Električna energija

Emisije sumpor-dioksida u Kostolcu niže nego u EU

Emisije sumpor-dioksida i praškastih materija u bloku B termoelektrane Kostolac niže su nego u Evropskoj uniji i u skladu su sa onim što je propisala Energetska zajednica, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović danas, prilikom obilaska tog postrojenja. (Resorna ministarka je istakla da Srbija neće odmah da gasi termoelektrane, ali da će uraditi sve da se štetne emisije budu niže u odnosu na EU propise. Foto: Fonet)

IEA: Rast potražnje za energijom uzrok rastu zagađenja

Potražnja za električnom energijom će ove godine zabeležiti najbrži rast, kakav se ne pamti više od decenije, objavila je danas Međunarodna agencija za energetiku (IEA). Očekuje se globalni rast od 4,5 procenata, s tim da se gotovo 80 odsto tog predviđenog povećanja potreba očekuje na tržištima zemalja u razvoju. Navodi se takođe da će obnovljivi izvori obezbediti 30 odsto električne energije. Međutim, iznet je i podatak da će se emisija ugljen-dioksida povećati na 33 milijarde tona, što je najveći pojedinačni rast u poslednjih više od 10 godina. (Foto: Pixabay)

EPS zaradio 74 miliona evra od izvoza električne energije

Od prodaje električne energije na slobodnom tržištu, JP Elektroprivreda Srbije je od početka godine ostvarila zaradu od oko 74 miliona evra, čime su nadmašena očekivanja EPS-a, uzevši u obzir otežane uslove poslovanja zbog pandemije korona virusa, saopštila je ta kompanija. Trend rasta je ipak u skladu sa ranijim rezultatima, s obzirom na to da je EPS u prošloj godini ostvario četiri puta veće prihode od planiranih. (U prvom kvartalu ove godine na berzama je prodato 1,4 milijarde kilovat-sati električne energije ili tri puta više nego prošle godine. Foto: EPS)

Gas pretekao lignit i postao najveći izvor zagađenja u proizvodnji energije

Elektrane na gas su preuzele primat nad onima koje koriste lignit za proizvodnju električne energije tokom prošle godine i postale najveći pojedinačni izvor emisija u energetskom sektoru Evropske unije, navodi se u poslednjoj analizi klimatske organizacije Ember. Velike energetske kompanije koje se usmeravaju na obnovljive izvore istovremeno upozoravaju da će za najviše četiri godine gas postati neodrživ izvor za proizvodnju električne energije. (Smanjenje korišćenja uglja se podudara sa rastom cena ugljen-dioksida u šemi trgovanja emisijama u Evropskoj uniji. Foto: Pixabay)

Pravo na besplatne kilovate

Očekuje se da se u ovoj godini broj korisnika u Srbiji koji imaju pravo na besplatne kilovate električne energije i kubike gasa do kraja godine poveća za dva ili možda čak i tri puta, zbog novina u Zakonu o energetici. (Zakonom o energetici uvodi se i kategorija energetski ugroženog kupca u oblasti toplotne energije. Foto: Pixabay)

Ne postoji nijedan razlog za privatizaciju EPS-a

Ne postoji nijedan razlog da se danas, a ni za 10 godina, ide u bilo kakvu privatizaciju Elektroprivrede Srbije, ali takođe nema nijednog razloga da Srbija ne proizvodi dovoljne količine električne energije, zbog čega je neophodno da se EPS osposobi da bude mnogo efikasniji, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. (Foto: Pixabay)

Rast zastupljenosti obnovljivih izvora u energetskom bilansu EU

Zastupljenost električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora u prošlogodišnjem energetskom bilansu Evropske unije bila je 39 odsto, čime je prvi put premašen udeo fosilnih goriva, koji je iznosio 36 procenata. Istovremeno je došlo do pada potrošnje električne energije u EU za četiri odsto, a gasa za tri procenta, u odnosu na 2019. godinu, pokazuje najnoviji kvartalni izveštaj Evropske komisije o gasu i tržištima električne energije u EU. (Evropska komisija ocenjuje da je pandemija korona virusa jedan od ključnih faktora za promene u energetskom miksu zemalja Unije. Foto: Pixabay)

Građanima Hrvatske uskoro dostupno tržište električne energije širom EU

Hrvatsko Ministarstvo ekonomije i održivog razvoja pripremilo je novi Zakon o tržištu električne energije prema kome će domaćinstva u Hrvatskoj moći da kupuju električnu energiju od dobavljača iz bilo koje članice Evropske unije, dok će stanovnicima drugih država Unije biti omogućeno da sklapaju ugovore sa Hrvatskom Elektroprivredom (HEP) o isporuci električne energije. (U novom zakonu se navodi da je otvaranje ka tržištu EU potrebno da bi se podstakla konkurencija i obezbedilo snabdevanje električnom energijom po najkonkurentnijoj ceni. Foto: Pixabay)

Građani Srbije će uskoro moći da proizvode električnu energiju

Građani će već od leta moći da postanu proizvođači električne energije, ako se odluče da instaliraju solarne panele, na osnovu čega će im se umanjivati računi za električnu energiju. Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je navela da je namera države da na svaki krov kuće ili stambene zgrade mogu da se postave solarni paneli, saopšteno je danas iz kabineta resornog ministarstva. (Putem solarnih panela, Srbija će moći da proizvede gotovo 10 odsto električne energije koja se sada dobija iz termoelektrana. Foto: Pixabay)

U Evropi zatvorena polovina elektrana na ugalj

Mreža organizacija Evropa van uglja saopštila je danas da je, samo pet godina od Pariskog klimatskog sporazuma, polovina od 324 evropske elektrane na ugalj zatvorena ili su se obavezale da će prestati sa radom do 2030. godine. (U Evropi 13 zemalja više ne koristi ugalj, a još 11 je usvojilo odluke o postupnom ukidanju do 2030. godine. Foto: europeangreens.eu)