DIJABETES KAO "PLEMENSKA BOLEST"

FoNet

Do 1960. niko od pripadnika plemena Odam nije imao dijabetes zato što su se držali tradicionalne ishrane uz koju se nije znalo za tu bolest

Tohono Odam, drugo po veličini pleme severnoameričkih Indijanaca, ima najveći broj odraslih osoba obolelih od dijabetesa na svetu. Većina od 28.000 pripadnika plemena živi u rezervatu u pustinji Arizone.

Do 1960. niko od pripadnika plemena nije imao dijabetes zato što su se držali tradicionalne ishrane uz koju se nije znalo za tu bolest. Međutim, sa otkrićem kalorične hrane, bogate mastima, dijabetes se proširio i na decu.

Sada su u toku nastojanja da se pripadnici plemena Odam vrate tradicionalnoj ishrani, a restoran u rezervatu pokušava da tu hranu učini ukusnijom. Kako to izgleda?

U kafeu Pustinjska kiša u rezervatu svaki obrok, po reportaži Glasa Amerike, sadrži bar jednu vrstu tradicionalne hrane od biljaka koje rastu u rezervatu. Popularni sendvič sa piletinom sadrži sos koji je napravljen od jedne vrste kaktusa. U kafeu se, takođe, služe čola pupoljci, bogati kalcijumom, koji se dobijaju iz istoimene vrste kaktusa kao i voćni sokovi sa veoma hranljivim čia semenkama.

Menadžer kafea Sem Sonders kaže da je izuzetno popularno jelo - meso sa tepari pasuljem koji je bogat proteinima. On dodaje da u obroke takođe stavlja semenke džinovskih kaktusa koji rastu u regionu i podseća da semenke kaktusa saguaro mogu da se sakupe samo jednom godišnje.

Tristan Rider, jedan od direktora Tohono Odam akcione grupe, otvorio je kafe kako bi ohrabrio ljude da jedu tradicionalnu hranu.

"Zaposlene majke, ukoliko nemaju vremena da kuvaju, mogu da dođu, uzmu ovu zdravu hranu i odnesu je kući za večeru članovima svoje porodice", savetuje Rider.

Zdravstveni zvaničnici plemena Odam tvrde da 70 odsto njegovih pripadnika boluje od dijabetesa. Rider je uveren da tradicionalna hrana može da spreči pojavu dijabetesa koji već pogadja i decu od šest godina!

"Sastojci koji omogućavaju biljci da preživi zapravo regulišu nivoe šećera u krvi kod ljudi. Oni održavaju te nivoe i pomažu da se spreči pojava dijabetesa, a takođe održavaju dijabetičare u boljoj kondiciji", smatra Rider.

Nekada davno pripadnici plemena Tohono Odam bili su farmeri, sakupljali su hranu od lokalnih biljaka i uzgajali useve koji mogu da izdrže pustinjske temperature. U današnje vreme, međutim, retko ko se time bavi, a kafe Pustinjska kiša uzgaja sopstvene biljke.

Menadžer farme Noland Džonson kaže da je tepari pasulj jedna od najotpornijih biljaka na visoke temperature na svetu, izdržava i pet nedelja bez vode. Na farmi takođe raste kukuruz koji se brzo razvija iz osušene zemlje. Taj kukuruz se služi u kafeima i takođe suši za buduću upotrebu. Tristan Rider posebno naglašava da ga je moguće čuvati godinama, može se uskladištiti i upotrebljavati kada zatreba.

Kafe Pustinjska kiša upoznaje mlade ljude sa tradicionalnom hranom koju možda nikada nisu probali. A Tristan Rider naglašava da želi da škole u rezervatu služe tradicionalnu hranu umesto visokokaloričnih i masnih obroka.

"Ako deca odrastu koristeći tradicionalnu hranu, jedan ili dva obroka na dan, svakoga dana u školi, najverovatnije će steći naviku", uveren je Rider koji tvrdi da je povratak tradicionalnoj hrani važan i za očuvanje plemenske kulture, jer se ona koristi i u ceremonijama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...