KREMATORIJUM PROGLAŠEN ZA SPOMENIK KULTURE!

M. Lazarević

U Češkoj se kremira oko 80 posto umrlih - najviše u Evropi…

Šampanjac, prelepe hostese, veselo raspoloženje i smeh – tako je je nedavno bilo u prostoru gde tome, rekolo bi se, nikako nije mesto - u krematorijumu u češkom gradu Pardubice. No, za to je tog puta bilo itekako razloga: nacionalno ministarstvo kulture je uvrstilo ovaj krematorijum medju nacionalne kulturne spomenike! To je prvi krematorijum, verovatno ne samo u Češkoj, nego i šire, koji je dobio ovakav status….

„Obično smo ovde u tužnim prilikama, veselimo se zato danas još više...“, duhovito je rekao u govoru primator tj gradonačelnik Pardubica, Jaroslav Deml. Posle obilaska krematorijuma i njegovih postrojenja, koja su lane prošla kroz rekonstrukciju, i vesele svečanosti, za goste i zaposlene prikazan je kultni češki film – horor komedija iz 1968 „Spaljivač mrtvaca“ (Spalovač mrtvol) Juraja Herza.

Krematorijum u Pardubicama

Krematorijum je sagradjen 1923. prema projektu arhitekte Pavela Janaka u rondo-kubističkom stilu, spadao je u to vreme medju najmodernija zdanja svoje vrste ne samo u Češkoj. Krematorijum je dobio tada najnoviju tehnologiju kremiranja i svakako imao veliki upliv na ubrzano prihvatanje ovog, kako se ovde ističe, najekonomičnijeg i najekološkijeg postupanja s mrtvima, ukratko, najkulturnijeg.

Sada se u Češkoj kremira oko 80 posto urmlih, po čemu ova zemlja prednjači u Evropi, a u ovdašnjim krematorijuma uslužno se spaljuje i veliki broj mrtvih iz susednih zemalja. U nekima je malo krematorija, a crkva, pa i javnost, naprimer u Poljskoj, pa i Slovačkoj, naročito u ruralnim regijama, nerado na njih gledaju. Drugde, na primer u Nemačkoj, krematorijumi, iako nisu tako retki, dosta su skupi, a odmah preko granice u Češkoj, ima ih na svakom koraku, jevtini su, sa kvalitetnom uslugom... Pre, dok je još postojala carina s Nemačkom, mrtvaci su, kaže jedna zanimljiva, mada neproverena biznis legenda, dovoženi u Češku, kako je to navodno bilo u carinskim papirima deklarisano, na „završne radove“, a vraćan je natrag „finalni produkt“ - urne s pepelom pokojnika. Ovde su čak pronašli način znatne uštede u troškovima, a da se ne na naruši tradicija i dostojnost čina. Ukratko, već desetak godina nudi se klijentima umesto klasičnog drvenog mrtvačkog kovčega, papirni, u stvari od kartona, koji je tri puta jevtinji, a izgleda kao „pravi“. Spale se i brzo izgore, i jedan i drugi. Ušteda – oko 400 eura.

Prvi savremeni krematorijum u Češkoj je podignut 1916. u severnočeškom Liberecu. Izmedju dva rata postojalo je društvo Oganj (Ohen) koje je okupljalo pristalice i propagatore kremacije, bavilo se veoma uspešno biznisom i imalo odličnu saradnju i bilo uzor sličnom društvu u Kraljevini Jugoslaviji. U Češkoj se, inače, svake tri godine održava jedinstveni sajam na svetu - Venia, posvećen krematorijima i uopšte pogrebnoj opremi.

Urne s pepelom su se ranije, uglavnom, držale na groblju, na pogrebnom spomeniku. Pošto su od bakra ili dosta skupih legura, često su ih krali tako da sada sve više porodica pepeo svojih bližnjih drži u kući, uglavnom u vrtu, ili u stanu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...