Lavrov – Keri, lekcija telefoniranjem

Petar Popović

Obamina administracija nije digla ruke od nastojanja da svoje interese progura u centralnoj Aziji, na Kavkazu i čak uz ruske granice, izjavio Sergej Lavrov
(foto, Sergej Lavrov)

Telefon Moskve i Vašingtona podlegao je prošle nedelje “smetnji na vezama” – kako proizilazi iz vesti da je Obamin prvi diplomata Džon Keri nastojao da povodom “bombe” iz Severne Koreje čuje Sergeja Lavrova, da telefonista jeste dobio rusko ministarstvo, ali da Lavrova “nije bilo tu”. Poziv nije prihvaćen. Ministarstvo je reklo, Lavrov putuje po Africi, nije u prilici za kontakt. Tako je bilo u utorak i tako je bilo u sredu (http://www.themoscowtimes.com/news/article/lavrov-not-picking-up-the-phone-when-kerry-calls/475555.html#ixž2LLATPq4u ). Amerikanac je pronašao Rusa tek u nedelju. Posle toga sve je OK.

Saopštenje o telefonskoj konverzaciji dvojice objavljeno je na sajtu ruskog MID. Razgovor se ticao Severne Koreje i nastojanja međunarodne zajednice da se okonča građanski rat u Siriji, rečeno je na sajtu. Lavrov i Keri saglasili su se da ostanu u kontaktu. Državni sekretar i ministar ugovorili su i lični susret – tokom specijalnog zasedanja SB UN, marta u Njujorku. To će biti prvi susret dvojice otkako je Džon Keri imenovan na funkciju koju je u Obaminom prvom mandatu imala Hilari Klinton.

Uzrok za “telefonski peh”

Pri tehnologiji sredstava veze pre 50 godina, u vreme teleks-mašina s čvorom afričkih poziva u tranzitu slepljenim uzLondon, safari po kontinetu južno od Sahare jeste bio mogućni razlog za očaj. Nešto, kao malo srećnija repriza epizode sa Stenlijem koji traži Livingstona. Biti u Africi, a ne biti u prilici za kontakt u vreme današnje, nešto je ipak drugo, dokučili su reporteri koje je začačkao telefonski peh američkog Stenlija.

U Stejt departmentu, akreditovani izveštači su pritisli pitanjima Viktoriju Nuland, službenog govornika u resoru. Nuland je nabrojala Kerijeva telefoniranja povodom poigravanja Pjongjanga “bombom” – ministru Južne Koreje, Japana, Kine... Državni sekretar je načinio više poziva, rekla je.

Dalja razmena lopti išla je ovako:  

“Osim frenetičnog nastojanja da dobije ministra Lavrova?”, upitana je.

“Nije bilo ničeg frenetičnog u vezi s tim. Pozvao je spoljno-političkog ministra...”

“Zaista? Ne sedi uz dugme za ridajl?” 

“On je – on je pozvao ministra Lavrova juče. Danas je ponovo dao na znanje da je spreman da razgovara kada god ministar Lavrov nađe vremena.”

“Ol rajt. Dakle...”

“Bilo je brojnih drugih poziva, takođe. Mogu vam dati listu, ali nisam danas donela njihov sadržaj”, okončana je ova razmena novinarskih pitanja i američkih službenih odgovora (http://www.state.gov/r/pa/prs/dpb/2013/02/204564.htm  ).

Jedan od završnih novinarskih komentara dobačen je uz žaoku: “Ako ga ne možete dobiti na telefon, možda mu možete pisati!”

Ništa nije vraćeno u red

Zaključak štampe ubačen u medijsku orbitu bio je lapidaran. Sažeo ga je jednim naslovom Moskou tajms: “Kada zove Keri, Lavrov ne podiže slušalicu”. Brzo se ustanovilo da je slično iskustvo imala i Hilari Klinton, januara 2012. u pokušaju telefonske konverzacije povodom Sirije.

I brzo je usledio zaključak da “smetnja” na telefonu izražava otkaz funkcionisanja Obaminog čuvenog “riset” – mehanizma za tobožnje resetovanje rusko-američkih odnosa. Ništa nije vraćeno u red, naprotiv – zaključila je Moskva, a izraz ruskog saznanja je i politika neobaziranja Rusije na stav SAD, kada je reč o unutar-ruskim stvarima ili prioritetima Kremlja u zoni u susedstvu, u prostranstvu bivšeg Sovjetskog Saveza.

Sjedinjene Države moraju naučiti da uvažavaju, izjavio je u kontestu takve ruske politike Sergej Lavrov.

“SAD se neće promeniti preko noći. One se moraju navići na činjenicu da se poslovi mogu voditi samo na osnovu jednakosti, ravnoteže interesa i međusobnog uvažavanja”, izjavio je. “Mi više nećemo imati arogantne postupke direktno suprotne ruskim interesima, interesima naših suseda i onim, drugih delova sveta. Ali to ne znači da je (Obamina) administracija digla ruke od nastojanja da svoje interese progura u centralnoj Aziji, na Kavkazu i čak oko Rusije. To ne znači da nova administracija – mada zaista i nije nova, nego više ‘stara nova’ – napušta svoje planove raketne odbrane. Ton i stil pregovora  i dijaloga su se promenili pod Barakom Obamom. To je uvek plus... Praktičan učinak tih razgovora je izmenjen takođe. Oni ( Amerikanci ) nisu fizički u stanju da reše ni jedan problem, ali ostaju najveća i najmoćnija vojna, ekonomska i finansijska sila”, komentarisao je ruski ministar (http://www.themoscowtimes.com/news/article/lavrov-says-us-needs-to-learn-respect/475327.html#ixž2LLA6am9Ns  ). Nije rekao, ali kao da je rekao – lekcija iz američkog privikavanja na Ruse po novom je i Kerijevo telefoniranje.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...