vrste, medjutim, što ovu pomoć primaju Poljakinja Danuta Hubner i Belgijanac Louis Michel koji su postali evroposlanici. Hubnerova je novinarima rekla da svaki komesar ima na ovo primanje pravo i da je to tumačenje pravnog odbora EK. Oboje bi, istina, „pali“ na niže, zastupničke plate koje iznose, bez dodataka, bar oko pet-šest hiljada evra što bi im, očito, bilo dovoljno – kad bi bili skromniji i kada bi odbili da kada koriste ovu očigledno preteranu privilegiju...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...