Pravo na besplatne kilovate

Autor:   BM

Očekuje se da se u ovoj godini broj korisnika u Srbiji koji imaju pravo na besplatne kilovate električne energije i kubike gasa do kraja godine poveća za dva ili možda čak i tri puta, zbog novina u Zakonu o energetici. (Zakonom o energetici uvodi se i kategorija energetski ugroženog kupca u oblasti toplotne energije. Foto: Pixabay)

U Zakonu o energetici do sada su postojali samo zaštićeni kupci električne energije ili gasa, ali izmenama ovog akta uvodi se i energetski ugroženi kupac u oblasti toplotne energije, kojih prema procenama može da bude do 20.000.

Status energetski ugroženog kupca električne energije imaju domaćinstva s jednim članom koji troši 120 kilovat-časova mesečno, sa dva i tri člana koja troše 160 kilovata, a za domaćinstva sa četiri i pet članova, 200 kilovata mesečno. Status energetski ugroženog kupca imaju i domaćinstva sa šet i više članova sa potrošnjom od 250 kilovat-časova.

Kada je reč o gasu, domaćinstva sa jednim članom dobijaju umanjenje za januar, februar, mart, oktobar, novembar i decembar od 35 kubnih metara gasa mesečno, sa dva i tri člana 45 kubika, sa četiri i pet članova 60, a sve iznad toga 75 kubika mesečno.

Ova mera se automatski primenjuje na sve koji primaju socijalnu pomoć ili dečji dodatak, dok građani koji smatraju da ispunjavaju uslove, to pravo ostvaruju preko lokalnih samouprava i njihovih centara za socijalni rad.

Povlastice za električnu energiju važe jednu kalendarsku godinu, piše Alo, s tim da ugroženi kupac ima pravo na umanjenje mesečne obaveze za određene količine električne energije, odnosno gasa, pod uslovom da nema prethodnih dugova po ovom osnovu. Ukoliko propusti da plati račun s ovim umanjenjem, gubi pravo na povlastice.

Pravo na besplatne kilovate
Povlastice za električnu energiju važe jednu kalendarsku godinu. (Izvor: Pixabay)

Električna energija najskuplja u Nemačkoj

Električnu energiju su tokom prvih šest meseci prošle godine najskuplje plaćala domaćinstva u Nemačkoj, Danskoj i Belgiji, oko 30 evra, a najmanje u Ukrajini, u proseku 4,42 evra, nedavno je preneo Blic. Među zemljama Evropske unije, najjeftniju električnu energiju je imala Bugarska, sa cenom od 9,97 evra.

Srbiji susedne zemlje su 100 kilovat-sati plaćale su različito. U Severnoj Makedoniji cena je bila 7,83 evra, dok je u Bosni i Hercegovini električna energija bila za evro skuplja.

Domaćinstva u Crnoj Gori i Hrvatskoj su izdvajala 11 evra za 100 kilovat-sati potrošnje, u Rumuniji tri evra više, a u Sloveniji 16,34 evra.

Električna energija u Srbiji je poskupela u januaru ove godine za 3,4 odsto, što je 7,867 dinara po kilovat-času, i to bez taksi i poreza.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...