Evropa može da odahne-Ukrajina bi joj bila samo na teretu?

Milan Lazarević

Tako Rojters komentariše najnoviji razvoj događaja na relaciji Ukrajina-Rusija-EU - mora se priznati da se nameće poređenje sa onim čuvenim kiselim grožđem - iako stvari ipak, u tom trouglu stoje, prema drugim komentarima, dosta složenije...
(foto, protesti u Ukrajini zbog odlaganja vlade da potpiše sporazum sa Evropskom unijom)

Evropska unija ima dosta jakih razloga da odahne posle odluke Kijeva da ne prihvati produbljivanje veza sa Briselom i da se okrene Moskvi. To tvrdi Rojters u svom komentaru glavne političke teme ovog vikenda u svetu.

Ukratko, pod svoja sve krhkija krila Brisel bi, prema ovoj agenciji, uzeo ovu duboko zaduženu zemlju sa 46 miliona stanovnika koju karakteriše korupcija i politička nepredvidljivost. “Za Evropu bi to mogao da veoma veliki  teret”, jasan je zaključak.

Od šest postovjetskih zemalja, u čije je sbližavanje sa EU Brisel investirao mnogo vremena, kao i para i diplomatskih napora, Ukrajina je bila oduvek na vrhu kao meta. Ali je zato, elaborira dalje Rojters, bila za EU najriskantnija zbog svoje bliskosti s Rusijom. Ako bi EU konačno i dobila bitku za Ukrajinu, to bila teška i skupa pobeda, bar u kratkorčnoj perspektivi.   

EU je postavila uslove za potpis spoprazum o pridruživanju, među kojima je i oslobođenje iz zatvora bivše premijerke Julije Timošensko. I kada bi se dogovor potpisao ona bi verovatno bila zadržana u zatvoru što bi ostala teška mrlja za diplomatski ugled Brisela. U takvom slučaju Rusija bi, može se pretpostaviti, blokirala plinovode preko Ukrajine za šta bi EU morala naći rešenja.

Ukrajinska valuta (hrivna) je, inače, precenjena, a poznato je koliko je ukrajinski dug rizičan, a uslovi zajmova MMF nisu još dogovoreni. A Ukrajini je EU nudila samo sporazum o pridruživanju kao prvu važnu stepeninicu u integraciji koja teško može biti kraća od petnaestak godina 

Od sad se EU ne mora više osvrtati na rupe u ukrajinskom zakonodavstvu, na korupciju, nepredvidljivost politike... Ukrajina sada postaje samo problem Moskve kojoj Kijev, sa svojom praznom blagajnom, duguje 1,3 milijarde dolara. 

Evropi može od svega ostati samo osećaj gorčine jer se dogodilo da ju je Rusija vešto izbacila miz igre.

U Rusiji ne vlada nikakav trijumfalizam posle ovakvog ishoda. Komersant smatra odluku vlade u Kijevu logičnom.

“Realna pozitiva iz integracije sa EU dolazi u dugoročnoj perspektivi, dok se nedavne posledice sukoba s Mokvom mogu pojaviti već sutra. Naglo pogoršanje i onako složene ekonomske sitacije moglo bi pred predsedničke izbore Viktoru Janukoviču doneti ne samo poraz, nego i teške probleme ako bi na vlast došli njegovi oponenti“.

EU se, prema Internet serveru Lenta, može ljutiti sama na sebe.

„Metodi političkog i ekonomskog pritiska Moskve na Ukrajinu još dosta ranije morali su uveriti Brisel da u konkurenciji s Kremljom koristiti samo visoku politiku jeste uzaludan posao“, zaključuja Lenta.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...