Deo bugarskog ČEZ je u rukama „najveće kriminalne organizacije“!

M. Lazarević, PRAG

Grupacija TIM kupila udele od 25 i pet procenata u bugarskim firmama češkog giganta
(foto, Sofia - protestni miting u nedelju ispred zgrade nacionalnog parlamenta Bugarske zbog visokih cena električne energije i "političke mafije" u zemlji)

Grupacija TIM, koju sve više ljudi u Bugarskoj smatra za najveću kriminalnu organizaciju u zemlji, drži u svojim rukama 25-procenti udeo u bugarskoj firmi ČEZ elektro (Electro) i pet procenata akcija u ČEZ Distribušn (Distribution). To je u zvaničnim dokumentima češkog elektroenergetskog giganta proverio i utvrdio češki ekonomski dnevnik E-15.

Grupa TIM je deonice kupila jesenas na berzi od bugarske države koja je prethodno u ovim filijalama ČEZ držala trećinski udeo. Češki koncern je udele u distrubitivnom i proizvodnom elektroenergetskom sektoru u Bugarskoj kupio u privatizaciji 2005.

Neformalna grupacija TIM nastala je početkom 90-ih kao bezbednosna firma, osnovali su je bivši pripadnici elitne mornaričke jedinice Tihomir Ivanov Mitev, Ivo Kamenov Georgiev i Marin Velikov Mitev. Naziv firme je, u stvari, skraćnica od prvih slova imena osnivača. 

E-15 prenosi nalaze bugarskih istraživačkih novinara o tome kako su se osnivači firme najpre bavili reketiranjem i ucenjivanjem, a da su kasnije nastojali da se očiste, u stvari, prelazeći na rafiniraniji kriminal belih okovratnika. Na TIM je upozorio 2005. tadašnji ambasador SAD u Sofiji Džems Pardju (James Pardew), u depeši koju je objavio Vikiliks (WikiLeaks), kao na jednu od najopasnijih kriminalnih organizacija u Bugarskoj, koja se bavi pranjem novca, prostitucijom i krijumčarenjem droge.

Ime ove firme pročulo se najviše nedavno kada se, protestujući protiv njenih aktivnosti, u kojima važnu ulogu ima, navodno i gradonačelnik Varne Kiril Jordanov, spalio bugarski Palah Plamen Goranov (o čemu je prošle sedmice pisao BM)

Vlasnici TIM, čija se imovina procenjuje na između 1,5 i dve milijarde evra, smatraju se nabogatijim Bugarima. Ovoj grupaciji pripadaju, između ostalog, Bulgaria Air, banka CCD, hemijski holding Chimimport i nekoliko medija. U oko 150 firmi zaposleno je oko 30 hiljada ljudi.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...