AKO NEMA REFORMI – NEMA NI SEKSA

Nataša Jokić

Neobičan politički pokret žena u Keniji kojima su dozlogrdile medjuklanovske svadje muškaraca na vlasti

Udruženje žena u Keniji, kojima su dozlogrdile medjuklanovske i medjuplemenske svadje isključivo muškaraca na vlasti, odlučile su da pozovu sve svoje sunarodnice na seksualni bojkot muževa. “Ako nema reformi - nema ni seksa” , poruka je ženskog udruženja kojem se solidarno pridružila i supruga predsednika vlade. Obrazloženje kenijskih žena: muškarci ne treba da imaju pravo na prepuštanje telesnim zadovoljstvima dok se ekonomska i politička situacija pogoršava, a oni troše vreme i državni novac na klanovske svadje i intrige.




Izveštači francuske televizije sa lica mesta pitali su slučajne muške prolaznike na ulicama glavnog grada: “Šta ćete sada?” Kenijci su uglavnom pokazali malo razumevanja za poziv na neposlušnost supruga koje po definiciji “imaju da ćute i izvršavaju svoje bračne dužnosti”. Jedan od njih pokazao se naročito ljut i zapretio: “Ako se ovo nastavi osmi dan svi ćemo ići u javne kuće!” Ženski pokret je medjutim sve predvideo i najavio da će prostitutkama platiti da ne rade!

“Poglasile smo nacionalni seksualni bojkot da bismo pokazale da su žene u ovoj zemlji odlučile da se reforme sporvedu. Hoćemo hitno rešavanje problema koje ima naša zemlja. Ovo nije kažnjavnje muškaraca već način da se njihova pažnja okrene pravim problemima”, poručila je članica udruženja Rukia Subov. Ona je najavila da će prvi šrajk trajati nedelju dana, a da će eventualni nastavak zavisiti od postignutih rezultata.



Sukobi u Keniji

Posle predsedničkih izbora početkom 2008. godine u Keniji je došlo do krvoprolića u kome je poginulo 1.500 ljudi. Dva tabora su se sukobila: jedan je podržavao ponovo izbranog predsednika Mvai Kibakija, a drugi njegovog rivala Raila Odingu koji je tvrdio da su izborni rezultati falsifikovani. Posle oružanog sukoba, dve strane su sklopile primirje i formirale koalicionu vladu, deleći vlast. Odinga je postao primijer svog rivala, a njegova vlada sada kasni da sprovede ključne reforme koje se tiču zemljišnog vlasništva, nezaposlenosti i promene ustava. Pokret kenijskih žena, koji mnogo smatraju veoma poučnim, izazvao je veliku pažnju svetskih medija, ali i žena iz celog sveta.




Seksualni bojkot kao političkom sredstvo žena – primenjivan je još u drevnim antičkim vremenima. Grčki antički komediograf Aristofan stavrlja ga u središte svoje komedije “Lizistrata” u kojoj žene upravo na ovaj način štrajkuju protiv muškaraca, dok “jači pol”, ne znajući šta da radi, preti – lomačom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...