NEMCI ČUVAJU 14 MILIJARDI MARAKA

A.Lazarević

Svoju bivšu valutu i dalje, bez ikakvih ograničenja, mogu promeniti za evre u svim filijala Bundesbanke po zvaničnom kursu od 1,9558 DEM za EUR

Ni osam godina po uvodjenju eura mnogi Nemci se ne mogu odlučiti na rastanak sa omiljenim markama (DEM, tojest "dema", kako su je ponegde u bišoj Jugoslaviji od milja zvali). Prema proceni nemačke centralne banke, krajem prošle godine još je u opticaju, odnosno kod gradjana, ostalo i nije zamenjeno u evrae, oko 13,6 milijardi maraka. Preračunato u evre, po kursu od 1,9558, ta suma iznosi 6,953 milijardi evra, tj skoro sedam milijardi.


Jednu polovinu toga Nemci imaju u novčićima, drugu u novčanicama. Svoju bivšu valutu i dalje, bez ikakvih ograničenja, mogu promeniti za evre u svim filijala Bundesbanke po navedenom zvaničnom kursu. No, to se kod znatnog broja novčanica i novčića iz 50-ih i 60-ih godina ne isplati - više se za njih može dobiti medju kolekcionarima gde imaju mnogo veću cenu od nominalne.

Nemačka je prešla, kao i još 11 od ukupno 15 tadašnjih članica Evropske unije, na evro 1. januara 2002. Dugo, medjutim, mnogi Nemci nisu prihvatali, a neki ni dan-danas, kao svoju tu novu, zajedničku evropsku valutu. To ne treba da čudi jer ih za marku vezuju godine ekonomske renesanse Nemačke, prosperiteta i blagostanja. To se naročito videlo proteklog leta kada su se, za vreme potresa unutar evro-zone usled problema Grčke, čuli mnogi glasovi koji su pozivali na povratak „staroj dobroj marki“. No, za to ima sasvim malo šanse, mnogo više šansi se daje, tzv superevru - novoj valuti iz koje bi se isključili problematični južni "troublemakersi" (Grčka, Italija, Španija...) o kojoj se polutajno diskutuje u nemačkim poslovnim i političkim krugovima.


Nemački internet portal sa berzanskim informacijama, Borsenews reagovao je odmah na masovne pozive za povratak bivšoj valuti tako što je deonice počeo da kotira i u markama. To čini i sada. Prema urednicima ovog vebsajta, ponovno uvodjenje marke želi najmanje 40 posto korisnika servera.

Prema nemačkoj informativno-političkoj televiziji N-tv, krajem 2004. počeo je marku ponovo da prima lanac modne robe C&A. Lane je, na primer, inkasirao u proseku za mesec 150-200 hiljada maraka. Kusur za plaćanje u markama se na blagajnama vraća u evrima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...