Opljačkano 32 hiljade milijardi dolara

Nataša Jokić, Strazbur

Svetska poreska afera bez presedana nastavlja da potresa javnost. Najveće banke u srcu sistema pljačke naroda sa kojim je povezano 122 hiljade preduzeća iz 140 država
(foto, Vodeća švajcarska banka - UBS otvorila je skoro tri hiljade firmi u poreskim rajevima kako bi tamo sklonila novac svojih stranih klijenata koji su izbegli poreznicima u sopstvenim zemljama)

Zapadni i azijski finansijski i politički svet nastavila je da potresa planetarna poreska afera, otvorena posle objavljivanja više od dva i po miliona dokumenata o vlasnicima računa u poreskim rajevima na koje je sklonjeno ukupno oko 32 hiljade milijardi dolara iz 170 država. 

Srce ovog kriminalnog sistema za pljačku naroda, kako dokumenta potvrđuju, jesu banke preko kojih su umrežilo 122 hiljade preduzeća i 130 pojedinaca iz 140 država.

Sistem se svodi na sledeću formulu: kada zarađuju, banke od poreznika svoj novac sklanjaju na račune firmi na Kajmanskim i Devičanskim ostrvima ili sličnim adresama. Kada, pak, imaju gubitke - banke novac traže i dobijaju po niskim kamatama od svojih država koje ga, naravno prikupe iz džepova poreskih obveznika. Države zatim imaju deficite i krize zbog kojih narodne mase moraju da stežu kajiš. Iste banke pozajmljuju im onda isti novac sa većim kamatama nego one pod kojima su ga dobili od država.

kajmanska ostva mapa

Kajmanska ostrva - mapa, prekomorska teritorija Ujedinjenog Kraljevstva

U Švajcarskoj je vodeća banka UBS otvorila skoro tri hiljade firmi u poreskim rejevima kako bi tamo sklonila novac svojih stranih klijenata koji su izbegli poreznicima u sopstvenim zemljama. Svis bank, kako pokazuju dokumenti, ima sedam stotina ovakvih firmi.

Pariski Mond u petak je objavio da vodeće francuske banke Pari ba i Kredit agrikol pomažu utaju poreza svojih klijenata na isti način već poslednjih 15 godina. Stručnjaci procenjuju da je iz Francuske iscurilo bar 60 milijardi evra godišnje. Da taj novac ostaje u zemlji na ime poreza, Francuska ne bi mučila muku sa državnim deficitom jer bi bila u dozvoljenom minusu

credit agricole

Francuska banka Kredi agrikol pomaže da iz te zemlje iscuri 60 milijardi evra godišnje iz državnog budžeta u poreske rajeve

Kako je sistem funkcionisao? Bogati klijent obratio bi se banci koja bi mu ponudila da novac otputuje u neku od njenih stranih filijala. Po sistemu fiktivnih kupovina i prodaja, taj novac bi na kraju dospeo na račune firmi koje su u nekom od poreskih rajeva banke otvarale za svoje klijente pod lažnim prezimenom, bez imena. Važeća međunarodna finansijska (de)regulacija dozvolila je ovakva novčana putovanja bez imena i prezimena vlasnika što je omogućilo kriminalizaciju svetskog finansijskog i privrednog sistema bez presedana.

Ovaj sistem utaje i pljačke država, što na kraju znači pljačke običnih građana koji na kraju plaćaju ceh, postao je normalna praksa što potvrđuje (sa)učešće političara i bankara u njemu. Vodeći svetski mediji već su objavili imena političara: ugledne kanadske senatorke, blagajnika predizborne kampanje francuskog predsednika Olanda, predsednika Azerbejdžana, premijera Gruzije, bivšeg ministra finansija Mongolije…

Komisija EU pozvala je države članice da se pozabave svim ovim otkrićima i saopštila da zbog poreske utaje iz EU nestane hiljadu milijardi evra godišnje.

Izvor : Vesti, http://www.vesti-online.com/

Objavljeno 6.4.2013.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...