HUMANIJA POGUBLJENJA U KINI

M. L.

Prelazak na egzekucije injekcijama – iako su skuplje od metka

Kini, na koju otpada skoro tri četvrtine svih smrtnih kazni koje su izvrše u svetu, najavljena je velika novina. Umesto klasičnog pogubljenja metkom u potiljak priprema se prelazak na usmrćenje injekcijama.




Lane je, prema podacima Amnesty intertnational (AI) , u Kini izvršeno najmanje 1.718 smrnih kazni. Mnogo veći broj – 7.003 ljudi je osudjen na najtežu kaznu. Kina je stalno kritikovana ne samo zbog postojanja smrtne kazne nego i njenog čestog izricanja. Verovatno zbog tih kritika poslednjih godina zapaža se velika nesrazmera izmedju broja izrečenih i izvršenih kazni jer se nastoji da se proveri da nisu osudjeni nevini ili da su osudjeni prestrogo, što traži dosta vremena.

Osim toga, vlasti u najmnogoljudnijoj zemlji sveta predmet su kritika i zbog načina pogubljenja. Jer, egzekucija metkom u potiljak se smatra kao jedna od surovijih metoda, a i osudjenik se ne ubija momentalno. Zato su kineske vlasti odlučile da predju na smrtonosne injekcije koje su najrašireniji metod egzekucija u zemljama koje su zadržale smrtnu kaznu.

„To je humaniji način, smanjuje strah i bol osudjenika u odnosu na pogubljenje vatrenim otružjem“, izjavio je listu China Daily, predsjednik Najvišeg narodnog suda Kine Chu Jun-tcheng.

Injekcije su u Kini kao način izvršavanja smrtne kazne dozvoljene još od 1997. ali je njima pogubljen veoma mali broj osudjenika. Najviše zato što su skuplje od klasičnog „metka u potiljak“ i traže mnogo stručniji personal...



Bazen u Sečuanu

No, i one su izvesno vreme bile osporavane kao surove pa je 2007-2008. u SAD-u bio zaveden moratorijum na njihovu primenu. Konačno je krajem prošle godine Vrhovni sud SAD odlučio sa 7:2 glasa da pogubljenja injekcijama mogu da se nastave.

U Kini računaju da će do kraja godine preći u svim provincijama na ovaj novi način egzekucije. Kako tvrd list The Bejing Youth Daily, u zatvoru Tou-ke-čuang u glavnom gradu Kine već je gotova nova zgrada u kojoj će se osudjenici pogubljivati injekcijama. Uskoro, već tokom leta, počeće obuka medicinsko-policijskog personala koji će „aplicirati injekcije“.

U Kini je smrtna kazna propisana za čak 70 krivičnih djela, medju kojima je veliki broj nenasilnih, kao što su veće kradje, korupcija itd.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...