Britanci se najmoćnijeg nuklearnog oružja ne odriču ni u krizi

Milan Lazarević

Vladajući konzervativci hoće da se četiri podmornice Trident s nuklearnim glavama – okosnice sistema odbrane kojima ističe tok trajanja do kraja ove decenije - zamene novim, što će koštati 30 milijardi funti
(foto, podmornica klase OHIO, poznatija kao Trident zbog nuklearnih raketa koje nosi)

To je krajnja ali nezamenjiva odbrana Velike Britanije pred nuklearnim napadom, napisao je ovih dana u Dejli telegrafu (The Daily Telegraph)  britanski premijer Dejvid Kameron (David Cameron).

Reč je o četiri podmornice s nuklearnim glavama Trident koje čine okosnicu britanskkog sistema odbrane. Svakog trenutka bar jedna od njih je spremna da odmah ispali sa mora rakete s nuklearnim glavama. Svaka može nositi maksimalno 40 glava.

trident crtez

Ilustracija: prikaz podmornice klase OHIO kako lansira rakete

Ovaj sistem odbrane, inače najskuplja i najmoćnija komponenta britanske armije, koncipiran je prvobitno kao sredstvo odvraćanja SSSR-a od nuklearnog napada i počeo je da se postavlja još u vreme hladnog rata ali je proradio tek 1994. U narednoj deceniji ističe mu rok trajanja tako da su već počele  rasprave o tome da li u ovo ekonomski krizno vreme, koje preti da potraje najduže u istoriji, obnavljati ovaj skupi sistem.

Vlada je procenila, kako piše dnevnik Fajnešnel Tajms (The Financial Times), da ne postoji nikakva jevtnija zamena za sistem Trident. Alternativa je, navodno, samo oslabljivanje nuklearne moći.  

Ukoliko žele da nastave da se brane ovimm sistemom, Britanci bi morali da zamene sve četiri podmornice što bi koštalo po sadašnjim cenama oko 30 milijardi funti.

„Nuklearno, oružje za odvraćanje od napada, jednako nam je potrebno kao pre 60 godina“,  ustvrdio je Kameron u tekstu u Dejli telegrafu. Prema britanskim zakonima, o upotrebi nuklarnog opružja odlučuje upravo premijer.  Njegov aktuelni glavni argument jeste da zemlje kao što su Severna Koreja i Iran već imaju nuklearno oružje ili će ga uskoro imati.

Koalicioni partneri konzervativaca u vladi – liberalni demokrati, imaju, međutim, na ovu stvar drugačiji pogled. Njihov bivši član vlade Nik Harvej (Nick Harvey) je nedavno napisao u Gardijanu (The Guardian) da je ideja odbrane nuklearnim zastrašivanjem „zastarela i apsurdna“. Prema njemu, Britanci bi trebalo da sredstva za armiju u ovo vreme velikih problema sa budžetom, usmere na druge programe kao što su lovci F-35 za koje, inače, sada nema  para.

trident baza skotska

Podmornica Trident u pomorskoj bazi Fejslan (Faslane naval base) u Škotskoj

Ovo je pitanje bilo najkontroverznije u vladinoj koalciji pa su ga koalicini partneri ostavili privremeno u stranu. Konačna odluka o sudbini sistema Trident bi morala da padne najkasnije 2015. godine, tojest stvar će prelomiti verovatno neka druga vlada.

Britanske podmornice s nuklarnim  glavama imaju bazu u Škotskoj tako da na njihovu sudbinu može imati uticaj i referendum o nezavinosti ovog dela Britanije koji treba da se održi iduće godine. Škotska narodna stranka je eksplicitno proptiv nuklearnog odružja tako da ga nezavisna Škotska ne bi imala. Škoti, inače, imaju znatno oprezniji stav prema nuklaernom oružju od Britanaca. U nedavnoj anketi, 48 posto njih se izjasnilo da bi Britanija trebalo da ga se odrekne, a 37 posto je imalo suprotno mišljenje.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...