NOVA 'SPORTSKA LUDORIJA': ŠAH-BOKS

Autor:    Ada Calhoun, Time Magazine

Kombinacija šaha i "plemenite veštine" osvaja svet

"Nalikuje novom marketinškom triku", priznaje Adisa Bandžoko, osnivač Hip-Hop šahovske federacije. Međutim, šah i fizičke borbe nisu objedinjene samo u SAD - gde Bandžokova grupa zagovara kombinovanje šaha i borilačkih veština kao načina da se deci prenese značaj strategije i nenasilja - već i u Evropi, u kojoj cveta "krvavija" verzija. Slogan Svetske šah-bokserske organizacije, čije je sedište u Berlinu, glasi: "Borbe se odvijaju u ringu, a ratovi se vode na tabli".



Rus Nikolaj "Predsednik" Sažin (levo) u akciji protiv Nemca Franka Štolta tokom borbe
za titulu svetskog šampiona u poluteškoj kategoriji šah-boksa, održanoj u Berlinu.
(Foto: Wolfgang Kumm/EPA)

Kombinacija šah-boks ima korene u stripu iz 1992. godine "Nikopoljska trilogija" u kojem muškarci budućnosti boksuju u ringu čiji pod ima oblik šahovske table. To je bila inspiracija holandskom umetniku Jepe Rabingu da u Amsterdamu 2003. godine održi - i da u njemu učestvuje - prvi zvanični meč šah-boksa.

Od tada je šah-boks privukao više od 150 profesionalnih takmičara, pažnju gledalaca u sportskom centru ESPN pa čak i pohvale od slavnog boksera Lenoksa Luisa. Zvaničnici Svetske šah-bokserske organizacije, koja ima zvanične klubove u Berlinu, Londonu i Sofiji, tvrde da je ta organizacija zapravo klub za intelektualne borbe. Portparol Andreas Dilšnajder, koji je istovremeno i jedan od šahovskih trenera u berlinskom šah-boks klubu, kaže da bi ovaj sport trebalo da postane "biatlon 21. veka".

Mečevi izgledaju otprilike ovako: trominutne runde boksa koje se smenjuju sa partijama ubrzanog šaha u trajanju od četiri minuta. Između tih "borbi" su pauze od jednog minuta koje se koriste da bi učesnici skinuli bokserske rukavice i seli za šahovsku tablu. Pobednik je onaj ko uspe da nokautira ili matira protivnika ili na osnovu sudijske odluke.

Svetski šampion za 2008. godinu u šah-boksu, ruski student matematike Nikolaj Sažin (19), osvojio je titulu u poluteškoj kategoriji 5. jula u Berlinu pred nekoliko hiljada gledalaca. Pobedu je ostvario tako što je u petoj partiji šaha uspeo da osvoji kraljicu svog protivnika. "Za mene je ovaj sport vrlo zahtevan i atraktivan, a na izvestan način i spektakularan", rekao je Sažin. "Morate biti potpuno smireni za vreme šahovske partije posle runde boksa. Problem je adrenalin."

Evropski šah-boks razvijao se nezavisno od napora američke hip-hop zajednice da decu uporedo s borilačkim veštinama obučava i šahu. Jedan od najvećih ljubitelja šaha u svetu hip-hopa je RZA iz Wu-Tang Clana. (Na lokaciji WuChess.com igra egzibicione šahovske partije.) Bandžoko i RZA će u avgustu govoriti u Ujedinjenim nacijama o potencijalu ovog neobičnog sporta za mirno rešavanje sukoba među decom i omladinom.

"Ako ne znate ništa o šah-boksu, učiniće vam se da je to čudna kombinacija", kaže Dilšnajder, "međutim, ako malo razmislite videćete da oba sporta imaju mnogo zajedničkih karakteristika". Baš kao što možete biti nokautirani u boksu, "za samo 10 ili 20 poteza ćete se naći pred matiranjem u šahu. Možete izgraditi odličnu poziciju. Možete biti dobar igrač. Međutim, ako vam pažnja i koncentracija popuste samo na trenutak i ako napravite jedan pogrešan potez, meč je završen".

Priredio: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...