Lider ONA - ministar odbrane BJR Makedonije

Nikos Arvanites

Još jedno “balkansko bure baruta”, sa albanskim fitiljem
(foto, novi ministar makedonske vojske obavio smotru počasnog voda)

Talet Džaferi postao je ministar odbrane BJR Makedonije, podržan od vodećih albanskih partija, pre svega DUI Ali Ahmetija. Treba podsetiti da je Talet Džaferi (Talat Xhaferi) bio u vrhu ONA (Oslobodilačka nacionalna armija) u sukobu sa policijskim i vojnim snagama BJR makedonije 2001. godine, i da je imenovanje Džaferija za ministra odbrane težak udarac na nacionalni indentitet Makedonaca i države a u korsit albanskih nacionalnih interesa.

Protiv ovog imenovanja ispred vlade BJR Makedonije održan je protest 1. marta a dan kasnije i skup podrškenovom ministru vojnom. Došlo je do oštrih sukoba bivših pripadnika albanske etničke armije i policije koja se borila protiv terorističkih i separatističkih ciljeva ONA (nastala od kosovskih OVK i ANA, krajem devedesetih godina prošlog veka i početkom 2000. godine). Prilikom sukoba građana i policije povređeno je i privedeno na desetine građana.

skoplje prot ona

Protest pristalica novog ministra odbrane u Skoplju u subotu

Referendum, nemiri ili novi izbori

Organizacija makeodonskih veterana Dostojanstvo (Dostoinstvo) počinje i sakupljanje potpisa za referendumsko izjašnjavanje za smenu Džaferija.

Zbog jedinica koje je vodio Džaferi i njihovih metaka, nemam pola svojih unutrašnjih organa, rekao je za BIRN penzionisani general Stojanče Angelov, pokazujući svoje ožiljke koji ga još podsećaju na brojne operacije kojima je podvrgnut 2001. godine. Angelov sada predvodi malu opozicionu stranku Dostojanstvo, koja predstavlja makedonske ratne veterane.

Potrebno je sakupiti 100 potpisa da bi inicijativa bila podneta u parlamentu, nakon čega, ukoliko predsednik parlamenta da zeleno svetlo, treba početi sakupljanje 150.000 potpisa za raspisivanje referenduma.

Drugi protest, čiji organizator nije poznat, planira se da počne ispred džamije Jahja Paša i kretaće se do zgrade vlade, a usmeren je protiv nasilja koje je izbilo u petak uveče, nakon protesta uglavnom pripadnika navijačkih grupa protiv Džaferija, kada je oko 200 policajaca, uključujući tri specijalne policijske jedinice, raspoređeno i oko ambasade Srbije u Skoplju gde se protestuje zbog nedavnog rušenja spomenika OVMPB u Preševu.

Protesti su počeli krajem prošle nedelje, nakon što su makedonska vlast i opozicija postigli, uz posredovanje predstavnika EU, sporazum za prevazilaženje političke krize prema kojem će se sve stranke, pa i opozicija, vratiti u parlament i učestvovati na lokalnim izborima. Treba očekivati lančane reakcije koje će pokrenuti albanske partije, u obliku tihih demonostracija - navodno protiv nacionalne isključivosti i predrasuda pojedinh makedonskih struktura – a u stvari, sa ciljem izazivanja vanredog stanja u državi.

talat dzaferi poslanik

Talet Džaferi u poslaničkoj klupi makedonskog parlamenta

Najava težeg perioda

ONA je sada na čelu vojske, napisala je na svojoj Fejsbuk stranici Džaferijeva stranka, Demokratska unija za integraciju (DUI), manjinski partner u Vladi, nakon što je imenovan novi ministar odbrane BJR  Makedonije. Svi ovi incidenti ukazuju na namere DUI i drugih albanskih partija da kontrolišu ministarstvo odbrane i policije, što pokušavaju već skoro 10 godina, ali i da ostvare jak uticaj u obaveštajnoj strukturi BJR Makedonije, povezujući se sa tajnom službom i minstarstvom odbrane Albanije kao i strukturama bezbednosti na Kosovu. Na taj način stvara se mreža velikoalbanskioh bezbednosnih interesa čiji su ciljevi usmereni na teritorije susednih država, pre svega Srbiju, Crnu Goru i Grčku.

skoplje2 prot ona

Sukob makedonskih albanaca sa policijom u subotu u Skoplju

Albanci koji su bili u ANA i ONA a prethodno u OVK (UČK), za ovakvu politiku u BJR Makedoniji, i u partijama DUI i DPA, imaju podršku političkih struktura NATO.

Svi ovi incidenti mogu biti početak jednog težeg perioda u BJR Makedoniji koji može indukovati nasiljem i novim izborima ali i planom za federalizaciju BJR Makedonije. Ministar odbrane i lider bivše ONA, koji je dugo u strukturama bezbednosti ove države, ima već razgranatu mrežu uticaja u zapadnoj Makeodoniji, gradu Skoplju, na Kosovu i u Albaniji i strateški predstavlja rizik za bezbednost BJR Makedonije ali i regiona.

ceku dzaferi

Džaferi je, kao ministar vojske, 25. februara primio ambasadora Albanije u Skoplju Arbena Čekua

ONA postala državna vlast?

Ko je Talet Džaferi? Po pisanju medija Džaferi je rođen je 1962. godine u okolini Gostivara. Napustivši Makedoniju kao tinejdžer, Džaferi se upisao u vojnu školu u Beogradu, glavnom gradu tadašnje Jugoslavije, gde je kasnije stupio u Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) i napredovao sve dok se ranih devedesetih nije raspala zajednička država.

Nakon što je 1991. godine Skoplje proglasilo nezavisnost, on je postao visoki oficir novoosnovane makedonske vojske. Bio je raspoređen u Tetovo, grad u kojem su se 2001. godine vodile brojne bitke tokom kratkog ali nasilnog oružanog sukoba. Kada je 2001. izbio sukob, Džaferi je dezertirao iz vojske i pridružio se albanskim pobunjenicima koji su se borili protiv makedonskih snaga bezbednosti. Njegova 116. brigada ONA vršila je vojne operacije u Gostivaru, ali se malo šta drugo zna o njegovim aktivnostima u tom periodu.

talet dzaferi uck

Makedonski Internet portali objavili su ovu fotografiju na kojoj je, navodno, novi ministar vojni (zaokružen) kao pripadnik terorističke organizacije sa Kosova UCK (UCK - OVK - Oslobodilačka vosjka KOsova)

Sukob je okončan iste godine, potpisivanjem Ohridskog mirovnog sporazuma koji garantuje veća prava Albancima. Kao rezultat toga, država je amnestirala Džaferija i njegove saborce. Ubrzo nakon završetka sukoba, Džaferi je pristupio DUI, koja je postala najpopularnija politička stranka među Albancima u Makedoniji i redovno se nalazila u svim sastavima Vlade.

Od 2004. do 2006. godine, Džaferi je bio zamenik ministra odbrane. Postao poslanik u Sobranju 2008. godine, što je pozicija koju je zadržao sve do nedavnog imenovanja za ministra odbrane.

U svojoj biografiji na Internet stranici Ministarstva odbrane, Džaferi je naveo da govori albanski, makedonski, srpskohrvatski i engleski.

ONA, albanska formacija nazivana još KLA i NLA, predvodila je oružanu pobunu protiv vlasti Makedonije tokom 2001. godine. Sukob je protekao uz relativno mali broj žrtava, a okončan je političkim posredovanjem stranih faktora, pre svega SAD. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...