Optuženi za napad od 11. septembra oporavlja se od mučenja

M. Lazarević

Halidu Šeiku Muhamedu CIA je dopustila da pravi usisivač u zatvoru kako bi se koliko-toliko mentalno oporavio pre nego što se pojavi pred sudom i javnošću posle teških mučenja kojima je bio izložen
(foto, Halid Šeik Muhamed, na snimku iz vremena kada se smatralo da je u američkoj bazi Gvantanamo)

U tajnom zatvoru CIA u Bukureštu, najvažniji zatvorenik, a bez sumnje i najviše rangirani zatvoreni terorista na svetu, 49-godišnji Halid Šeik Muhamed, koji je bio inicijator i organizator terorističkog napada na Njujork od 11. septembra 2001. godine, dobio je dozvolu da se bavi jednim krajnje neobičnim poslom. Ukratko, zatražio je, što mu je i odobreno kako otkriva američki vojni server Stars end strips (Stars and Stripes) da napravi banalni kućni aparat - usisivač kako bi na tom poslu prekraćivao  duge zatvorske dane.

On nije, međutim, u tehnici nikakav amater – završio je još 1986. mašinsko inženjerstvo na Severno-karolinskom univerrzitetu AT&T. Nije poznato koliko je u pravljenju usisivača odmakao ovaj važni zatvorenik ali je odmah postalo jasno da CIA ima nesumnjivi interes da se on, kao i nekoliko ostalih zatvorenika-terorista, koji su bili prošli kroz najgore metode saslušavanja, među njima i famozni vaterbording (waterboarding), bar koliko-toliko oporave od mučenja. Psihički izgubljeni zatvorenik ne treba amerčkim tajnim službenicima, a treba računati i s tim da će oni biti izvedeni pred sud i pokazati se u javnosti.

Muhamed je, do premeštaja u zatvor u Bukurešt, prošao kroz najsurovija saslušanja u tajnom zatvoru u Poljskoj. Prema izveštajima inspektora CIA, 180 sati mučen je tako što mu je ekstremno pospanom, onemogućavano, da spava, a čak 183 sata je bio podvrgnut famoznom voterbordingu prilikom koga mu je lice, prekriveno nepropustnim materijalom, polivali vodom što je izazvizalo osećaj gušenja odnosno davljenja.

Kada je 2003. zatvor u Poljskoj ukinut, Muhamed je, prema nezvaničnim informacijama, premešten u Bukurešt. Tu je u okviru svojih, kako se to tamo kaže, službenih časova, u posebnoj prostoriji pričao istražiteljima CIA sve čega se sećao iz svog detjstva, mladosti i uopšte života, o porodici, posebno o tome šta ga je dovelo u Al Kaidu i pokrenulo na džihad. Tokom tih dugih razgovora služen je samo čajem i keksom...

On je, kao i drugi zatvorenici, dobijao i „domaće zadatke“ tj da popiše sve što zna o aktivnostima Al Kaide. Dopušteno mu je bilo i da čita. Sviđale su mu se, navodno, knjige o Hariju Poteru (Harry Potter). Stražari su morali veoma detaljno da pregledaju sve stranice knjiga da na njima ne bila prošvercovana poruka drugim zatvorenicima.

Jedna je, i to dosta važna, poruka, ipak, bila uhvaćena. Muhamed je u njoj druge zatvorenike pozivao da,  ako nešto znaju, ćute o kuriru šefa Al Kaide Usame bin Ladina. Upravo preko praćenja kurira je dosta kasnije Amerikancima uspelo da dođu, maja 2011, u Pakistanu do bin Ladina i da ga likvidiraju u tajnoj vili u kojoj je živeo.                

Agencija AP, koja je utvrdila da Muhamed radi u zatvoru na usisavaču, zahtevala je od CIA plan i druge detalje o usisavaču ali nije dobila niakav odgovor. Tvrde da ti planovi, ako i postoje, jesu „operativni spisi“ koji se ne moraju dati u javnost po osnovu zakona o informisanju.

U vezi saslušanja pomoću vatebordinga pojavila se ovih dana jedna važna informacija. Džems Kamej (James Comey), koga je predsednik Barak Obama ovih dana nominovao za novog šefa FBI, odbacio je ovu metodu istrage u razgovoru sa senatorima.

„Kada sam prvi put za to čuo, bio sam pomoćnik ministra pravde (u vreme predsednika Buša mlađeg) i tada je moja preakcija kao građanina i predstavnika vlade bila ista – to je mučenje“, rekao je on pred senatorima.     

Koalicija organizacija za ljudska prava i grupe bivših visokih vladinih činovnika je, međutim, u dopisima Senatu ukazivala da se Kamej tada saglasio sa pravnim nalazom svog resora kojim su odobrene sve metode saslušanja, među njima i vaterbording. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...