Bugarskoj preti anarhija

Milan Lazarević, PRAG

"Energogedon“, kako neki nazivaju ono što se dogadja u ovoj zemlji, se nastavlja i eskalira, iako je vlada pala na zahtev demonstranata
(Sofia, 20.02.2013 - sukob demonstranata i policijaca tokom anti-vladinih protesta u centru prestonice Bugarske)

Vlada Bojka Borisova dala je ostavku posle sve masovnijih protesta protiv cena električne energije ali razbešnjene Bugare nije ni to umirilo i mnogi hoće da nastave s protestima. Analitičari zbog toga, kako navodi agencija DPA, upozoravaju da demonstracije, koje su poslednjih dana prerasle u ulično nasilje, mogu zemlju uvući u anarhiju, stanje u kakvom je bila više puta u toku istorije u poslednjih stotinak i nešto više godina što se, inače, pamti po velikom zlu.

Nastavljamo s bitkom, proglasili su organizatori demonstracija posle jučerašnjeg neočekivanog saopštenja premijera Borisova o ostavci vlade. Zbog takve ratne terminologije, kao i sve češćih slika nasilja, neki mediji su ovo što se događalo u protekle dve nedelje i nešto više dana nazvali - Energogedon.

Od siromaštva do ustava

Aktivisti, koji praktično svakodnevno demonstriraju na ulicama bugarskuih gradova, ne pripadaju nijednoj od parlamentarnih i drugih poznatih stranaka. Organizuju se preko Interneta i nemaju nikakav celovit politički koncept.  Na njihovoj meti su ne samo strani monopoli, energetski kao i drugi, nego i domaći političari i stranke. Ovim drugima, zameraju što zemlja u poređenju s drugim članicama EU ima višu nezaposlenost, svuda prisutnu korupciju i organizovani zločin.

Prema sociolozima, pritisak ulice je nepredvidljiv. Aktivisti sada počinju da traže 50-procentnu zastupljenost u svim državnim kontrolnim institucijama kao što je, na primer, energetski regulator koji vodi postupak protiv lokalne filijale češkog giganta ČEZ što može dovesti do oduzimanja licence za distribuciju električne energije (prema poslednjim informacijama iz ČEZ-a, bugarske vlasti su, posebno posle intrevencija  češke vlade, a izgleda i neformalnih upozorenja iz Brisela, spustile loptu, tako da će se sve završiti opomenama ili manjim novčanim kaznama za propuste koji se mogu naći u svakoj firmi). Ovi aktivisti, istovremeno, traže izbore iz kojih treba da proizađe široka narodna skupština koja bi donela novi ustav.

Bez političke alternative

Ako spalite američku zastavu, to račune za struju neće smanjiti, slikovito upozorava organzatore demonstracija sociolog Dimitar Dimitrov. Prema politikologu Ognjanu Minčevu, za razliku od duboke krize iz 1996-1997. sada, međutim, nedostaje politička alternativa.

Sadašnje stanje u vrhu zemlje je praktično bezvlašće. Redovni izbori bi trebalo de se održe u julu, dotle će se novi parlament verovatno birati prevremeno, izgleda, u aprilu. Opozicioni socijalisti, druga najjača stranka u zemlji, traži nove izbore, a odlazeći premijer Borisov ne želi da učestvuje u prelaznoj vladi. Socijalisti su na svom kongresu u subotu najavili da Bugarsku, ako oni pobede na izborima, čeka oštri zaokret ulevo.

Bivša bugarska evro-komesarka Meglena Kuneva, ipak, vidi u sadašnjoj krizi šansu.

Sada je neophodno učešće civilnog društva u politici, rekla je Kuneva koja stoji na čelu centrističke stranke Građani za Bugarsku.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...