Karla del Ponte gađa Vašington

Zorana Šuvaković, Politika

Bivša tužiteljka Haškog tribunala tvrdi da postoje ubedljive sumnje da su sirijski pobunjenici, a ne Asadovi vojnici, upotrebili hemijsko oružje
(ilustracija, Karla del Ponte - Dragan Stojanović, Politika)

Nekadašnja glavna tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte posredno se suprotstavila Vašingtonu kada je u ponedeljak za švajcarsku televiziju izjavila da postoje „ubedljiva i konkretna podozrenja da su pobunjeničke snage u Siriji upotrebile hemijsko oružje”. Ona je u svojstvu članice Nezavisnog odbora Ujedinjenih nacija za Siriju objasnila da su „istražitelji intervjuisali žrtve, doktore i osoblje u poljskim bolnicama” i da je iz sakupljenih podataka na terenu proizašla sumnja da su hemijsko oružje koristili „pobunjenici, a ne državne snage”.

„Ove sumnje su ubedljive, ali još nisu neosporni dokazi”, rekla je ona.

Usledio je šturi odgovor Vašingtona da je Bela kuća „vrlo skeptična” prema nagoveštajima da su sirijski pobunjenici koristili hemijsko oružje. Portparol Bele kuće Džej Karni rekao je tim povodom, ne pominjući ime bivše glavne tužiteljke, da je hemijsko oružje najverovatnije upotrebljeno i da je za to „odgovoran Asadov režim”.

Nešto kasnije i Komisija UN, koja istražuje povredu ljudskih prava u Siriji, distancirala se od pretpostavki Karle del Ponte, navodeći da „istražitelji nemaju ubedljive nalaze o upotrebi hemijskog oružja u Siriji od strane bilo kog učesnika u konfliktu”.

Šta god da bude dalje sa nalazima, pretpostavkama ili dokazima u vezi sa sirijskim konfliktom, očigledno je da reč Karle del Ponte nema težinu u Vašingtonu i da se preko njenih zapažanja olako prelazi. To je na prvi pogled začuđujuće, s obzirom na njene najviše funkcije u međunarodnim istražiteljskim poslovima.

Ali, tinjajući sukob Vašingtona i švajcarske tužiteljke potiče još od ranije. Kada je decembra 1999. u intervjuu londonskom „Obzerveru” rekla da bi bila spremna da podigne optužnicu i protiv komandanata NATO-a ukoliko postoje dokazi da je NATO u toku vojne intervencije u SR Jugoslaviji izvršio ratne zločine nad civilima, njena izjava izazvala je gromoglasnu reakciju u Vašingtonu i u sedištu NATO-a u Briselu. Kancelarija Karle del Ponte u Hagu je četiri dana posle objavljenog intervjua odlučila da demantuje samu sebe.

„NATO nije predmet istrage Tužilaštva Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju. Nema nikakve zvanične istrage u vezi sa akcijama NATO-a u vreme konflikta na Kosovu”, saopštila je tada kancelarija Karle del Ponte.

Kasnije, krajem avgusta 2003, kada je Savet bezbednosti UN sklonio Karlu del Ponte sa mesta glavne tužiteljke Krivičnog tribunala za Ruandu, zvanična verzija je bila da je to zbog prevelikih obaveza koje ona ima u sudu za Jugoslaviju. Istina, suđenje Miloševiću bilo je u punom jeku, ali se pričalo kako je ona tada bila spremna da se odrekne i jugoslovenskog suda, samo da bi zadržala svoju funkciju u Aruši.  Pravi razlog za njenu smenu bio je taj što je ona najavila optužnice i protiv zločina koje su počinili pripadnici plemena Hutu, dok je Vašington želeo da se sudi samo Tutsima.

Najzad Amerikanci nisu bili zadovoljni radom glavne tužiteljke – njenim preobimnim optužnicama i sporim suđenjima – ni u Haškom tribunalu. To između ostalog potvrđuju i američke diplomatske depeše, koje je objavio „Vikiliks”, u kojima se može pročitati da je američki sudija i predsednik Haškog tribunala Teodor Meron tražio da se Karli del Ponte ne obnovi mandat.

Na mestu švajcarske ambasadorke u Buenos Ajresu, na koje je elegantno sklonjena, daleko od tribunala i Haga, Karla del Ponte je napisala knjigu u kojoj je, između ostalog, iznela tvrdnje o zločinima nad Srbima na Kosovu i o vađenju i preprodaji organa, iako to nije ni pominjala dok je bila na mestu glavne tužiteljke. Tada joj je funkcija omogućavala da nešto konkretno uradi povodom takvih zločina.

Posle ambasadorske pozicije, javljeno je da ona odlazi u penziju. Ali, samo nekoliko meseci posle Buenos Ajresa imenovana je za člana Komisije UN za Siriju.

Sudeći po njenoj poslednjoj izjavi, ona opet pokušava da dokaže svoju nepristrasnost ili da uzvrati Vašingtonu za sve udarce iz njene haške prošlosti. Ali nije isključeno da opet odluči da demantuje samu sebe, kao što je to već više puta uradila.

objavljeno: 28.08.2013.

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Karla-del-Ponte-gadja-Vasington.lt.html 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...