Grčki tajkun velikog uticaja

Nikos Arvanites, Atina

Uhapšen grčki milijarder Viktor Restis
(foto, Viktor Restis, drugi s desna, u utorak u pratnji policije napušta zgradu suda u Atini)

Grčki brodovlasnik i milijarder Viktor Restis, zbog pronevere i pranja novca, uhapšen je u Atini. Ovaj kontroverzni milijarder poseduje imperiju od više milijardi evra  a poznat je kao zakupac grand hotela Sveti Stefan u Crnoj Gori. Mediji otkrivaju da Restis poseduje flotu i uticaj u medijskim holdinzima. Optužen je da je iskoristio uticaj u grčkoj First biznis banci da bi osigurao kredite u iznosu do oko 500 miliona evra za osobe i kompanije s kojima je imao veze.

Restis ima poslove u Crnoj Gori, pre svega rudnik uglja u Beranama koji je ispostava Restis grupe i firme Balkan enerdži. Od najavljenih 120 miliona evra investicija do danas nijedna nije realizovana.

restis 1

Viktor Restis

Sumnjivi poslovi u Crnoj Gori

Prema nezvaničnim informacijama, Restis i njegovi partneri iz Restis grupe su u poslove u Crnoj Gori uložili oko 90 miliona evra. Kupovali su akcije Luke Bar za Viktora Restisa ili u svoje ime. Čak je kupovao i akcije Kombinata aluminijuma. Restisova ekipa poseduje i više placeva u Reževićima, Podgorici i Kolašinu. Restis grupa osnivač je i vlasnik Prve privredne banke u Crnoj Gori a povezivani su i sa dnevnim novinama...

Tokom 2009. godine Restisova firma Golden enerdži bila je u igri, nudeći crnogorskoj vladi da uz cenu od 11,1 evra po deonici izvrši dokapitalizaciju Elektroprivrede Crne Gore. Tu se po nekim izvorima, Restis “talio” sa pojedinim miinstrima i političarima iz Crne Gore.

Restis je 2010. godine postao “intimus” tadašnjem i današnjem premijeru Milu Đukanoviću i organizovao je gostovanje i boravak Andreja Bočelija na Svetom Stefanu i u hotelskom kompleksu Miločer. Povod je bio obeležavanje jubileja - pola veka od kada je grad-tvrđava Sveti Stefan, nekadašnji administrativni, trgovački i kulturni centar Paštrovića oduzet od meštana i pretvoren u elitni grad-hotel.

sveti stefan

Hotel Sveti Stefan

Bogatstvo vredno milijarde evra?

Za Restisa se sumnja da je, koristeći uticaj u FBB banci, u kojoj njegova porodica ima većinski udio, obezbeđivao sredstva za kompanije koje su u vlasništvu porodice Restis. Grčki portal pominje 5,8 miliona evra, dok se u drugim medijima pominje cifra koja ide i do 500 miliona evra. Policija traga za još tri osobe za koje se sumnja da su upletene u navedenu zloupotrebu. Restis koji, između ostalog, poseduje flotu brodova, kao i učešće u vlasništvu jednog grčkog lista i drugih medijskih kuća, optužen je da je svoj uticaj koristio da bi osigurao pozajmice u banci FBB, kao i fondove od najmanje 500 miliona evra za pojedince i kompanije s kojima je održavao veze, navodi se u saopštenju. Njegova porodica ima većinsko vlasništvo u malom kreditoru FBB, osnovanom početkom godine uz pomoć imovine u Nacionalnoj banci, glavnom grčkom kreditoru. Većinu sumnjivih poslova u Crnoj Gori Restis je radio za interese dela crnogorske političke i ekonomske oligarhije.

Grčka Restis grupa, investitor koji je vodio projekat rekonstrukcije popularnog “Sveca”, kako je “Vjestima” aprila 2013. godine potvrđeno, spremna je da proda svoj udeo u Adriatik propertisu i obezbedi novog, finansijski jačeg partnera.

Upravljanje preko Devičanskih ostrva i šverc iranske nafte

Vlasnik kompanije Adriatik propertis je ofšor firma Aidvej investments limited sa britanskih Devičanskih ostrva. U njenom bordu direktora sada su vlasnik Restis grupe Viktor Restis, dok je predsednik borda njegov predstavnik za Crnu Goru Petros Statis, a izvršni direktor je njegov brat Teofanis Statis. U ranijim sazivima član borda bio je i vlasnik Amana, Adrijan Zeka. Adriatikom upravlja Restis, a singapurski Aman je ostao samo kao brend. Bilo je najava da su razgovori vođeni i sa azerbejdžanskom naftnom kompanijom Socar koja je zakupila zemljište bivše vojne kasarne u Kumboru.

Ono što je sada izvesno je, prema informacijama “Vijesti”, da su Grci spremni da spakuju kofere, ali da će menadžment nad hotelom i dalje biti prepušten singapurskoj kompaniji Aman rizorts.

Grčki brodovlasnik Restas je nedavno optužen i za učestvovanje u ilegalnim poslovima sa Iranom dok je bio predsednik prve poslovne banke FBB. Restis je sa svojim partnerom Cambisom u martu ove godine kažnjen od strane vlasti SAD zbog zavere što su sa iranskim kompanijama i svojim tankerima ilegalno izvozili iransku naftu stranim kupcima iako je na snazi mera međunarodnih sankcija prema vlastima u Iranu - zabrana izvoza nafte.

 

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...