Ko će biti višak?

Nikos Arvanites, Atina

Grčka vlada “kreše” univerzitetske profesore, srednjoškolske nastavnike i učitelje ali i lekare
(foto, Atina, 6. mart 2013 - grčki studenti protestuju protiv vladinih mera štednje u visokom školstvu)

Vlada Samarasa sprema ozbiljno “češljanje” visokog školstva u koje će obuhvatiti procenu tehnoloških viškova i racionalzaciju među zaposlenima na univerzitetima u Grčkoj. Po podacima ministarstva prosvete, na unverzitetima u Grčkoj radi oko 10.200 zaposlenih, pre svega se misli na Univerzitet u Atini.

Plan je da se do početka jeseni sagledaju realne potrebe na visokim školama i utvrdi “tehnološki višak” koji bi mogao da bude angažovan na drugim radnim mestima. To se planira i za višak zaposlenih u srednjem obrazovanju.

Zatvaranje petine fakulteta

Posredno otvorena je “hajka” na višak zaposlenih među nastavnicima, lekarima i profesorima univerziteta što nije bilo nikada u Grčkoj od vremena II svetskog rata ili vojne hunte. Za vreme vojne hunte postojali su nepoželjni profesori i učitelji iz političkih razloga. Danas su to mere EU i reforma javnog sektora koja će se prelomiti preko oko 150.000 učitelja, nastavnika i profesora koji će se naći u “bubnju” za tehnološki višak.

Premijer Antonis Samaras je ove zadatke dao Državnom veću za sprovođenje upravne reforme čiji na čijem su čelu Evangelos Venizelos, zamenik premijera i Janis Stournaras, ministar finansija. 

Skupština Grčke je odobrila reformu obrazovnog sistema uz zatvaranje petine fakulteta ili spajanje sa drugim fakultetima - uprkos protestima studenata i neslaganju dela vladajuće koalicije. Poslanici su sa 148 glasova „za” i 125 „protiv” izglasali propis o reformi kojom će broj visokoškolskih ustanova biti smanjen sa 534 na 405. Dok vlada tvrdi da reforma omogućava efikasnije finansiranje visokog školstva što je nužno zbog finansijske krize države, stranka opozicione levice Siriza smatra da su reformu „izdiktirale računovođe”, bez konsultacija sa strukom.

grci zdravs rad

Atina, 7. jun 2013 – protest zdravstvenih radnikaispred zgrade ministarstva zdravlja 

Urušavanje obrazovanja i zdravstva

Grčki profesori, učitelji i lekari su štrajkovali ali bez većih rezultata. Grčka je preuzela obaveze EU i MMF da smanji broj zaposlenih u javom sektoru što će biti veoma bolan proces i poremetiti nacioanlne institucije. Vlada je preuzela obaveze da  do kraja godine mora da stavi 25.000 državnih službenika u „rezervnu radnu snagu“.

U okviru obaveza prema trojci kreditora, 2.000 nastavnika treba da bude premešteno iz tehničkih i stručnih srednjih škola.

Posle ukidanja nekoliko ministarstava, plan je vlade da i 2.500 zdravstvenih radnika uključi u tzv "mobilnu šemu", što znači da će biti premešteni na druga radna mesta ili otpušteni.

Po mišljenju lekara i profesora, radi se na urušavanju zdravstvenog i obrazovonog sistema u Grčkoj uz teške i dugoročne polsedice. Ovo će dovesti i do migracije - napuštanja mnogih lekara Grčke i odlaska u druge države EU. Teška sudbima čeka i jedan broj učitelja, nastavnika i profesora.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...